Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Термостатите трябва да са на удачни места. Затова са WiFi. Ако си мерил температура е няколко различни точки на стаята ще разбетеш защо. Едно, че са различни в диапазона от няколко градуса, второ, че са с различна инертност различните места. А и за баните кабели не извадих.

Пък и нали трябва да има кеф от цялата еабота. Сензори на жица бол. WiFi на батерия до сега не бях правил :) . Да събереш такова устройство от нулата не е по силите на всеки. Две неща се съчетават - проектирането на хардуера, писането на софтуера. И накрая за да е гъдела на максимум - кутия която да направи устройството да се вписва в интериора и да не изглежда като сделано.

За анализа на данни - така намерих най-удачният режим за работа на рекуператора. В новата къща ще гледам да автоматизирам вземането на решения за колко въздух на кой етаж/коя стая да подава на база на CO2 данните. А по температурата вътреи вън ще се преценя дали да е в байпас режим или в нормален.

За подовото ще гледам да автоматизирам температурата на изходящата вода от котела като минимум. Ще се стремя да държа част от задвижките максимално отворени за да е минимална температурата на котела.

Та това са две неща за които е ясно, че данните ще са полезни и ще се анализират. На 2та зима ще знам още като застудее с колко да вдигна температурата на котела :) . Или като напече слънцето с колко да компенсирам за да не се стига до прегряване.
Large - специалист
По някое време, може да погледнеш Zigbee устройствата.
Работят с отделен Hub, и са по $5-10, но карат с месеци на батерии и не затлачват WiFi, макар че май пак са на 2.4гХц.
Като имаш сървър, ще си пуснеш една виртуалка с HassIO, добавяш си устройствата (сензори и актуатори), слагаш NodeRed, Графана и почва да ти се развива фантазията.
Възможноста за комуникация по MQTT и универсалността на NodeRed правят почти всичко възможно. Какви ли не входни сигнали, условия... предполагам знаеш.

И аз имах подобни терзания преди, но от липса на капацитет и най-вече време, избрах готово решение (то пак сглоби си сам), ама плащам абонамент всяка година за онлайн мониторинг, но при малко напън от моя страна, мога да си качвам сам данните в база и да си ги визуализирам в Графана.

Последното, което видях наскоро беше Телеграм бот, който да ти праща съобщения, при събитие - дали спад в температурата, дали движение на камерата, или определен датчик...

Май пак се отплеснах. исках да пиша за Zigbee устройствата, че са готово, сравнително достъпно и мащабируемо решение, на батерии.
brum - майстор
ZigBee е протокола. А само модулите за работа с него почват от 5 долара за най-китайските версии. И не са компактни - повечето модули са с външна антена. Имат е факт, че ползват много малко ток.

При мен и процесор, и WiFi модула са в едно и цената е под 2 долара за бройка. И не за менте, защото ESP-тата ментета нямат. Тях китайците си ги разработиха и ги произвеждат :) .

Има и безжични сериен интерфейс който върви на 433MHz - SI4463. И тях мислех като вариант, но бързо се отказах. Имат голямо разстояние на предаване на данни (стотици метри на открито), компактни са, но харчат ток и няма инфраструктура за тях. Като ти трябва hub ще трябва сам да си го измислиш.

Та ESP-то има доста предимства. Евтино е, компактно е, не ти трябва специален hub. И като решиш да правиш update на firmware-а директно можеш да го пуснеш през WiFi-я. Все неща дето за тези пари нямат алтернатива :) . Не случайно ESP-то доби такава популярност последните години. Единственият му недостатък е, че е пипкаво да се подкара на батерии.
nikolov333 - майстор
Brum, да си жив и здрав да го подкараш, ама мисли и за поддръжката в бъдеще.. :idea:
brum - майстор
Да съм жив и здрав, и ще има кой да го поддържа. Някой ден като одъртея и ме отнема от тоя свят децата ще измислят алтернатива :) . Ама ще гледам да има всичко документирано и описано как работи.
nikolov333 - майстор
Именно.. Добре е да имаш и опция за рестарт, за моментите в които те няма.. У нас лампите са настроени на рестарт в 5 часа всяка сутрин, че понякога забиват необяснимо..

Тема "Самоделни стайни термостати за подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: