Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
fox
Здравейте,писах в една друга тема ,но еот преди 6 г, и за това пускам ноа :rolleyes: Имам помещение 10/5 метра с плоча отгоре.Покрива е изграден от греди 6/10 по ширина през 40см.По дължина има пуснати 12 линии кофражни дъски пак през 40см.на които в момента е захванат ондулин. 20г.изкара и е време за смяна.Реших да е с термопанели 4-ки.Въпросът е:може ли термопанела да се хване за дъските и ще бъде ли достатъчно стабилно?Изтедиха се няколко монтажници 2 казаха не е проблем,2 ще е проблем.Какво е вашето мнение? Покрива е едноскатен ,наклон 8-10 градуса,панела ще е по ширина на 6,50м.
.Мислех че щом ондулина издържа толкова години,за термопанела няма да е проблем поради по-високата товароносимост,но почнах да се колебая.
gnt69 - майстор
пет авг 27, 2021 9:41 amfox написа:

.Мислех че щом ондулина издържа толкова години,за термопанела няма да е проблем поради по-високата товароносимост,но почнах да се колебая.
Ондулина е издържал защото е мек и еластичен. Термопанелите са корави и има опасност покрива да отиде в комшията като го хване вятъра. Не може да разчиташ на дъските да го държат. Термопанела трябва да е здраво хванат за гредите ама няма да ти дойде да го прихващаш във високото, аз бих дублирал дъските с греди например 5х5 здраво хванати за съществуващите греди през 80-100 сантиметра..
torbalan - Дървен философ
При мен гредите са 8х10 през метър легнали на късата страна.
Напречните (6х8) са на 2 метра и лежат на широката страна. Панелите са хванати за напречните.
Правих го съгласно технологията на производителя на панелите.

Понеже трябва да навиваш винтовете във високите места на термопанела (а те са през около 30 см) ще трябва да сложиш и напречни греди. Не бих разчитал на дъските.
Но през 40 см. няма нужда. При мен са през 2 метра.

После
Опъваш конец от единя край на напречната греда до другия по средата на гредата и навиваш по конеца. Винта да е перпендикулярно на панела.

Винтовете трябва да са с шайби с гумено уплътнение и да се навиват строго перпендикулярно спрямо панела.
При мен протече, като лейка щото "Ба таа греда, как нема да я уцела. Мързи ме да опъвам конци.". И като не уцеля гредата, леко под ъгъл "То ще хване...", е хваща - ама после тече.
После развивах винтовете, слагам полиуретанов уплътнител и навивам наново.

Вече 12 години няма проблеми.
fox
Благодаря за мненията и съветите.Знам че ще е по-добре греди вместо дъски /аз мислех направо профил да опъна в/у гредите и за него да хвана панелите/,нооо... със сегашните цени на метала и дървесината ... Според вас проблема е само че ще се хваща към дъскте? Това че ще се хваща панела на всеки 40 см не компенсира ли че дебелината на дъската е 2.5 см? Как стои въпроса с огъване-измятане като се натовари със сняг?
gnt69 - майстор
пет авг 27, 2021 6:28 pmfox написа:
Благодаря за мненията и съветите.Знам че ще е по-добре греди вместо дъски /аз мислех направо профил да опъна в/у гредите и за него да хвана панелите/,нооо... със сегашните цени на метала и дървесината ... Според вас проблема е само че ще се хваща към дъскте? Това че ще се хваща панела на всеки 40 см не компенсира ли че дебелината на дъската е 2.5 см? Как стои въпроса с огъване-измятане като се натовари със сняг?
Няма огъване и измятане. :partyman: .
fox
Да попитам отново знаещите.Слагате ли някакъв уплътнител при застъпването на панелите?
torbalan - Дървен философ
Какво казва производителя?
На тези, които ползвах аз, не се слага нищо.
Slavov99 - специалист
При покривните панели се слага битумна лента против капилярна влага
fox
А какво ще кажете за защитното фолио на панелите,трябва ли задължително да се махне?
ZEDYCUS - майстор
:cool: ако харесваш вида на змийска кожа която се бели тук там, не го махай.

Тема "Термопанели върху дървена основа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: