Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте.
Бих искал вашият съвет относно събаряне на коминно тяло в панелен блок. Живея на първи етаж и реално събаряйки го няма на кого да преча. Тялото се намира в кухнята и по-скоро е отдушник, а не комин. В мазата наираща се под кухнята няма продължение на коминното тяло - тоест не е предвидено неговото почистване от сажди, което още веднъж потвърждава, че е предвидено само за отдушник.
Това, което ме притеснява е да не се свлекат комините тела от по-горните етажи. Вчера разкъртих горната му част за да видя дали стъпва върху плочата и доколкото виждам стъпва върху нея. Това, което видях също е, че тялото/комина е с две секции. Тази средна част обаче не виждам да стъпва върху плочата. Как точно е направена и дали всъщност тя няма да се стовари при нас от по-горните етажи.
Един от съседите се оказа, че е участвал в правенето на блока (края на 80-те години) и каза, че коминното тяло го били изграждали на място и според него нямало проблеми да се събори. Но... дали е прав? Доста е възрастен и дали помни всичко отпреди 40 години....
muhala - майстор
Аз съм в тухлен блок на първи жилищен етаж и си резнах комина.
Не вярвам да се свлечат телата от горния етаж. Ще трябва обаче да подпреш отдолу с малко бетон.
Ето идеи.

Изображение
Изображение
Изображение
Lutchezar - майстор
На 2 места съм виждал отвори на комин в мазето. Едното в панелен блок. Което ме кара да си мисля че е за тяга, но не съм специалист.
шоп - майстор
чет яну 13, 2022 12:58 amLutchezar написа:
Което ме кара да си мисля че е за тяга, но не съм специалист.
Не е за тяга, а за почистване.
5kof - специалист
Живея на втори етаж в жил. блок, "дело" на КЕЧ. Със съседа отдолу взехме решение и от трите комина, които имахме, катурнахме два. Естествено усилих с малко арматура отвора нагоре и замазахме. Вече 25 години нямам грижи. Впоследствие разбрах, че съседите отгоре, кой от кой по-голям юнак, са правили къде-къде по-големи вандалства. Та на моменти се чудя как не е паднал още блока. Ама на времето не са жалили материал и за това още се държи сградата. [-o<
Lutchezar - майстор
чет яну 13, 2022 3:59 amшоп написа:
чет яну 13, 2022 12:58 amLutchezar написа:
Което ме кара да си мисля че е за тяга, но не съм специалист.
Не е за тяга, а за почистване.
Е това не се бях сетил, а е напълно логично!
Благодаря.
Благодаря за бързите отговори.
Стените на мoето коминно тяло приличат като направени от тънко панелче, а не от тухли като при снимките на muhala по-горе. Нямам представа дали това води до по-големи рискове в стабилността след къртенето.
1. И все пак да речем, че в краищата коминното тяло стъпва на плочата и е стабилно, то как средната преграда от комина на горния етаж ще се задържи като не стъпва никъде след като аз съборя моя комин?
2. На мен ми се иска да го махна догоре. Ако наистина няма проблеми, как след това да запълня дупката, която ще се яви на нивото на нашия таван?
3. Дали да не поразкъртя малко тавана около дупката за да се покаже арматурата на плочата и да заваря и аз малко арматура през дупката?
lyubohar - майстор
Аз имам кухня,стая и баня с премахнати комини.
На първи етаж съм и в кухнята до горе (4 етажа) всеки си има комин.
В стаята съм го премахнал почти до горе.В банята пак почти до горе,
но там е отдушника и съм оставил около 60см.
В кухнята съм оставил около 1 метър,защото там е общия отдушник за тоалетните.
Мисля,че бяха някакви коминни тела по двойки от сгуробетон.
Нещо подобно,че поне са минали 30г.и може да не помня точно.
Досега не са се срутили,още повече че в кухнята имам шкаф от единия край хванат за коминното тяло.
Вероятно съм ги подпрял с някакви железа и плочките са застъпили малко.
Пробивате под тях в стената с дълга бургия и подпирате с арматурни железа.

Тема "Събаряне на комин в панелен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: