Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Добър вечер на всички.

От няколко години черпя информация от форума, но дойде време и аз да помоля да съвет.
Млад, енергичен и средно атлетичен съм и затова се нуждая от по здрава спалня. Шегата на страна, минах през всякакви легла включително и матрак на земята(най удачното решение) и вече мисля че е време да си сглобя нещо което да ме изкара 10 години без да се изтърбуши, разколаче или разскърца.

Спалнята евентуално ще е от чам, но ако ми допадне цената може и да е бук. Дърводелски инструменти нямам нищо освен трион и затова съм решил всичко да бъде захванато с болтове и планки. Размера ще е 140х200см, летвите съм ги смятал 4х15см(дебелина/ширина), крака 10х10х25см и отгоре 2х10см за подматрачната рамка. Най големите ми притеснения са от захращането на краката с царгите(само 3 болта) и дали ще е достатъчно здраво да не се разлопа/скърца след година ползване при височина от 20см. Гледах предлагат Г образни планки които мога да скрия под рамката, а горе да бъде с някакви по широки Г/Л образни планки като допълнение против усукване.

Прелагам си чертежа който скалъпих и няколко допълнителни снимки.
Приемам всякаква конструктивна и градивна критика!

Прикачен файл

1fb5ec513ab00978454cf0402a38246c.jpg
Крака с 3те болта:
1fb5ec513ab00978454cf0402a38246c.jpg (56.4 KиБ) Видяна 1599 пъти

Прикачен файл

1ma1.jpg
Главната идея за легло:
1ma1.jpg (107.93 KиБ) Видяна 1599 пъти

Прикачен файл

IMG1.jpg
Скица:
IMG1.jpg (108.52 KиБ) Видяна 1599 пъти
Lutchezar - майстор
2х10 чам за подматрачна рамка ако си около 100 кг в момента в който стъпиш и се издънва, пробвано. Комар гоних.
има няколко теми във форума, една на Шоп и още една за спалня от масив които са доста детайлни, потърси ги.
miliad - майстор
Интересно ми е, защо си мислиш, че твоите сглобки с болт и гайка няма да се разкърцат след време?
mkocev - специалист
Така, както ги описваш нещата, ми се струва, че ще е най-добре да си направиш метална конструкция с крачета и да я "облечеш" с дърво. Чама е мек, а здравината на матрак на пода най-лесно се постига с железо :)
нед сеп 20, 2020 12:30 amLutchezar написа:
2х10 чам за подматрачна рамка ако си около 100 кг в момента в който стъпиш и се издънва, пробвано. Комар гоних.
има няколко теми във форума, една на Шоп и още една за спалня от масив които са доста детайлни, потърси ги.
Упорит комар ще е бил :) . Запознах се че е най добре да са букови и ще са букови, иначе съм нисък(176), варирам м/у 80-85 кг и едно гадже 50-55 кг ще е товара. Благодаря за съвета, ще ги потърся темите през седмицата защото се случи да работим целия уикенд.
нед сеп 20, 2020 11:02 ammiliad написа:
Интересно ми е, защо си мислиш, че твоите сглобки с болт и гайка няма да се разкърцат след време?
Колега почти съм сигурен че пак ще се разкърцат и затова реших да се допитам до по вещи в занаята. Тъй като не ми се иска да използвам лепила за сглобката, с болтове вътрешно ми вдъхва повече сигурност за здравина отколкото само с планки.
нед сеп 20, 2020 11:06 pmmkocev написа:
Така, както ги описваш нещата, ми се струва, че ще е най-добре да си направиш метална конструкция с крачета и да я "облечеш" с дърво. Чама е мек, а здравината на матрак на пода най-лесно се постига с железо :)
Колега обмислях го и при споделяне на идеята отговора който получих беше едно кратко и ясно 'Не, забрави, ъпсурт!' с доста остра интунация на гласа. И аз като типичен мъж си замълчах. Явно чама не получава нужната почит от вас както го хвалят в магазините :lol: , и затова през седмицата ще отскоча до няколко места ориентировъчно да проверя колко жълтици ще ми искат за бук.
Да добавя че спалнята трябва да има височина колкото да може да се прахосмокира и забърсва под нея. По мой сметки 10 см височина са достатъчни но леглото става много ниско за матраците който съм смятал.
LazarGanev - "Велик майстор"
Имах точно такава спалня, каквато ти трябва, Велинградско производство, масивна, от чам, но 25 години не мръдна изобщо и не се разскърца. По средата напречни имаше разпорка с един крак, която хем подпираше подматрачните рамки, хем укрепваше конструкцията, защото в двата края имаше сглобка "лястовича опашка". Единствения недостатък за мен, че пространството отдолу не се ползва, а за жената - че не се връзваше с новото обзавеждане. И я заменихме с талашитена, която се разскърца след първата година :-D
brum - майстор
Единственото легло дето не съм ремонтирал е едно правено при под-матрачната рамка лежи директно на земята. А около нея има изградена табла и борд на леглото колкото да скрие какво има под матрака. МДФ който беше покрит с фурнир. Вече 15 години не е мръднало и ще си го носим скоро в новата къща.

Всичко друго купешко е било ремонтирано и укрепвано по няколко пъти. На това което е 140х200 му добавях крак по средата на под-матрачната рамка, че самата тя почна да провисва. На другото му ремонтирах скобите които държат ъглите, че бяха се изскубнали винтовете. А че скърцат - ми скърцат от както ги помня.

В Икеа сглобките изглеждаха читави и тая надежда, че тамошните легла няма да се налага да се ремонтират. Поне детските кошари не са дали проблем, а едната отгледа две деца вече. Ама те са си от масив...

За сглобките - не разчитай на тия Г образни планки за да хващаш страниците или гредите към страниците. Препоръката ми е болтове минаващи през елементите с шипова гайка от вътрешният край. Болтовете задължително с голяма глава. От Евроболт преди години вземах конусни болтове (8ци или 6ци с имбусна глава от неръждавейка) с конусна глава която перфектно лягаше в шайбата - двете бяха на абсолютно равно ниво след това - хем здраво, хем прилично изглеждащо. При тази комбинация изглежда прилично и без да се фрезова легло за шайбата. А голямата повърхност помага да не се мачка материала.

Материала пък е добре да се импрегнира на местата където ще се стяга за да стане по-твърд. Мекият дървен материал поддава при стягане и се премачква, а като е имрегниран този ефект е по-слаб. Това не знам дали е практика. До там съм стигнал опитно. След лакиране няма видима разлика между импрегнирано и не-импрегнирано.

За лакиране - читав лак на водна основа. Нещо марково си вземи. Заслужава си.

Тема "Спалня от масивно дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: