Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
aby - помощник
Здравейте,
налага ми се да лепя гранитогрес на няколко балкона. Особеното е, че на пода на някои балкони има лепен воалит/черна хартия/ по целият под, без посипка, други са мазани с битум и разпокъсано има парчета лепен воалит по пода. Как се постъпва в такава ситуация? Нужно ли е да се разлепи воалита? Необходимо ли е върху него да се прави замазка, ако да колко дебела и амрирана ли да бъде? Възможно ли е да се третира воалита с бетон-контакт и върху него да се лепи гранитогрес директно без правене на замазка?
chapara - майстор
Бетонконтакт в/у воалита, армирана замазка мин.5см.,хидроизолация, еластично леило за външно прилагане, мразоустойчив грес, флекс фуга за басейни!
Последна промяна от chapara на ср яну 19, 2022 11:50 pm, променено общо 1 път.
Lutchezar - майстор
Направо ще убиеш мерака на човека 😂. Имам лоши спомени от гранитогрес на дъжд и на сняг. Няма такава пързалка, поне онзи беше такъв, който дойдеше първи на работа отиваше да гледа шоу на камерите: кой какви фигури от висшия пилотаж ще направи докато мине 3те метра от тротоара до вратата. Та МНОГО внимателно с избора на гранитогрес!
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 1:17 amLutchezar написа:
Та МНОГО внимателно с избора на гранитогрес!
+1 Затова моите тераси са с клинкер. Не, че и върху него не може да се пребиеш, но то се пада и върху бетон и асфалт.
kozl - майстор
ср яну 19, 2022 10:53 pmaby написа:
Здравейте,
налага ми се да лепя гранитогрес на няколко балкона. Особеното е, че на пода на някои балкони има лепен воалит/черна хартия/ по целият под, без посипка, други са мазани с битум и разпокъсано има парчета лепен воалит по пода. Как се постъпва в такава ситуация? Нужно ли е да се разлепи воалита? Необходимо ли е върху него да се прави замазка, ако да колко дебела и амрирана ли да бъде? Възможно ли е да се третира воалита с бетон-контакт и върху него да се лепи гранитогрес директно без правене на замазка?
Първо да питам балконите открити ли са? Примерно като балкон на последен етаж без козирка над него.
Как се оттича водата от балконите (сифон или барбакан) и има ли наклони към оттичането?

А иначе възможно е да се лепят плочки директно в-у воалит и е прилагано масово в-у воалит с посипка, но след време състоянието е трагично :-D
Общо взето битума е некъв материал, който не се залепва от 99% от лепилата за плочки. 1% ме гложди некво съмнени, дека мое и да има успешно лепило за плочки към битум, но аз пък немам такава информация :roll:
Това че бетонконтакта ще се залепи за гладък воалит ме съмнява, но пък не съм пробвал и не мога дам точен отговор. По пътя на логиката битума е устойчив към адхезия от водни разтвори о от това страда залепването с лепила на циментова основа.
В крайна сметка воалита се размеква при нагряване и на залепването не трябва да се разчита да поема натоварване.
chapara - майстор
Замазката е раЗковничето, стига да има височина за нея, да не се запушат дренажите на дограмата!
Имам така изпълнени тераси по над 15 години, открити, не са мръднали. Греса мразоустойчив, грапав и на гърба с инициал "снежинка". Лепило за външно, флекс фуга и делатационни фуги на 2,50м.
Лепило което да лови на битум, не зная. Лятото битума става на дъвка и всичко отива по дяволите!
aby - помощник
Терасата е открита, с козирка, но доволно се пълни с вода като вали. Колко см трябва да е замазката, че 5 см е доста и ще запуши на дограмата отворитеза конденза и отворите за отводняване на самата тераса. Нужно ли е да се слага покрай стената стериопорче за отделяне?
kozl - майстор
Щом се пълни доволно с вода, помисли за хидроизолацията, и провери как е изпълнена и дали няма възможност да пропуска, особено ако се долепя към дограмата.
Има ли обърната хидроизолация по вертикалните стени?
chapara - майстор
5см. замазка е минимума! В 50% от случаите това не се взима предвид че дограмата трябва да е по къса в областа на вратата-проектанти😁😁😁

Тема "Основа за лепене на гранитогрес на балкон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: