• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
torbalan - Дървен философ
:-D
LazarGanev - "Велик майстор"
KrassBG,
на базата на дългогодишния си опит ти казвам, че няма такива радиатори, каквито се опитват да ти продадат! Да, тебе могат да те подведат, но мен - не. В последния линк, който ми даваш, се казва, че марката е Radiatori 2000 (да, има такава марка и тя е една от водещите), после се изброяват най-добрите и модели (съгласен съм с това). Само че на тебе кой модел ти продават? Н600 не е модел, а размер. На тебе ти продават no name модел, който уж е на същата марка, но с 20-25% по-добри характеристики от най-добрите модели на марката, а в същото време с 25% по-ниска цена :shock: ! И като доказателство в сайта им има приложена някаква измислена таблица с мощности, без логото на производителя, където пише че модел R031A-600 имал мощност 215W! Не напразно ти зададох въпроси в предния си пост, на които ти не отговори.
1. Никъде не пише, че твоите радиатори са модел R031A-600
2. Никъде не съм прочел, че Radiatori 2000 имат такъв модел. По-долу прилагам линк към официален вносител на марката и там са дадени мощностите на някои от известните им модели всички имат мощност при дТ=60 някъде около 170Вт за Н600. Толкова е мощността и на Global от предния ми пост. Никоя известна марка няма радиатор Н600 с мощност 215Вт при дТ=60, само в нечий болен мозък може да го има.
3. В цитираната от тебе таблица с мощности няма никакво доказателство, че е автентична от Radiatori 2000
4. Ако наистина Radiatori 2000 има такъв върхов модел, защо никой официален вносител не го продава, а само в този магазин го има?
5. Прилагам линк към официалната таблица с мощности
https://cms.intermetal.bg/storage/uploa ... 082020.pdf
andy_forresite - майстор
Хубавото на отоплението с радиатори е тишината и липсата на доловим движещ се въздух в стаите. Топлината ще се разпредели из тази стая, не я мисли. Важното е да има необходимия воден дебИт през всеки радиатор и да са монтирани правилно. Разстоянието от земята до долния край е важно. Има ли 12-15 см, конвекцията си знае работата.
Радиаторите принципно са бавно отопление. Винаги съм се чудил какво означава "бързо да стопли". Отоплението може да се пусне и по-рано и ще стопли о`време :)
Понеже целта на 99% от хората е след като се е стоплило котелът "да изключи", ти трябва още малко радиаторна мощ - или втори радиатор, или още ребра. В апартамент с топлоизолация принципно няма как да е студено след 1-2 часа греене на водЪта. Имаш коридор, имаш отопление във всяка стая. Като отвориш вратата на тази стая какво ще стане - топлото ще се връцне от коридора или съседна стая в тази и обратно. Пак си е топло. В нас има една стая 21 кв.м. с панелен 4200 вата. Влиза се и излиза по 500 пъти на ден и по всеки път топлината отива право към звездите, защото е с 3 външни стени и от входната врата си на цимента на двора :lol: .
Никакви вентилатори не ти трябват. Когато си с газов котел няма преоразмерени радиатори. Тънките сметки с коефициенти на топлопроводност, топлопреминаване, топлозагуби и т.н. се правят и после повечето си казват "я да добавя още 10-20% от мен е така, за запас". Накрая е топло, но не защото някой си е цъкал копчетата на калкулатора, а защото ИМА ГЛИДЕРИ. На газовия котел това му трябва.
Hursa - майстор
нед сеп 13, 2020 8:03 pmKrassBG написа:
Интересна информация относно това как помага обдухването на радиаторите можете да прочетете тук: Линк
Забележете на какви радиатори е показан монтажа.
Пишете, че не шумят вентилаторите - може би, ако са закрепени стабилно с демпферни крепежни елементи към компютърна кутия. Но при вас твърде вероятно няма да са така стабилно закрепени. Ще контактуват ли с радиатора, дали няма да предават вибрациите си на радиатора или на краката на които ги монтирате (а от там на пода).
Струята при такъв монтаж на вентилаторите, на подобен радиатор, като показания в линка, ще е насочена нагоре. В кой случай затопления въздух ще се концентрира около тавана - когато е насочен допълнително и със скорост от вентилаторите към тавана или когато се издига бавно (разсейвайки се и обменяйки топлина с околния въздух) при естествена конвекция. До колко е коректна картинката, да докаже че с 20% процента ще се повиши мощността на радиатора. Вярвате на картинката - увеличете броя на глидерите и можете да постигнете още по-голяма "мощност".
При принудителна конвекция - ще подобрите топлообмена на обдухваните глидери. Но ще се подобри и топлообмена между затоплената от радиатора струя и прозореца пред който е монтиран радиатора. Ще се подобри топлообмена и между допълнително раздижвания въздух и стените на цялото помещение. Тази стена с прозореца - е слабо място по отношение на топлоизолацията на помещението, а вие ще интензифицирате топлообмена там - това са допълнителни топлозагуби. Допълнително - пода под и евентуално тавана над радиатора - граничат с плочите на тераси - това също е слабо място по отношение на топлоизолацията - интензифицирайки въздушния поток около тези ъглови зони - също ще увеличите топлозагубите.
Радиатора не е предвиден да се монтират вентилатори под него - така ще влошите естествената конвекция през и около него - когато вентилаторите са изключени или работят много слабо.
Но най-вече - монтирайки вентилаторите тъй ниско под радиатора - при работата си ще вдигат прах от пода. И филтри ли ще им сложите? Допълнителни разходи и допълнително намаляване потока през вентилаторите.
Дали не е по-добре - тези допълнителни средства за вентилатори и труд за монтаж - да ги вложите в увеличаване броя на глидерите, свързване радиатора на "кръст", монтаж на "топлоотражател" на стената зад радиатора. Ефекта, мисля, ще е по-голям.
вт сеп 15, 2020 12:10 amLazarGanev написа:
KrassBG,
на базата на дългогодишния си опит ти казвам, че няма такива радиатори, каквито се опитват да ти продадат! Да, тебе могат да те подведат, но мен - не. В последния линк, който ми даваш, се казва, че марката е Radiatori 2000 (да, има такава марка и тя е една от водещите), после се изброяват най-добрите и модели (съгласен съм с това). Само че на тебе кой модел ти продават? Н600 не е модел, а размер. На тебе ти продават no name модел, който уж е на същата марка, но с 20-25% по-добри характеристики от най-добрите модели на марката, а в същото време с 25% по-ниска цена :shock: ! И като доказателство в сайта им има приложена някаква измислена таблица с мощности, без логото на производителя, където пише че модел R031A-600 имал мощност 215W! Не напразно ти зададох въпроси в предния си пост, на които ти не отговори.
1. Никъде не пише, че твоите радиатори са модел R031A-600
2. Никъде не съм прочел, че Radiatori 2000 имат такъв модел. По-долу прилагам линк към официален вносител на марката и там са дадени мощностите на някои от известните им модели всички имат мощност при дТ=60 някъде около 170Вт за Н600. Толкова е мощността и на Global от предния ми пост. Никоя известна марка няма радиатор Н600 с мощност 215Вт при дТ=60, само в нечий болен мозък може да го има.
3. В цитираната от тебе таблица с мощности няма никакво доказателство, че е автентична от Radiatori 2000
4. Ако наистина Radiatori 2000 има такъв върхов модел, защо никой официален вносител не го продава, а само в този магазин го има?
5. Прилагам линк към официалната таблица с мощности
https://cms.intermetal.bg/storage/uploa ... 082020.pdf
Здравей LazarGanev,

Благодаря за подробния пост!
Незнам как да разбера на коя марка са ми радиаторите. Когато копувах апартамента си бяха вече монтирани заедно с котлето. Показах модела от сайта на Герака понеже съвпадат по форма и са с 5 рески от страни а не със 6.
Извинявам се предварително ако постовете ми до сега са прекалено елементарни. Взимам за вярно това което ми казва Лазар понеже е доста добре аргументирано. Тази зима ще е първа за апартамента и ми е трудно да кажа дали мощностите са достатъчни или не.

Здравей Hursa,

Благодаря за поста!
Нека си начеся крастата с този малък проект. Ако няма ефект то ще увелича или подменя каквото е необходимо. Нямам за цел да икономисвам а по-скоро да си увелича комфорта.
Имам достатъчно опит с климатих в спалнята и не бих искал да си причиня същото. Стойката с вентилаторите трябва да е максимално тиха и да не се чува от леглото. Ще се монтиера с всички необходими приспобления за да е максимално тихо.
Ако преценя, че се вдига прах то ще монтирам и филтри.
Това което забелязах от електрическия конвектор(без вентилатор), който ползвах в предходни години е, че трудно се загрява долната част на стаята при естествена конвекция.


Понеже обичам да си зглабям различни неща сам то това е причината да се захвана с това. След един от постовете разбрах, че има готови вентилаторни конвектори, който бига моли да се свържат към такава централна отоплителна система. Ако нищо не се получи и през студените дни неможе да се загрее апартамента то може да сменя радиаторите с конвектори или просто ще добавя глидери навсякъде.
Плановете ми са през цялата зима да несе изключва парното. С тези смарт термоглави ще намалям температурата през ноща и ще увеличавам през пиковите часове. Котлето ще е през цялото време на една и съща температура примерно 55*C или 60*C, а в топлите дни може и под 50*C.
burkov - специалист
С подобен успех, можете да ползвате и свободностоящ филтър за въздух, поставен до радиатора.
Хем ще чисти въздуха, хем ще го върти из цялата стая. Дават доста добър ефект при намаляването на праха в помощението и могат да се автоматизират.
Hursa - майстор
Но съмненията са най-вече по отношение на комфорта.
Защо ви съмнява температурата в ниската част на помещението. Може - ако е монтиран високо или топлозагубите през пода са големи. Работата на "водния" радиатор се различава до някъде от работата на ел конвектора. Но не това е важното, монтирайки така вентилаторите няма да получите разлика в това отношение по сравнение на монтажа на по-голям радиатор. Ако се водите от картинката - недейте (всичко там е изписано за да пробута три вентилаторчета за 50 паунда). Ще получите ефект, ако радиатора е недостатъчен за помещението (за топлозагубите от него), но съвсем не толкова голям колкото очаквате. А недостатъците ще ги усетите.
MamaMy - майстор
пон сеп 14, 2020 10:26 pmKrassBG написа:
пон сеп 14, 2020 12:43 pmMamaMy написа:
Ти искаш да си изработиш саморъчно конвектор. Ще сбъркаш. Фабричните са по удачни. :)
Здравей MamaMy,
Можеш ли да подскажеш дали има нещо подобно, което е готово и мога да закупя и монтиорам на тези радиатори?
Някой ползвал ли е или да е виждал вентилаторен конвектор закачен за газово котле?
Успех в избора:
пример
Том Джоунс - помощник
Радиаторът е All Therm KAL 600, перките му са доста по-дълги от на Хелиос, а кухата част е сплескана и (спрямо Хелиос) стига по-навън, т. е. вероятно наистина отдава малко повече.
  • 1
  • 2

Тема "Обдухване на радиатор за по-бързо затопляне на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: