• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
naistor - специалист
Здравейте,

Имам около 15м подпрозоречни первази с ширина ~35см (отвътре са), които искам да може да се ползват и като пейки при желание и бих искал да са от дърво.
Най-евтиния варинат, който намерих досега е от чам - 4м дъска за пейка с дебелина 5см струва около 40лв на околовръстното (дървен материал). Ако реша да направя и облегалки отстрани (да облицовам стената от двете страни на прозореца) също няма да е скъпо и там може и по-тънко от 5см да се сложи.

Другият ми вариант е да се направят от трислоен паркет какъвто е на пода, но фирмата, която ми прави паркета иска доста повече пари - за труд и материали (с подлагане на ОСБ под паркета) - около 180лв/м.

Въпросът ми е някой правил ли е такова нещо и за съвети като цяло по темата.

Благодаря!
miliad - майстор
Хм. Ако обясниш, как смяташ да преработиш кофражна талпа в подпозоречна облицовка може и да получиш конкретизирани отговори според твоите умения и възможности☺️.
Иначи бих те насочил към готови плоскости от клиновидно слепен иглолистен масив. Така с два ряза и малко шлайфане ще имаш почти готов перваз.
MamaMy - майстор
Имах поставена такава задача. Перваз висок 50см, широк 45см и облечен с мрамор. Да се монтира седалка и облегалка от дърво и да стане пейка. Лошото е, че там вали дъжд и сняг. Това дърво ще трябва да го мажа през седмица.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 12, 2021 4:24 pmnaistor написа:
... около 15м подпрозоречни первази с ширина ~35см ...
Слепени плотове. Ако до 2м дължина те устройва. Има разни ширини (ползвала съм 40см от Практикер) Цената е много приемлива
Това, да вземеш талпа, да обработиш и накрая да се изметне...
naistor - специалист
ср май 12, 2021 4:47 pmmiliad написа:
Хм. Ако обясниш, как смяташ да преработиш кофражна талпа в подпозоречна облицовка може и да получиш конкретизирани отговори според твоите умения и възможности☺️.
Иначи бих те насочил към готови плоскости от клиновидно слепен иглолистен масив. Така с два ряза и малко шлайфане ще имаш почти готов перваз.
:) ами мислех, че само с изрязване отстрани ще стане - там където е равно - тази цена ми казаха, че включва рендосване и от 50мм след рендосването ставала 44мм

отделно ми казаха, че ако искам криви могат да ми ги изрежат, и даже и по шаблон ако им дам

не съм се занимавал с дръво и съм невеж в тази област, та каква друга обработка ми трябва ако ми е изрязано освен импрегниране / омасляване (за вътре бих сложил масло вместо лак) на въпросната талпа :) ?
naistor - специалист
ср май 12, 2021 5:22 pmn_a написа:
ср май 12, 2021 4:24 pmnaistor написа:
... около 15м подпрозоречни первази с ширина ~35см ...
Слепени плотове. Ако до 2м дължина те устройва. Има разни ширини (ползвала съм 40см от Практикер) Цената е много приемлива
Това, да вземеш талпа, да обработиш и накрая да се изметне...
Какво включва това "да обработиш"?
И ако е вътре - няма влага голяма , няма дъжд/сняг/лед, пак ли може да се изметне?

Най-дългия ми перваз е 2.5м.

За слепени сега гледам в мартинамакс (с дължина>=2.5м) има с дебелина 18мм, 29мм, 39мм...
в практикер гледам най-дългия е СЛЕПЕН ПЛОТ HOME DECOR АКАЦИЯ 2600Х600Х26 ММ. 160лв .. не ми става ясно чам ли е с картинка на акация или дървото е акация

Та се чудя колко трябва да е дебел слепен плот за перваз за сядане (пейка)?

И също ако се облицова стена пак ли трябва да е със слепени плотове или може с рендосани талпи?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Перваз за сядане не е пейка!. Ляга плътно на перваза на прозореца. Та може и тънък да е.
Акация е акация, чам е чам.
Обработка е всичко, което е нужно от дървена талпа на стане мебел. И не е "просто" да се рендоса
Дървеният материал, който продават не е сух, като за мебели. Сушен е, но не е сух. И се цепи и се измята. За строителство става, за мебели не.
Препоръчвам отдолу да има OSB , а върху него монтирано лицевото.
Не бих сложила ламинат, но това вече е въпрос на вкус
Шперплат и дървен кант...Но все пак, аз съм човек който сам си прави нещата
naistor - специалист
чет май 13, 2021 8:43 pmn_a написа:
Препоръчвам отдолу да има OSB , а върху него монтирано лицевото.
Благодаря за отговора- защо е нужно OSB?
То не му ли слагаха формалдехид .. май не е много еко..
чет май 13, 2021 8:43 pmn_a написа:
Шперплат и дървен кант...Но все пак, аз съм човек който сам си прави нещата
шперплат? нали уж OSB

кант-имаш предвид надолу по стената да завие или?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет май 13, 2021 9:00 pmnaistor написа:
..имаш предвид ...
Не си за раздел направи са. Иди питай в Дърводелство
naistor - специалист
чет май 13, 2021 9:06 pmn_a написа:
чет май 13, 2021 9:00 pmnaistor написа:
..имаш предвид ...
Не си за раздел направи са. Иди питай в Дърводелство
питам те защо е OSB-то нужно?
  • 1
  • 2

Тема "Пейки/подпрозоречни первази от чам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: