• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
Имам доста специфичен казус. Става дума за следното: на около 80 метра от зеленчуковата ми градина на село има кладенец, който е изоставен и бих искал да го ползвам за поливане през лятото. Търся някакво мобилно решение - инсталацията да може да се прибира, включително помпата (не живеем там постоянно, има опасност от кражба). Кладенецът е дълбок - от нивото на земята до водата са 20-25 м, а от повърхността на водата до дъното - поне още 5-6 м. Не ми трябва голям дебит, градината не е голяма, само за лични нужди. Ето ги и въпросите:
- коя е подходящата помпа, предвид, че не ми се инвестира голяма сума? Ясно, че ще е потопяема, но някаква идея за модел, хатактеристики и пр.
- ще може ли да се спуска и вади лесно, да се прибира, реалистична ли е тази идея?
- ще може ли да се реши въпросът с маркучи, които съшо да се прибират? Ако да, какви да търся като спецификация?
Знам, че може и с кофи, не ме убеждавайте :)
MamaMy - майстор
Проблем е дълбочината. Ако трябва да се ползва нормална помпа, тя трябва да се спуска вътре в кладенеца поне на 6-7 метра от водата. Това означава, че няма начин да използваш моторна помпа ако нямаш ток. Ще ти трябва генератор. В този случай по-добре помпата да е потопяема. Търси такава която да осигури нужния ти дебит при дълбочина от 40метра. Като си избереш помпа умножаваш мощността и по 3 и търсиш генератор с такава мощност. Накрая като събереш цените на маркучи около 150м, кабел 50м, помпа и генератор си прецени колко ще ти струват зеленчуците.
kr1100 - майстор
вт яну 18, 2022 2:19 pmntsolov написа:
... има опасност от кражба). Кладенецът е дълбок - от нивото на земята до водата са 20-25 м, а от повърхността на водата до дъното - поне още 5-6 м. Не ми трябва голям дебит, градината не е голяма, само за лични нужди. Ето ги и въпросите:
- коя е подходящата помпа, предвид, че не ми се инвестира голяма сума? Ясно, че ще е потопяема, но някаква идея за модел, хатактеристики и пр.
- ще може ли да се спуска и вади лесно, да се прибира, реалистична ли е тази идея?
- ще може ли да се реши въпросът с маркучи, които съшо да се прибират? Ако да, какви да търся като спецификация?
Знам, че може и с кофи, не ме убеждавайте :)
При тези ограничения - рудан с верига или въже и кофа. Играеш го нУмер 1 от огневи разчет на С75. А пък и физическите усилия са ОК за здравето. Като извадиш водата търчиш с кофите да поливаш.
Ограси си имота. /бодлива тел, мрежа .../. Нищо не пишеш за наличие на ел. мрежа до имота. Тогава си представи мъките по спискане на помпата, обезвъздушаване, палене на агрегат пускане на помпата за някакви си мижави литри и после прибиране на помпа, на агрегат. При така описаната ситуация , то и маркучи да оставиш неприбрани ще изчезнат.
ky-kyy - майстор
Че накрая и зарзавата като оберат....ебати гимнастиките.... :rolleyes:
kr1100 - майстор
вт яну 18, 2022 6:00 pmky-kyy написа:
Че накрая и зарзавата като оберат....ебати гимнастиките.... :rolleyes:
Нямма да е накрая , а периодично като узрее ще е обран :partyman:
infomar
Решението не е евтино, а и щом не знаеш дали маркучите могат да се прибират, значи си много зле със земеделието.
- наличие ток, ако не генератор - 300-1000 лв.
- потопяема помпа - 200-600 лв.
- маркучи - 100 лв.
Обща цена около 500-700..........> лв.
Ако не ти се дават толкова пари, чакаш и се надяваш на дъжд.
Тук не става дума дали можеш да ги "избиеш" парите с продукция, а за удобство и кеф.
Това е същото дали да си купиш кола или да ползваш такси.
MamaMy - майстор
Инфо, много ти тънки сметките. Ако намериш повечко такива евтинки помпи и генератори дето и работа да вършат може да започнеш бизнес.
Аз сам се уверих, че с евтина или маломощна помпа вода от 25 метра не можеш да извадиш. Ако успееш е със смешно малък дебит неадекватен на изразходвания ресурс и ток. Като тръгнеш да го транспортираш по евтини и тънки маркучи и на 80-100 метра ела и ми се обади какво си постигнал. Като добавиш и супер надеждния и евтин и икономичен генератор, ще броим колко часа ще изкара системата и с какъв добив.
infomar
чет яну 20, 2022 5:14 amMamaMy написа:
Инфо, много ти тънки сметките. Ако намериш повечко такива евтинки помпи и генератори дето и работа да вършат може да започнеш бизнес.
Сондажна помпа за 600 лв. не е проблем да се намери. Моята е на тази цена и вече 10 години работи перфектно в градината. Сносен генератор за 1000 лева на 2кв. също не е проблем да се намери. 25 метра 1" маркуч е около 50-70 лв.
Дори тези цени на някой им се виждат високи и правят сметки колко кила домати и краставици ще произведат за тези пари. Всеки се простира според възможностите и разбирам, че за някой цените са високи, но тогава се купуват на "втора ръка", или вадиш с кофи водата.
feikot - специалист
Тъй като не си много обяснителен,ток,дебит,денивелация и пр. ти предлагам вариант - АКО кладенеца се намира на ниво по-високо от градината ти имаш няколко евтини варианти -
1 Купуваш си ПЕ 1 цол за 1.1 лв. метъра опъваш го (можеш и да си го прибираш) и от кладенеца дъпраш с кофи,правиш корито или голяма фуния и наливаш,на другия край някой полива.
2 Слагаш ръчна помпа с два клапана - горе и долу,като коритото и ПЕ маркуча играят и в този вариант.

При наличие на ел мрежа - Пак си опъваш трасето с ПЕ маркуч (евтин, здрав и не ти свиди) и си взимаш една потопяема (в кладенец не е нужно да е винтова,може да е многостъпална) помпа дето вади поме 4-5 кубика на час и като приключиш си събираш помпата,евентуално маркуча,качваш ги в астрата и заминаваш. Ако ще караш генератор,помпа,маркуч...забрави.

ПС гледах някакви комплекти соларно захранвана потопяема помпа (като и знам пусковия ток...) пробвай ако искаш :mrgreen:
MamaMy - майстор
чет яну 20, 2022 8:06 aminfomar написа:
чет яну 20, 2022 5:14 amMamaMy написа:
Инфо, много ти тънки сметките. Ако намериш повечко такива евтинки помпи и генератори дето и работа да вършат може да започнеш бизнес.
Сондажна помпа за 600 лв. не е проблем да се намери. Моята е на тази цена и вече 10 години работи перфектно в градината. Сносен генератор за 1000 лева на 2кв. също не е проблем да се намери. 25 метра 1" маркуч е около 50-70 лв.
Дори тези цени на някой им се виждат високи и правят сметки колко кила домати и краставици ще произведат за тези пари. Всеки се простира според възможностите и разбирам, че за някой цените са високи, но тогава се купуват на "втора ръка", или вадиш с кофи водата.
Прав си за цените. Паднали са доста. Дано не е за сметка на качеството. Забележи обаче разстоянието от градината до кладенеца. Сметни си разхода и на гориво и дай цена за 1 кг краставици. Че на него 1м3 вода ще му излезе 10лв. Зеленчуците ще станат златни. Единственото спасение е капково напояване и то ако не влачи помпи и генератори през ден. Ако трябва през ден да разпъва и прибира... не благодаря.
Единият ми дядо гледаше царевица и метла в твоето село. Ходеше с помпа и пожарен маркуч да полива, а в местото имаше трифазно табло. Всяка седмица лятото. Това не е работа. Ако беше махнал коня нямаше да му трябва тази царевица. А коня го ползваше основно за това. На това му викат да работиш "залудО".
  • 1
  • 2

Тема "Съвети за помпа в кладененц" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: