Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MamaMy - майстор
Като сте толкова разбиращ, направете си го сам. Ако е толкова елементарно ще го правят и китайците :lol:
lyubohar - майстор
Абсолютно елементарно е.Като индукционен поялник.
Обаче с това няма как да се закалява.По скоро откаляване.
Или след загряване да се топи в масло.
Но има и много други условия-температура на загряване,след закаляване после отвръщане.
Китайците изпращат кораби в космоса,че това ли няма да го направят.
iliya_i - майстор
съб ное 27, 2021 5:45 pmvaldim написа:
пет ное 26, 2021 12:08 pmzz_stefanov написа:
Пък като започнете с пробите да осигурите режима на закаляване....
При спазване на параметрите за напрежение и мощност, колко/какви отклонения са възможни, че да се наложи преработка?
На теория - малко.
Напрежението е ясно. До колко ясно не е ясно!
Мощността - ами тя е консумираната от контакта. Колко е реалната отдавана в телта, ясно ли Ви е? НЕ!
И каква е волт-амперната характеристика на изхода? Твърда? Мека? Постоянен ли е тока или импулсен?
и т.н. и т.н.

Цената на готовата машинка е доста по-малка от цената за брекети на един пациент.

А защо не опитате да правите това, от което разбирате и с парите от там да си купите машинката, за която е ясно, че нищо не Ви е ясно?

ПП. Обратният процес на закаляването се нарича ОТВРЪЩАНЕ.
angelfilev - специалист
съб ное 27, 2021 5:45 pmvaldim написа:
пет ное 26, 2021 12:08 pmzz_stefanov написа:
Пък като започнете с пробите да осигурите режима на закаляване....
При спазване на параметрите за напрежение и мощност, колко/какви отклонения са възможни, че да се наложи преработка?
На теория - малко.
valdim, учуден съм от въпросите, които задаваш. Няма да коментирам защо, ще се опитам да отговоря коректно.
В случая режимът на закаляване се свежда до температура на загряване и скорост на охлаждане. Поради малката маса на "дъгите" вероятно скоростта на охлаждане на спокоен въздух е достатъчно висока и не е нужно да обсъждаме.
Температурата зависи от напрежение и време. Напрежението е фиксирано, посочваш 6в, остава време. Ако не е предвидено реле за време може за простота да се отчита по секундомер.
В резюме върши работа всеки трансформатор 6-9 в и мощност 30-50-100-150 или какъвто се намери над 30 вата.
Останалата част от "проекта" :) е устройство за включване на различен размер дъги.

Какво не ти е ясно за да си го направиш?
krasi92 - майстор
Те дъгите за брекетите не бяха ли от титаниева тел или става и кофражна. Някои запознат да каже моля
radius - майстор
Някакъв хром никел са, като едното е повече спрямо техническите сплави, май никела беше , че хрома е алерген.
Lutchezar - майстор
Това е за металокерамиката. Хром никел или хром кобалт. Ортодонтската тел е неръждаема стоманена 1275 с твърдост 1400-2000 N/mm2.
Аз пък си мисля че с параметрите на стоманата се вижда какви са температурите по таблица и се смята какъв ток е необходим, оттам нататък се смята трансформатор който работи в режим на късо съединение на вторичната намотка и в този дух...
MamaMy - майстор
Аз пък си мисля, че не е толкова просто като устройство. Иначе едва ли нямаше да го копират жълтурите ако е скъпо и елементарно. И нямам предвид онези със сателитите, а измамниците в алиекспрес :-D
angelfilev - специалист
нед ное 28, 2021 12:03 amMamaMy написа:
Аз пък си мисля, че не е толкова просто като устройство. Иначе едва ли нямаше да го копират жълтурите ако е скъпо и елементарно. И нямам предвид онези със сателитите, а измамниците в алиекспрес :-D
Не знам за какво и как се използват тези телчета и затова прочетох сайта, който е показан.
Оказва се по-просто отколкото мислех. Заблуди ме заглавието. Не става дума за закалка, а за пълно отгряване за снемане на напрежения.
lyubohar е забелязал.
Рекламата на сайта е измама. С някаква космическа цена внушават сложност и уникалност. Твърдя, че в кутията няма нищо освен един трансформатор с две изходни напрежения, ключ, бутон, предпазител.
Стана ми смешно, че с неколкократно натискане на бутона се нагрява до цвят на "златно жито". Това означава примерно плюс-минус 200гр.
Днес бих могъл да импровизирал с някое трансформаторче и да отгрея пружинка, телче. Не ми се занимава защото знам, че ще стане.
krasi92 - майстор
Деда с таков апарат си лепеше лентите на банцига на времето. Ако е скъп да го качвам на обява

Тема "Предизвикателство - изработка на машинка за закаляване на стоманени дъги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: