Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Хванах се да си правя дървени халби от летвички (като бъчви), но лепени. Стигнах до финалната обработка и се оказа, че не знам какво да правя. Външната част е байцвана, но отвътре не посмях, защото не знам колко е безопасен като изсъхне и какво да нанеса като следващ. Имам масло, което е за контакт с храна, и мислех само с него да ги обработя, но дали ще е достатъчно и дали би запечатало и байца. Мислех и за шеллак, но четох, че дори и алкохола в бирата може да го разтвори. Гледах за епоксидни смоли и полиуретанови покрития, но пак ме знам колко са безопасни. Пчелен восък също е вариант, но май не е много устойчив. Та моля за съвет за обработката на тази халба и дали е подходящо да използвам байц отвътре.
torbalan - Дървен философ
Ползвал съм два вида масло за обработка на дърво.
С едното дървото остава по-сухо. Продава се в IKEA, като масло за обработка на дъски.
Другото след като попие - дървото стои леко пластмасово на пипане. Предполагам за твоите халби ще е по-подходящо. Също се продава в IKEA, като масло за обработка на плотове.
Което и да ползваш - имай предвид, че ако халбите се ползват, трябва периодично да ги намасляваш.
lyubohar - майстор
Не разбирам от импрегниране.Обаче химикали да се ползват за чаша с която се пие не е за препоръчване.Аз бих я импрегнирал със зехтин например.Е,в началото ще мирише,но след 5-6 халби няма да има значение.😉
torbalan - Дървен философ
нед ное 29, 2020 10:18 amlyubohar написа:
Не разбирам от импрегниране.Обаче химикали да се ползват за чаша с която се пие не е за препоръчване.Аз бих я импрегнирал със зехтин например.Е,в началото ще мирише,но след 5-6 халби няма да има значение.😉
Предназначени са за обработка на кухненски дъски и плотове, които ще са в контакт с храна.
lyubohar - майстор
Изобщо не им вярвам.Освен това обработката на плотовете и дъските ще е най вече против влагата.Нарязваш и махаш.А в халбата течноста ще си стои известно време.
Мое си мнение.
torbalan - Дървен философ
съб дек 05, 2020 2:25 pmlyubohar написа:
Изобщо не им вярвам.Освен това обработката на плотовете и дъските ще е най вече против влагата.Нарязваш и махаш.А в халбата течноста ще си стои известно време.
Мое си мнение.
Аз бих предложил варене в масло от тик при температура малко над сто градуса.
Така маслото ще проникне в порите освободени от влагата.
Само че за една халбаще трябват няколко литра, а цената му е доста груба.
Нямам идея какво ще се случи, ако се ползва някакво друго масло със слаб аромат. За тиковото масло знам, че се вари до 175 градуса.

Друг вариант е ако се разполага с вакуум камера.
Маже се обилно халбата до мокро и се дърпа въздуха, колкото по-висок вауум се докара, толкова по-добър ще е резултата.

Идеята на намасляването е маслото да запълни порите, така че като има влага, тя да не може да попие.

Както и да бъде намаслена - переодично ще трява да се подновява.
hidrazin - майстор
Халбите за бира се правят от ... стъкло.
В краен случай от гледжосана керамика.
После кат те кефи си я облепяш с разните му там трески и дръвцета.
Бирата няма работа в дървени халби импрегнирани не само в тиково ами дори да е импрегнирана с у...йово масло...
:partyman:
P.S. Що трябва да е сложно след като топлата вода е открита отдавна???

Тема "Дървена халба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: