Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
digitalpr - специалист
Помислих си го. Да направя един цокъл от бетонни бордюри с ширина 10см (ширината на гредите) върху плочата и тогава да тръгна нагоре със дървото, но анкерирането на конструкцията тогава ще се случва в тези залепени бордюри, а не в отлятата бетонна плоча. Мислите ли, че това ще е достатъчно здраво?
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (50.81 KиБ) Видяна 618 пъти
schuldiner - майстор
Нали скъпо ти идваше аквапанел? И какво не ти харесва на дъски с 5 см стиропор? С мрежа и шпакловки пак е по-евтин, ама 5 см повече топлоизолация си е 5 см повече. На цокъла слагаш 3 см фибран, метална мрежа и лепиш 1 см гранитогрес, влиза точно под откапващите профили.
Монтажът на ЕПС върху дъски е фасулска работа - лепилна пяна и тук-там винтове за дърво докато стегне.

Не е добър детайл повдигането с блокчета. Ако ще го правиш, трябва да ги напълниш с бетон, а и самите тях да закотвиш към основата. То по-лесно да отлееш армиран пояс/бордюр...
kabakumcho - специалист
ср мар 24, 2021 6:33 pmschuldiner написа:
....

Не е добър детайл повдигането с блокчета. Ако ще го правиш, трябва да ги напълниш с бетон, а и самите тях да закотвиш към основата. То по-лесно да отлееш армиран пояс/бордюр...
Не е по-лесно. В моето предложение се вижда че блокчетата са напълнени с бетон/мозайка и има набити шишове към основата/площадката. Става достатъчно здраво. Според мен блокчетата трябва да са минимум 20 см широки и над тях да се постави задължително хидроизолация, в моя случай посипка, а под гредата още една битумна лента.
digitalpr - специалист
Tруда за OSB + стиропор + мрежа + шпакловка + мазилка e доста повече от аквапанел + мазилка, а и не мисля че ще спестя особено много пари.

За блокчетата съм съгласен, че с моята идея за 10см бордюри вероятно ще е калпаво, а при 20см както казва kabakumcho този пояс ще е по-дебел от стената. Ако стърчи навън няма да може да се сложи откапващ профил. Ако са навътре е кофти пак.

Може би отлят 10см пояс върху плочата е най-здравия вариант, ако ще има пояс въобще. Като че ли се опитвам да го избегна.

Откапващия профил колко е нужен според вас?
schuldiner - майстор
На тези квадратури нито материалите са нещо съществено, нито трудът.
Аквапанелът ще излезе 200 лв. по-скъп, но ще спести един ден труд спрямо стиропора и ще имаш твърда и наистина трайна стена - не е лошо. Освен това укрепва стената хоризонтално, дори ми се струва, че при отвор 2 м на ролетката при входа, страничните 2 х 70 см , обшити с аквапанел, ще са достатъчно корави, дори да са дървени стълбовете. Значи, за ролетката имаш два ъглови стълба и два на 70 см като основа на водачите.
Ако си с аквапанел, хидрото е по него 10-20 см, а мазилката покрива хидрто. Не е идеално, но бива.
digitalpr - специалист
Да, предпочитам да е малко по-скъпо, но да спестя от труд ако е възможно. Страниците встрани от вратата и аз мисля че ще станат достатъчно корави. OSB-то ще ги хване, панела също, а вътре въпреки че ъгъла ще е малък мисля да им монтирам по един диагонал.

Само не разбрах това за хидрото по аквапанела?
schuldiner - майстор
Аквапанелът е до бетона, а хидрото е 10-20 см нагоре и 5-10 хоризонтално. Мазилката го покрива във ветрикалната част.
digitalpr - специалист
Под хидро имаш предвид нещо, с което да е намазан аквапанела ли? 10-20см във височина? Какво значи 5-10 хоризонтално?
schuldiner - майстор
Нали ти го каза - нещо тип воалит, ама по-добре да е с полиестерна армировка, а аз - че може и мазана с армиращо платно. Хоризонтално 5-10 см, за да няма уязвима фуга между бетона и дървото. Нагоре върху панела 10-20 и припокрито с мазилката - фасадната вода да се оттича върху хидроизолацията. Фугата панел-бетон за пригледност може да и теглиш един тигел ПУ-уплътнител, но истинската защита е хидрото в ъгъла.
digitalpr - специалист
Правилно ли го разбирам:

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (61.56 KиБ) Видяна 546 пъти

Тема "Дървен гараж - построяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: