• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте. Предстои ми груб строеж на къща. За кофражни платна ще се използва хидрофобен шперплат, като имам основи, шайби, една плоча на кота +2.9 и пояси на мансардния етаж. Искам покривната обшивка да я изковем от кофражните хидрофобни платна. Ясно е, че платната ще са 20 или 21 мм. дебелина, но дилемата е кафяв или черен хидрофобен шперплата да е? Черният, който е по-евтин, ще издържи ли целия строеж, че и да влезе като обшивка след това? Какво препоръчвате?
nikolov333 - майстор
При мен грубия строеж приключи, но ако го започвах сега, бих се замислил да купя doka кофраж втора ръка от olx, например заради лекотата и качеството на работата и да го продам след това. За покрив платната са тежки и според мен е по-добре да се ползва влагоустойчиво осб.
https://www.olx.bg/ad/prodavam-kofrazh- ... 8laVa.html
нед дек 27, 2020 2:30 pmnikolov333 написа:
При мен грубия строеж приключи, но ако го започвах сега, бих се замислил да купя doka кофраж втора ръка от olx, например заради лекотата и качеството на работата и да го продам след това. За покрив платната са тежки и според мен е по-добре да се ползва влагоустойчиво осб.
https://www.olx.bg/ad/prodavam-kofrazh- ... 8laVa.html
Колега, OSB 3 го дават с обемно тегло 640 кг. на кубичен метър, а черния хидрофобен шперплат 560 кг/м3. А пари за глупости нямам да давам за скъп кофраж и после да си го чупя в главата и да търся къде да го продам. Искам платната да ги кача на покрива за обшивка. Не казвам, че е правилно, но масово се практикува и ще ми излезне по-евтино. Знаеш, че бюджетът винаги е оскъден :sad:
mkocev - специалист
Дали е кафяв или черен, май не е от основно значение, тъй като има различни "марки" и от двата цвята. Китайския не е особено качествен, но пък е най-евтин. Аз ползвах Welde (български), който е доста по-добър от китайския, но пък е два пъти по-скъп.
Впоследствие на два пъти докупувах китайски (черен с надписи "plywood").
Втората партида от китайския е ползвана за плочи и шайби по вторият етаж. Някои от платната накрая бяха по-зле от Welde-то, което е ползвано от началото на строежа. И от него имаше платна, които предпочетох да не качвам на покрива. Ако беше ползван само от китайския от началото, със сигурност фирата щеше да е повече.
nikolov333 - майстор
Разбира се, че твоята идея си има резон, но понеже си правих кофражирането на колоните сам с метален кофраж с клинове и още лекувам преуморени сухожилия на лакета на дясната ръка от чукане на клиновете, та оцених предимствата на кофража с доки-те и за това го споменах. Иначе и аз го обмислях това с платната, но от основи до покрив, не знам в какво състояние ще са на края....
schuldiner - майстор
Който няма пари за глупости /макар доки-втора употреба да не са глупост/, що не си купува ползван хидрофобен шперплат и чак последна употреба да е за покрива. Те шайбите са си стандартни - и разкроеното ще влезе в работа.
Pipo71987 - специалист
нед дек 27, 2020 2:10 pmtskzlatkov написа:
Здравейте. Предстои ми груб строеж на къща. За кофражни платна ще се използва хидрофобен шперплат, като имам основи, шайби, една плоча на кота +2.9 и пояси на мансардния етаж. Искам покривната обшивка да я изковем от кофражните хидрофобни платна. Ясно е, че платната ще са 20 или 21 мм. дебелина, но дилемата е кафяв или черен хидрофобен шперплата да е? Черният, който е по-евтин, ще издържи ли целия строеж, че и да влезе като обшивка след това? Какво препоръчвате?
На същото дередже съм и аз ......Китайският на 36 лв бройката на 20мм едва ли ще издържи до покрив.Строителите които ще наема ми обясняват че много са некачествени,дори чисто нови като ги режеш вътре са пълни със стар бетон или често срещат телове и т.н.Ама всичко е до парите :х и аз мисля да е от Китайският пък дали ще остане за покривът от него .....съмнявам се
Билян - специалист
За мойта къща шперплат купих най евтиния който намерих. Винаги ползвах кофражно масло и платната са на покрива. Маслото много помага.
ZEDYCUS - майстор
Нали знаете, че евтиният китайски строителен шперплат е от стари използвани парчета снадени със сглобка и лепило. Отгоре и отдолу имат залепени по един нов слой фурнир 1мм. Ползвах две платна по 36 лв от Баумакс за един кофраж миналата година и се убедих сам. :butthead:
нед дек 27, 2020 9:41 pmБилян написа:
За мойта къща шперплат купих най евтиния който намерих. Винаги ползвах кофражно масло и платната са на покрива. Маслото много помага.
Имаше ли много фира?
  • 1
  • 2

Тема "Избор на хидрофобен шперплат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: