• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Имам стара автоматична кафемашина (една от първите автоматични кафемашини на Saeco), от която съм изключително доволен и имайки предвид супер запазения ѝ вид, много добре се вписва в леко ретро интериора у нас.
От скоро обаче започна да ме дразни, колко е шумна, при всяка операция, най-вече мелянето на кафето. Силен е звука и при движението на групата, на помпата и т.н. Всеки път като я пусне някой и всички се стряскат :?

На помпата съм сложил тампони, които да улавят вибрациите, но не е достатъчно, явно защото продължавам да я чувам силно!
Помпата е стандартна (ПОМПА ULKA EX5), която се слага и на съвременни кафемашини.
Основният виновник, според мен е металния корпус на кафемашината и минимална вибрация, резонира и дори се усилва, а може да бъде значително по-тиха!
Имам идея да я облепя отвътре с някаква лента - но не знам с какво ще е подходящо - мислех за някаква битумна, но понеже се нагрява отвътре, се притеснявам да не почне да се разтича.
Има подобни самозалепващи като xps подложки, но не знам дали са подходящи и дали въобще ще изолират нещо.

Обмислям да я облепя цялата вътрешна част + пода, отвън, защото отвътре има "чекмеджета", които влизат на милиметри.
Другият ми вариант е, ако има термоустойчив дунапрен (по-твърд, например), да изрежа и да запълня вътрешността ѝ.
Разгледах съвременни кафемашини отвътре и виждам че освен че са пластмасови отвътре, имат стиропорен кожух, който ще ми е трудно/нвъзможно да направя по калъп в домашни условия.

Приемам идеи. :)
radius - майстор
Освен да и направиш кутия ...
kGitsov - специалист
чет дек 03, 2020 10:27 amradius написа:
Освен да и направиш кутия ...
Ами, каквото и да правя, трябва да е вътре, за да може да се вижда изцяло, дори е поставена в максимално централна позиция, нарочно! :roll:
stefanjor - специалист
Пусни някоя снимка, за да добием представа за тоз динозавър :cool:
Може и модела пък ще си я потърсим в нета.
kGitsov - специалист
чет дек 03, 2020 10:33 amstefanjor написа:
Пусни някоя снимка, за да добием представа за тоз динозавър :cool:
Може и модела пък ще си я потърсим в нета.
Моделът е Saeco Superautomatica 1985
https://www.philips.com.au/c-m-ho/coffee/saeco/1985
https://www.philips.com.au/c-m-ho/coffee/saeco/

Снимки, мога довечера да пусна, но е 1 към 1 с това на сайта им :)
radius - майстор
Брейй, ама тя вярно е с антикварна стойност :prayer: . При положение, че има и разни отвори отстрани, не виждам какво ще постигнеш с изолация на панели.
nork - специалист
Не си казал за кой град става дума, но предполагам, че е София :lol:
Премери къде какви "хлабини" има под капаците и залепи нещо такова:
http://www.micromaxtrade.com/prod.php?l ... 9&subcat=1
За Сф ще си търсиш от къде да си вземеш :mrgreen:
За друго не се сещам да е звукоизолиращо, тънко и устойчиво на Т°.
Дерзай и да споделиш какво си сътворил :partyman:
preslav - майстор
Шумоизолирането си е цяла наука и вероятно опипом няма да се получат нещата. Въпреки всичко можеш да опиташ да обработиш вътрешните повърхности с високотемпературен силикон. Според мен не е нужно да се стремиш да разнесеш силикона равномерно, дори по-добре би било ако остане на ивици с различна дебелина, където може повече, където няма място по-малко т.е. нанасяш различни по размер и форма "червейчета". Ако не постигнеш желания резултат можеш да отстраниш червеите и да пробваш по друг начин.
addicted - специалист
Напълни я с пяна. Сложи едно найлоново пликче вътре, и в него пяната. Ще раздуе, ще уплатни. Незнам с температурата как ще е.
Другия вариант е с битумни ленти който се използват за звукойзолация на автомобили. Все пак един черен автомобил също се нагрява яко.
Но каквото и да правиш, не очаквай ефекта "уау".
zz_stefanov - майстор
Вече всеки който се оплаква от някакъв шум, ще го питам в какво живее.
Един търси с 2 dB по тих хладилник, друг му вибрира плочата отгоре, сега кафе машина.
На първия вече се оказа, спи в дневния тракт при хладилника.
Ти в какво си? :)

PS: Дали новите машини са по тихи от тази или смe станали прекалено раздразнителни.
  • 1
  • 2

Тема "Звукоизолация на стар уред от домаксинството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: