Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
Става дума за новопостроена къща. Къщата е с трифазен тока като разпределението на фазите е следното - първи етаж, втори етаж, силова инсталация (термопомпа, допълнителен бойлер, слънчеви колектори и т.н.). На всеки етаж си има разделение между осветление и контакти, като контактите за всеки етаж си имат своя отделна ДТЗ, като кухнята си има също отделна ДТЗ. До тук всичко е добре и е наред. Преди 2-3 месеца пуснах в действие осветлението на 2-рия етаж. До преди няколко дни всичко там си работеше перфектно. Проблема стана след като реших да направя отделен разклонител за бюрото на детето в което да се включат .. нека кажа офис техника и допълнителното осветление за бюрото. Странното в случая, е че проблема не се появи във веригата на конктите, а в тази на осветлението, чийто автоматичен предпазител започна да пада буквално произволно... без никаква връзка с някакви наши действия, без консумация, без абсолютно нищо (бих написал без причина, но явно за да пада има причина, просто не я знам каква е) на произволен интервал от време. Изключих разклонителя на детето (знам ли ... неведуми са пътищата на тока), за да върна ситуацията в първоначалния и вариант.... проблемите продължиха. Проверих връзките на осветителните тела.... всичко е наред, намерих една хлабава връзка в една клема, но я стегнах и нищо и половина. Дори махнах заземяването на лампите, д ане би някъде някой дюбел да е ударил на арматура - ефект никакъв.... продължава да си пада този прекъсвач и това е.... По едно време седнах и започнах да меря и смятам пусковите токове на осветлението (навсякъде е лед), но и там всичко е наред (с около 30% под прага на включване на прекъсвача, който е C10) въпреки това се замислих дали да не сложа С16, но както казах вече самото изключване става без видима консумация, затова се отказах (по -добре така, от колкото да направя някоя по-голяма беля)... Дайте идея къде и какво да търся, защоо моите идеи започват да се изчерпват...
Andri01 - майстор
Смени АП-то,10А са си достатъчно.
kozl - майстор
От собствен опит, но с АП 2А - захранване за видеонаблюдение. Та камерите са на 12V DC от стабилизиран токоизправител, а DVR-а на 220 АС. Години си работи докато се развали стабилизираното захранване и го смених със захранване за светодиодни ленти 12V DC 5A. Преди да му изтече гаранцията на захранването започна да пада предпазителя 2А от повишена консумация в захранването.
Направих рекламация при продавача - Щайгенбергер. Там има месец срок за отговор и аз купих ново захранване, с което видеонаблюдението си работи и до сега.
А от Щайгенбергер казаа на захранването му нема нищо - работи си, ма като поисках да му измерят консумацията под товар и го смениха с ново. :roll:
Та хващай ампермера и премери общата консумацията на кръга за осветление като свържеш ампермера към препазителя. Като изключиш предпазителя ще отчетеш тока на консумация. Щом АП-то е 10А, то ампермера е логично да е 20 А.
Ако е мултицет с възможност за 20А AC, то не го дръж повече от 30 сек в режим на измерване, че така стопих един от по-евтините мултицети.

И пак от опит в жилището на моите родители поради теч в горната баня и навлажняване на мазилката започна да пада предпазителя на осветлението 10А. Е някъде във влажното се окъси, но не напълно късо :? , та прекъснах осветлението към банята и коридора от съответната РК и пуснах видими кабели за осветление и така до ремонта минаха няколко години.

Тема "Проблем с електрическа инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: