Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
digitalpr - специалист
Здравейте, решил съм да си направя дървен гараж и ще ми трябват малко съвети, за това как да стане точно.
Стартовата ми позиция е бетонна плоча с размери 6.20х3.40м. обградена от канафка с решетка.

Идеята ми е следната:
Стени - дървена скара, отвън аквапанели, вътре OSB, по средата минерална вата 10см.
Покрив - дървена скара, отвън OSB вътре OSB, отгоре воалит и битумни керемиди, по средата пак минерална вата 10см.
Врата - сегментна врата или врата с летящо крило.

Въпроси:
- Как да стартирам от плочата? Чисто конструктивно скарата мисля, че ще я направя, но това което ме притеснява е водоустойчивостта. Първия вариант който мислих е да анкерирам в бетона планки на които да сложа носещи греди, които да нямат контакт с бетона. На тях вече да изградя скарата, която също да е повдигната на няколко см. и да не контактува с бетона. Втория е да направя скарите за стените предварително и да ги захвана за бетона през някаква хидроизолация тип воалит. Мислите ли че трябва да има някакъв повдигнат ръб така че основата да е като един вид тава?
Прикачен файл:
Wood_mount.jpg


- Едноскатен или двускатен покрив да направя? Мисля си че конструктивно едноскатния ще е по-лесен. Какъв наклон е добре да му дам?

- Какво друго бих могъл да използвам за външна обшивка вместо аквапанели. Цената им е много висока. Идеята ми е, че те могат само да се фугират с армирана лента и след това директно да се измажат с драскана мазилка.

- Колко дебело OSB да използвам за стените и покрива?

- Ондулин или битумни керемиди?

Със сигурност ще възникват още въпроси :)
Последна промяна от digitalpr на пон мар 22, 2021 12:23 pm, променено общо 1 път.
floydogi - специалист
viewtopic.php?t=36927

Тази тема доста ще ти помогне.
Аз бих сложил сайдинг вместо аквапанели, и метални керемиди на два ската. ОСБ само отвътре - отвън под сайдинга и керемидите паропропускливо фолио.
Не разбрах какви са ти притесненията с водоустойчивостта - плочата под нивото на терена ли е?
Хубаво си изясни каква врата ще правиш, че да може конструкцията да я държи.
digitalpr - специалист
Благодаря за темата, ще я прочета.

Сайдинг не съм гледал, защото ми се ще гаража да е със същата драскана мазила като къщата, чисто визуално за да пасват.

Плочата е на същото ниво като терена. Не е под него, но няма и някакъв праг, който да действа като бариера.

Вратата най-вероятно ще е секционна.
kr1100 - майстор
като идея за стени външно над OSB магнезиеви плоскости 2,4 х1,2 м на 3мм дебелина м. октомври беше около 26 лв. От едната страна е гладка, а от другата на дребни квадратчета релеф под 0,5-6 мм. Не поемат влага.
digitalpr - специалист
пон мар 22, 2021 9:29 pmkr1100 написа:
като идея за стени външно над OSB магнезиеви плоскости 2,4 х1,2 м на 3мм дебелина м. октомври беше около 26 лв. От едната страна е гладка, а от другата на дребни квадратчета релеф под 0,5-6 мм. Не поемат влага.
Това е интересно, дори да не е като покритие върху OSB-то, а просто 12.5мм магнезиеви плоскости, цената е ~20лв/квадрат срещу ~30 за Аквапанел-а. Имат ли някакви сериозни недостатъци спрямо Аквапанела? Могат ли директно да се измажат със силиконова мазилка?
gogo7777 - майстор
Магнезиеви плоскости?
Баси .....
:drinkers:
kr1100 - майстор
пон мар 22, 2021 9:42 pmdigitalpr написа:
пон мар 22, 2021 9:29 pmkr1100 написа:
като идея за стени външно над OSB магнезиеви плоскости 2,4 х1,2 м на 3мм дебелина м. октомври беше около 26 лв. От едната страна е гладка, а от другата на дребни квадратчета релеф под 0,5-6 мм. Не поемат влага.
Това е интересно, дори да не е като покритие върху OSB-то, а просто 12.5мм магнезиеви плоскости, цената е ~20лв/квадрат срещу ~30 за Аквапанел-а. Имат ли някакви сериозни недостатъци спрямо Аквапанела? Могат ли директно да се измажат със силиконова мазилка?
Държи на 800 гр..Ц, макс. Т е към1000гр. 1 плоскост ми остана и стои от м. октомври навън / дъжд, сняг, слънце/ - не е започнала да с разпада . Обличах таван на помещение на котел .Фугите ги запълних с бял силикон. 3мм е крехко на огъване - пука се , а на мен не ми трябваше дебелина. Е пукнах плоскостта защото се мъчих да я напъхам към тавана на криви стени. Прилегна горе , но в краищата поради кривината на стените имаше леко огъване. При снимане от тавана се пукна. Трябваше да предвидя кривината , но бързах и..
Мога да дам на лични линк от къде ги купих. Има и с по-голяма дебелина.
kabakumcho - специалист
пон мар 22, 2021 9:29 pmkr1100 написа:
като идея за стени външно над OSB магнезиеви плоскости 2,4 х1,2 м на 3мм дебелина м. октомври беше около 26 лв. От едната страна е гладка, а от другата на дребни квадратчета релеф под 0,5-6 мм. Не поемат влага.
И аз съм за магнезиеви плоскости, само че по-дебели и не върху ОСБ, а директно. Под панелите един ред бетонни блокчета + някаква посипка за хидроизолация. Отвън магнезиевите плоскости ги обикаляш с мрежа с бяла шпакловка и след това с каквато искаш мазилка.
digitalpr - специалист
Задължително ли е да се шпакловат, или мога директно да им сложа мазилка? Не зная дали е практика, но така направих с едни аквапанели и изглежда да са ОК.
kr1100 - майстор
вт мар 23, 2021 4:45 pmdigitalpr написа:
Задължително ли е да се шпакловат, или мога директно да им сложа мазилка? Не зная дали е практика, но така направих с едни аквапанели и изглежда да са ОК.
Шпатловка от грапавата страна. Другата е много гладка почти като стъкло / декоративна за отвътре/.По нея може да лепиш тапет пр .или да я минеш с боя.

Тема "Дървен гараж - построяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: