Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
L_G - напреднал
съб авг 08, 2020 9:12 pmТрифон П.Трифонов написа:
Може да е супер-хипер-сенсидистрибутиращ.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Хаха, това беше добро.

Ако трябва да съм искрен, не е като да не съм си задавал този въпрос. Поради тази причина опънах пружините и коланите повече, за да не се получава голяма разлика в пропадането на бузите :butthead: :-D . Имам и план Б ако се окаже, че не е комфортно - ще затапя отворите с плоскост, за да се получи равнина. Успокоението ми е че гледах няколко филмчета в YouTube, на които бяга направили подобна сглобка на седалищната част, т.е. с 1-2-3 прегради посредата....и през цялото време съм взимал за пример сегашния ми диван, който намирам за много удобен. При него лежанката е с цяла плоскост и останалата част с ластици и прегради. Има дунапрен от 15 см и се усеща доста добре.

Ще ви държа в течение когато стане време за дунапрена.
L_G - напреднал
Привет на всички ентусиасти. След известна пауза във форума, ето че най-накрая дойде и момента да се похваля с крайния резултат :-D.

Първо малко предистория - всичко стана и се получи точно както беше планирано, но.... без 2 неща - височината на дивана стана 48-49 см и беше много твърд.

С височината се получи така защото мерих стария ми диван, който не съобразих, че е под наклон и с много-много мек дунапрен.

За твърдоста, както написах по рано, взех от възможно най-хубавия и издръжлив дунапрен 3545 (13 см.) и пяна HR32 (4 см. За горен пласт), което ми изигра лоша шега. В общи линии дунапрена се оказа, че би бил подходящ за човек със 100+ тегло.

В следствие на това, дивана се оказа не много комфортен и леко напрягаше обстановката :) .

Затова миналата седмица реших, че няма да го търпя такъв и запретнах отново ръкавите. Този път позадълбах повече в темата дунапрен и взех само пяна HR35 7 см. и преизползвах 4-те см HR32 отново като най-горен слой, а най-отдолу оставих около 2 см от 3545 дунапрена, т.е. новия вариант на седалишната част стана от 3 слоя.

Тук най-връткавата част беше как да срежа по дължина 13 сантиметровия 3545, като всяка от трите части за сядане е с различни размери и бай-широката е на 84 см. Разбира се заедно с условието да е равно.
Решението беше собственоръчно направено устройство, състоящо се от летва 1м. , 2 х 25 см шпилки, 4 х гайки тип пеперуда, 2х пружини, кантал 88 см, импулсно захранване 36v 4.8A и регулатор на напрежение. В следващия ми пост ще сложа снимки и на него.

След един уикенд работа - сваляне на американа (плата между дунапрена и дамаската), сваляне на ватата, сваляне на залепения HR32, рязане на 3545, разкрояване на HR35, лепене на HR35 и HR32, слагане на вата, слагане на американ и преправяне на дамаската.....най-накрая всичко си дойде на мястото - дивана стана с височина 43 см. и с желаната мекота и комфорт.

Това, че го направих на модули се оказа много добра идея, тъй като това ми даде гъвкавостта да разместя подредбата вкъщи и получих по-добро разпределение на мебелите, нещо което не бях предвидил като вариант :cool: .
Допълнително, багажното отделение, под всеки от модулите за сядане, събира солидно количество багаж.

След малко ще кача и снимки на финалното нещо....
L_G - напреднал
Ето коригираната версия на дивана:
Прикачен файл:
IMG_20210207_234616_resize_98.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210207_234626_resize_69.jpg
Тук е снимка на дивана преди скъсяването на височината (незнам дали си личи,нпе е 4 см по-висок):
Прикачен файл:
IMG-00519410bcb4e74029c57c46cf949582-V.jpg

Както обещах и снимка на нещото, с което срязах дунапрена, както и едно по малко на 30 см.:
Прикачен файл:
IMG_20210207_190615_resize_26.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210207_190853_resize_47.jpg
floydogi - специалист
Супер е станало. Сподели кой е тапицера, ако искаш на лично да не рекламираме, че и аз замислям нещо подобно и твоята тема ще ми е от огромна помощ. Остани със здраве!
L_G - напреднал
пон фев 08, 2021 12:22 pmfloydogi написа:
Супер е станало. Сподели кой е тапицера, ако искаш на лично да не рекламираме, че и аз замислям нещо подобно и твоята тема ще ми е от огромна помощ. Остани със здраве!
Който иска да го приема за реклама, който иска не, аз съм супер доволен от жената, която намерих защото ми ходи по гайдата с прищявките и качеството й е много добро:

http://www.ateliemm.com/

Както се вижда горе не съм си спестил грешките и неуспехите, та в контекста на това ако имах забележки към тапицера, щях да съм ги написал :-D .

Естествено преди дса стигна до нея минах през доста други, но там ако някой се интересува да ми пише.

Относно направа на самия диван не мисля, че има нещо сложно и е само въпрос на време.
Ако ти трябват пружини и ластици мога да ти ги дам, имам за още поне един диван.

Насреща съм ако имаш въпроси да помагам, а и машинките за дунапрена мога да ти заема ако могат да са ти от полза.
ZEDYCUS - майстор
=D> :partyman: Напълно в духа на форума, браво. Много ми хареса на вид.

Тема "Диван направи си сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: