Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, дали ще може да се ползва смесител от "Юнга" за бойлер "Елдом" 15 литра над мивка?
В помещението няма инсталация за топла вода!

Изображение
Изображение
preslav - майстор
пон окт 18, 2021 5:13 pmkrasi92 написа:
не
Защо? Според мен е възможно и дори по-безопасно.
ky-kyy - майстор
пон окт 18, 2021 7:09 pmpreslav написа:
пон окт 18, 2021 5:13 pmkrasi92 написа:
не
Защо? Според мен е възможно и дори по-безопасно.
Защото, едното е проточен бойлер, а другото е обемен бойлер.
Чираче - майстор
пон окт 18, 2021 7:15 pmky-kyy написа:


Защото, едното е проточен бойлер, а другото е обемен бойлер.
"""дали ще може да се ползва смесител от "Юнга" за бойлер "Елдом" 15 литра над мивка?"""

Май никой не чете задачата. И отговаря първосигнално. Въпроса, както аз го разбирам, се отнася само за смесителя.
ky-kyy - майстор
пон окт 18, 2021 7:23 pmЧираче написа:

"""дали ще може да се ползва смесител от "Юнга" за бойлер "Елдом" 15 литра над мивка?"""

Май никой не чете задачата. И отговаря първосигнално. Въпроса, както аз го разбирам, се отнася само за смесителя.
Ми кво да чета, на проточния се регулира водата преди да мине през нагревателя, демек с увеличаване на дебита, се намалява температурата на изхода. А на другия, си имаш готова нагрята вода и я смесваш със студената.
preslav - майстор
пон окт 18, 2021 7:15 pmky-kyy написа:
пон окт 18, 2021 7:09 pmpreslav написа:
пон окт 18, 2021 5:13 pmkrasi92 написа:
не
Защо? Според мен е възможно и дори по-безопасно.
Защото, едното е проточен бойлер, а другото е обемен бойлер.
На обемния бойлер ако му управляваш само входящата вода какво се случва? От години (с цел безопасност) когато топля обемния си 80 л. бойлер, затварям крана на входящата вода и отварям крана на топлата вода на която и да е батерия. Вярно изтича около литър вода, но пък бойлерът е като чайник, дори и да не сработи защитата му, ще изври, но няма да гръмне. Точно това е смисЛАТА на смесителите на "Юнга" и на бойлерите на дърва и въглища, които нямат терморегулатори и крайни защити.
preslav - майстор
пон окт 18, 2021 7:31 pmky-kyy написа:
пон окт 18, 2021 7:23 pmЧираче написа:

"""дали ще може да се ползва смесител от "Юнга" за бойлер "Елдом" 15 литра над мивка?"""

Май никой не чете задачата. И отговаря първосигнално. Въпроса, както аз го разбирам, се отнася само за смесителя.
Ми кво да чета, на проточния се регулира водата преди да мине през нагревателя, демек с увеличаване на дебита, се намалява температурата на изхода. А на другия, си имаш готова нагрята вода и я смесваш със студената.
Ссвинете за повторното включване, но явно нямаш и си нямал "Юнга".
ky-kyy - майстор
Тва, кво отваряш и кво затваряш, никак не ме касае....Бойлера, си иска смесител. На Юнгата, според мен, не е подходящ. Принципа е различен. То може и с два крана както в ингилизия, може и с бързовар, може и на огъня да си я топлиш......Като спомена, за бойлерите на дърва, изрично си пише, да се ползва оригиналния смесите, а аз съм виждал и с други смесители. И си работи, ама.....Това дето е писал някой производите, може и да е глушаво, според някои, ама за да го пише, значи някога-някъде е ставал сакатлък...Да си върже гащите, пък ти квото искаш прави, тъй вика съдията и чука с чукчето - Производителя е невинен :) "Може и да не съм прав, но кюфтетата без лук, не ги одобрявам" :)
preslav - майстор
пон окт 18, 2021 7:43 pmky-kyy написа:
Тва, кво отваряш и кво затваряш, никак не ме касае....Бойлера, си иска смесител. На Юнгата, според мен, не е подходящ. Принципа е различен. То може и с два крана както в ингилизия, може и с бързовар, може и на огъня да си я топлиш......Като спомена, за бойлерите на дърва, изрично си пише, да се ползва оригиналния смесите, а аз съм виждал и с други смесители. И си работи, ама.....Това дето е писал някой производите, може и да е глушаво, според някои, ама за да го пише, значи някога-някъде е ставал сакатлък...Да си върже гащите, пък ти квото искаш прави, тъй вика съдията и чука с чукчето - Производителя е невинен :) "Може и да не съм прав, но кюфтетата без лук, не ги одобрявам" :)
Смесителят на "Юнгата" и на бойлерите на дърва и ... подава студена вода на входа на бойлера, която от своя страна изтласква горещата. С две думи "топлото" кранче подава вода към едната от горните дупки (онея с гайките), а другата "дупка" е свързана с чучурчето. От друга страна студеното кранче пуска директно вода от инсталацията към чучурчето и там с връткане на врътките си нагласящ нужната температура. Разликата дали си закачил проточен или обемен бойлер (а той и дървеният е такъв) се състои в това, че на проточния можещ да му регулираш температурата и само от топлото кранче с промяна на дебита т.е. може и да не ти се наложи да смесваш топла със студена вода.
Казвам всичко това не с идеята да се захваща спор - споделям опит, а иначе съм чувал за доста гръмнали обемни бойлери от "вързани гащи" на производителя.
Неудобството на подобна система е, че не можеш да захраниш N на брой смесители, но в случая няма такова изискване - става въпрос за кухня, вероятно както при мен (на 8-10 метра от стандартния бойлер), не е рентабилно всеки път да източваш 5 минути преди да дойде топлата вода.

Тема "Свързване на бойлер без инсталация за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: