Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
naistor - специалист
Здравейте,
В банята имам гипсокартони, които в един участък прекъсват (няма) и в това пространство по пода над замазката минава канална тръба ф110 - обозначена с букви "О" на картинката:

Код: Избери всички

поглед отгоре:

=============================================== тухлена стена
           |OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO|
(кухо)  210|     канална тръба ф110    |210  (кухо)
           |   (стърчи 110мм от пода)  |
------------                           -------- гипсокартон

            <-----------85см---------->
Искам да бетонирам тази канална тръба, така че да се получи паралелепипед около нея и да е здраво - да може да стъпи човек отгоре и затова не искам да я правя с картони и нея. Въпроса ми е дали мога да направя кофраж само и да налея цимент+пясък отгоре й или трябва и да подсиля с някакви арматури?
Плочкаджията иска да я направи с итонг ама нещо не ми изглежда здраво, а и той нали не е добре за влага ..въпреки, че нали ще се облицова с плочки, но все пак малко ме притеснява. Освен това тя е в ъгъла между пода и стената и не виждам как натиска отгоре ще заобиколи тръбата с този итонг.

Как бихте го направили вие?

Благодаря!
miroki - майстор
Наскоро подменях така бетонирана тръба, от предишен собственик, чак като ми се оплакаха съседите от долу.
Не беше най-приятното изживяване. И сега подменена седи открита (скрита) в един шкаф.
fbr - майстор
В резултат от температурните разширения, бетонираната PVC тръба рано или късно се напуква. Ако ще се бетонира, трябва кофраж в който да е свободна тръбата. Или да се сложи вата или изолация около тръбата и тъй да се налива бетона.
naistor - специалист
съб май 08, 2021 7:07 amfbr написа:
В резултат от температурните разширения, бетонираната PVC тръба рано или късно се напуква. Ако ще се бетонира, трябва кофраж в който да е свободна тръбата. Или да се сложи вата или изолация около тръбата и тъй да се налива бетона.
Благодаря за съвета!

А знаете ли дали има нужда да сложа някакви планки/железа или мога просто да я увия с вата и полиетилен предполагам ще е добре върху ватата и после направо пясък и цимент?
fbr - майстор
Хубаво би било да пуснеш някой друго парче арматура от стената към пода и напречно на тях, така че тежестта на бетона да не е върху тръбата.

Тема "Бетониране канална тръба ф110 хоризонтална на земята в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: