• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Предстои ми да закупя апартамент в панелен блок в София. Апартаментът е на 4 етаж с два балкона - един ориентиран към първостепенна улична мрежа и един ориентиран към междоблоково пространство. От тези балкони, които са ориентирани към междоблоковото пространство над 2/3 са "усвоени" по всевъзможни начини - зидани с итонг, с някакви сиви блокчета (предполагам Тивит), с изолация, без изолация, затворени само с дограма (изцяло или над зид), изобщо няма нещо дето да го няма... Не разбирам нищо от строителство и не съм решил окончателно какво да правя с този балкон, но обмисляйки вариант за "усвояване", най-подходящ ми се струва вариант, който лично аз не съм срещал и не знам каква е причината да не се практикува. Изхождайки от логиката, че балконът би трябвало да се натоварва възможно най-малко, а в същото време да се осигури прилична топлоизолация, ми се струва най-адекватно да се огради със стенни термо-панели (или май се казваха сандвич-панели). Предполагам, че 10-12 см. дебелина би била достатъчна от гледна точка на топлоизолация, което при тегло 13-15 кг/кв.м. за тераса 3 м. х 1,1 м. прави около 100 кг. натоварване. Не вярвам какъвто и да било зид да се получи по-лек. Монтажът на дограма върху такъв панел също не би трябвало да е проблем. Не се нуждае от допълнително външно измазване и лепене на изолации... И всъщото време не се ползва за тази цел. Въпросът ми е защо? И бих бил доволен на всеки съвет по темата. Предварително благодаря.
gogo7777 - майстор
Балкона стърчи ли извън сградата или не?
miliad - майстор
Монтажът на дограмата, всъщност е проблем, изискващ внимателно обмисляне на всеки детайл.
brick - специалист
Що да не е правено - има тук-там тераси, затворени с термопанели. Стои ужасно грозно, с ламаринения си вид създава впечатления за бидонвил. Не че естетичните съображения ще спрат някого, но без разрешение за строеж за балкон законът позволява единствено остъкляване.

Ако съдим по това, че включвате в сметките само фасадната проекция на "балкона" без странични стени, вероятно става дума за лоджия в по-новия тип панелни блокове. На лоджия можете спокойно да си зидате с каквото искате - няма конзолно натоварване. Дори да е наистина балкон, 10 см зидария с газо- или полистиролбетон няма да го претовари, всички балкони са конструктивно разчетени за товар 300 кг на квадрат.

При термопанела има допълнителен усложняващ детайл за връзката с пода, тавана и стените, както и при монтажа на дограмата (вече отбелязаха в темата).
krasi92 - майстор
на път си да сложиш нещо ново в блока а казваш че там няма нещо което да го няма. Като станеш собственник може да питаш в общината дали е разрешено.
чет сеп 16, 2021 6:48 pmgogo7777 написа:
Балкона стърчи ли извън сградата или не?
Стърчи. Размерът е 1,1 х 3,00 м. От едната страна тези 1,1 м. са изцяло отктити, а от другата около 50 см. граничат със стената на стълбищната площадка.
чет сеп 16, 2021 8:33 pmmiliad написа:
Монтажът на дограмата, всъщност е проблем, изискващ внимателно обмисляне на всеки детайл.
Сигурно е така! Предположих, че не е проблем защото съм виждал на много места поставена дограма на стена от термопанел, макар и не на балкон.
пет сеп 17, 2021 8:18 ambrick написа:
Що да не е правено - има тук-там тераси, затворени с термопанели. Стои ужасно грозно, с ламаринения си вид създава впечатления за бидонвил. Не че естетичните съображения ще спрат някого, но без разрешение за строеж за балкон законът позволява единствено остъкляване.

Ако съдим по това, че включвате в сметките само фасадната проекция на "балкона" без странични стени, вероятно става дума за лоджия в по-новия тип панелни блокове. На лоджия можете спокойно да си зидате с каквото искате - няма конзолно натоварване. Дори да е наистина балкон, 10 см зидария с газо- или полистиролбетон няма да го претовари, всички балкони са конструктивно разчетени за товар 300 кг на квадрат.

При термопанела има допълнителен усложняващ детайл за връзката с пода, тавана и стените, както и при монтажа на дограмата (вече отбелязаха в темата).
Наистина не съм попадал на балкон затворен с термопанели. За съжаление си е балкон, а не лоджия и ме притеснява допълнителното натоварване. Затова и обмислям варианта с панели. Приемам аргумента, че ще е грозно, но повярвайте, няма нещо, което визуално да съсипе фасадата на този блок в по-голяма степен от реализираните до сега "проекти". Явно връзката с пода, тавана и стените е най-проблемният момент. Благодаря за отговора!
пет сеп 17, 2021 10:33 amkrasi92 написа:
на път си да сложиш нещо ново в блока а казваш че там няма нещо което да го няма. Като станеш собственник може да питаш в общината дали е разрешено.
Все още не съм на път да слагам нищо - просто търся съвет. :) Колкото до общината, може би е изкушаващо да съм първият от над 100 собственика в този блок, който я е питал дали е разрешено. Обещавам да помисля по въпроса!
lyubohar - майстор
Няма да си първия.Аз правих преустройство на една гарсониера.
Платих на архитект и получих разрешение от общината.
Този над мене свали цяла стена,разшири си банята и сега е над мое сухо помещение.
Другия до мен обърна всички стаи.Кухнята си я премести до холовете и спалните ни.
Няма отдушник и си го изкара през стената.Всичките запръжки му омирисват целия блок!
Банята му е половината в стаите ни.Страшно се чива душа му.Къпе се всеки ден в 6.30 и в 23ч.
Цъответно аз се събуждам и заспивам по неговото време.
В германия след 21ч. нямаш право да се къпеш,ако живееш в блок!
Това е положението в държавата ни.
  • 1
  • 2

Тема "Усвояване на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: