• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mkocev - специалист
Здравейте,
не знам дали темата е в правилният раздел, извинявам се ако не е така.
Предстои ми монтаж на дограма на новострояща се двуетажна къща. Тъй като почти всичко до момента ми е минало през ръцете и резултата е добър (поне за мен:)), се чудя как да постъпя с дограмата. Няколко човека ми предлагат да си поръчам дограма на ишлеме и да си я монтирам сам (разбира се с помощник).
От финансови съображения този вариант ми се струва доста примамлив, но честно казано не знам колко пари ще спестя от монатажа и доколко си струва това упражнение. В нета не успях да намеря информация по темата. Един приятел, инженер, който работи в тъговски отдел голяма фирма занимаваща се с дограми и окачени фасади, ми каза, че излизало около 30% по-евтино ако се поръча дограма на ишлеме и човек си я монтира сам. Не знам дали наистина е така. От друга страна, ако ползвам услугите на фирма за изработка и монтаж ще бъде доста по-лесно за мен, тъй като имам достатъчно неща, които трябва да свърша по строежа, а времето напредва....
Мисля,че ще се справя с монтажа на дограмата, най-малкото има кой да питам, ако нещо не ми е ясно, но със сигурност ще ми отнеме повече време, отколкото на професионалисти, които се занимават само с това.
Ще съм благодарен на мнения и насоки по темата :)
miliad - майстор
Ценово много лесно ще се ориентираш като вземеш оферта за изработка и монтаж и я дадеш другаде да ти офертират само ишлеме.
После -
-остъкляване!!!
- специализиран транспорт
-консумативи 50-70лв

Вземане размери и осмисляне на особеностите. Тва е много важно, но и дълго за обяснение.
Монтаж: двуетажна къща, сработен екип от двама монтажници, я монтира за макс 2 дни.
И последно :между това прозореца просто да се закрепи в дупката и да се монтира има разлика.
djogobg - специалист
На дограмата, според мен, монтажът ѝ е най-важното нещо. Доколкото имам наблюдения почти всички проблеми, които възникват се свързват с монтажа, а не с изработката. Помисли хубаво и накрая тегли една черта - време за оправяне на грешки(а такива ще има), изхабени нерви или похарчени пари предпочиташ. Забелязал съм, че колкото повече време има човек за оправяне на грешките си, толкова по-малко си хаби нервите, а също така спестява и пари. Ако нямаш време, или хабиш много нерви, или харчиш повече пари. В работата с дограмата ще ти трябва и помощник задължително, прецени си, дали можеш да разчиташ на достатъчно сръчен човек за цялото време, през което ще монтираш.
mkocev - специалист
Мерси за съветите. С монтажа мисля, че ще се справя. Имам добър помощник и както писах, мога да разчитам на професионални консултанти, което до известна степен ми дава увереност. Ако цената с монтажа е приемлива спрямо варианта без монтаж, ще е по-добре да я поръчам с монтаж и да не се занимавам и с това, а някой (надявам се добър) професионалист да свърши тая работа. Не знам колко излиза на ишлеме и с монтаж, но ако наистина е с 30-ина процента надолу си струва, поне на фона на ориентировъчната оферта от фирма, която получих преди около година.
Знам, че факторите, формиращи цената на дограмата не са малко, така че и тия проценти са малко относителни :)
При всички положения, ще търся оферти и за двата варианта. Просто реших да се консултирам тук, тъй като има хора с опит или най-малкото такива, които са минали по тоя път :)
speka_rs - майстор
След като исках да правя любов със няколко монтажника на дограма вече си правя дограмите самичак, ако имаш добър помощник и не те е страх давай смело. Тези 30 % да не казвам, че може и да са повече.
Но това да не искаш да прибиеш някого и да му обесниш какво е мъжката любов е безценно.
Antonii - майстор
Ако ще я правите на ишлеме, то отивате директно в цеха където се прави.
Може да я направите като поръчка от името на човек от фирмата през някой работник, тогава цената може да отиде и на 50% надолу.
mkocev - специалист
Благодаря на всички още веднъж!
Последните две мнения ме карат да мисля, че идеята съвсем не е за пренебрегване :)
Оня ден монтирахме улуците с помощта на моя приятел (помощника) след като ме отрязаха от две препоръчани места и най-вече защото вероятно трябваше да чакам доста докато се освободят те или някой друг.
Ясно ми е, че няма как някой да дойде веднага когато на мен ми трябва, тъй като хората си имат поети ангажименти.
Затова гледам да се оправям сам, разбира се, когато ми е по силите и възможностите :)
nork - специалист
Давай смело както си го намислил :wink:
До сега съм видял само едни монтажници да ползват "котви", всичко останало играе с пирон дюбел :supz: Да не говорим, че туй нещо нивела е мнооого ориентировъчен инструмент.......
Сега не казвам, че всички са така, ама повечето гледат да свършат по бързо и да си вземат парите. Щом имаш жокер го ползвай най вече при взимането на размерите, другото е транспорта! Ако нямаш такъв първо провери неговата цена да не излязат сметките криви.
Успех!
miliad - майстор
Обичам обобщаващи изказвания като последното.
Наясно ли си, че една истинска котва струва поне 4 лв. Не говоря за недоразуменията от левче. При средно 7-8 бр на прозорец са поне 30 лв отгоре.
Колко клиента мислиш ще ги платят, като накрая резултата е същият?
mkocev - специалист
Цената на котвите вероятно е по-лесна за преглъщане, когато дограмата е с "отстъпка", както при ишлемето, но все пак си е перо.
По съвет на познат строителен инженер, собственик на строителна фирма, налепих фибран отгоре и отстрани в отворите за дограмата. Не знам дали наистина е по-добре, но поне лесно изправих тухлите (поротерм 25 стандарт май бяха, не олекотените). При тази ситуация ми се струва, че монтажа с дюбел през дограмата ще е по-надежден, тъй като при стягане котвата ще потъне във фибрана. Колкото повече се стяга, толкова повече. Относно линейното разширение на дограмата, варианта с фибрана ми се струва добро решение, тъй като реално не ограничава разширяването на касата. Вероятно нивелирането на дограмата ще е по-интересното упражнение, тъй като клиновете ще потъват във фибрана сравнително лесно. Разбира се, може и да не съм прав в някои от разсъжденията изложени по-горе :)
  • 1
  • 2

Тема "Дограма на ишлеме или с монтаж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: