Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kisyov - напреднал
Здравейте, група от години чета форума, но сега се регистрирам и пиша за първи път. Купих една къща, която е в много добро състояние, нов покрив, перфектна мазилка и най-хубавото, че към нея има залепен голям навес. Къщата се състои от три стаи и коридор, като трите стаи мисля да са спални в коридора малка баня и тоалетна... Навеса мисля да го направя кухня с трапезария и още една баня и тоалетна. Мисля да направя външна изолация с каменна вата на къщата, а вътре пода с фибран, а тавана отново 5 см каменна вата.. вътре няма да правя изолация просто предпочитам външната . На тавана мисля да сложа още 5 см каменна вата и отгоре да положа винил от билборд много дебел и да го хвана такера за да се предпази от влизане на мишоци и за по-добра изолация. Какво мислите за това ?
Моля ви дайте ми съвет за отопление на къщата и навеса.
моята първа идея е газов котел на пропан-бутан да отоплявам с радиатори както къщата така и навеса като под навеса има супер място за котел.
втората идея е да си прекарам тръби за парно и да си стоят, а къщата горе да отоплявам с климатик, а банята е тоалетната да има проточен бойлер, другите две стаи няма да се употребяват толкова често затова за там мога в последствие да закупя две инфрачервени печки, а за навеса мисля да сложа един хубав газов конвектор отново на пропан-бутан и още един бойлер за топла вода.
Засега къщата няма да се ползва постоянно затова се чудя как да я отоплявам моля ви за вашите съвети .
speka_rs - майстор
Котел или камина на дърва със водна риза. Просто за да може да се отдаде много сила за малко време друго не виждам какво.
kisyov - напреднал
Здравей благодаря за съвета, но пелети и дърва съм ги изключил тотално.
Дори предпочитам термо помпа.
stamenov1 - специалист
https://www.youtube.com/watch?v=6xZ0XXa-bvE Виж след 11.20 минута руснака говори за изолация на покрива с интересни неща за листата и керамзита, как в него не се въдят плъхове.
torbalan - Дървен философ
Сметни си разхода на пропан-бутан и го сравни с пелетите.
Аз също не съм им почитател, но мисля че пропан-бутана е доста скъпо удоволствие.
Ако ще се ползва рядко - най-евтино няма ли да е с по един конвектор (духалка) във всяка стая и един климатик в трапезарията?

Да се хвърляш на изолация, ако няма да се поддържа постоянна температура вътре - не мисля че има особен смисъл.
kisyov - напреднал
Здравей колега. Комшията до мен отоплява не изолирана къща около 85 90 квадрата на пропан-бутан и при сегашната цена от 70 стотинки на литър плаща 270 лв на месец като 24 часа работи парното защото имат бебе. От тази гледна точка мисля климатик в спалнята, а за в началото под навеса да е с газов конвектор с три газови бутилки, а един ден да прекарам и аз инсталацията за парно. Мисля, че на пелети цената ще е същата, ако не и по-висока.
Това е цената на пропан-бутана в момента,а лятото е била между 50 и 55 стотинки.
шоп - майстор
@kisyov,
един съвет от мен. Докато се чудиш какъв да е източника на топлина и правиш ремонта инвестирай в подово.
Тръби ф17 или още по-добре ф20 с дължина на кръговото 50-60м макс
Ако всички кръгове са с еднаква дължина +- 2м няма нужда от скъпи колектори с дебитомери
Фибрана отдолу поне 5 см, още по-добре 10 см ( 2х5 см на кръст)

Пусни си тръби поне ф25 за конвектори + тръби за конденз
kisyov - напреднал
вт дек 08, 2020 6:56 pmшоп написа:
@kisyov,
един съвет от мен. Докато се чудиш какъв да е източника на топлина и правиш ремонта инвестирай в подово.
Тръби ф17 или още по-добре ф20 с дължина на кръговото 50-60м макс
Ако всички кръгове са с еднаква дължина +- 2м няма нужда от скъпи колектори с дебитомери
Фибрана отдолу поне 5 см, още по-добре 10 см ( 2х5 см на кръст)

Пусни си тръби поне ф25 за конвектори + тръби за конденз
Благодаря, това е много добър съвет. После мога да ползвам каквото изкам - газов котел,термопомпа, пилети и др. Двете спални са еднакви, а трета стая и коридора са колкото една от другите стаи. Според теб под навеса /това ще е най-ползваната стая/ също ли подово или конвектор.
nikolov333 - майстор
Записвам си и аз и на пролет ще действам.. :cool:
шоп - майстор
Задължително навсякаде. Във всички помещения иначе после ще Ви е яд.
Стъпка на тръбата 15 см, а още по-добре 10 см. Задължително и навсякъде тръба. Приказките тука ще са кухненски шкафове или спалнята и няма нужда от тръби са меко казани глупави.

Много правилно мислите, че след като имате нискотемературно отопление по-натам имате широк избор от ефективни нискотемпературни топлоизточници
Кондензан котел или ТП.

Изолация + нискотемпературно отопление са гаранция за ниски сметки.

Ако имате сондаж с необходим дебит помислете за ТП вода-вода.
ТП въздух-вода също е добро решение
Кофтито на въздух-вода е, че със спадането на външните температури пада и КОПа и отоплителната мощност, но според мен при едно разумно изчислвана ТП да покрива топлозагубите до -10 да кажем на 100% може да се помисли за бивалентно отопление ( то така или иначе трабва да го има)
Например малка декоративна каминка на дърва или печка на пропан бутан ако стане -15,-20 гр във всекидневната.
То напоследък зимните дни с под -15 са по 10 ина дни в годината.
Упехи!

Тема "Съвет за отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: