Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте , колеги и колежки !
Няма да съм многословен, затова директно към проблема с молба за съвет или помощ.
При изваждането на тръбите на стара ръчна помпа, се скъса някакво парче и падна в сондажа.
Някакви идеи как да изкарам старите железа от сондажа, за да го ползвам, пускайки потопяема помпа.
Тръбата ( със стержена вътре) е на около 13-14м надолу от повърхонстта на сондажа.
Прилагам линк със видеа, правени долу в сондата.


pepi3196 - специалист
Виж в Гугъл "неодимов магнит" с халка за въже. Един вид риболов но с магнит🙂
чет мар 24, 2022 9:36 pmpepi3196 написа:
Виж в Гугъл "неодимов магнит" с халка за въже. Един вид риболов но с магнит🙂
Това беше първото, което пробвах. Не стана! Магнита явно се захващаше за арматурата (стержена),но при дърпане се разлепя.
Lutchezar - майстор
Колко тежи железарията която трябва да се извади?
шоп - майстор
Опитай с въже и примка.
brum - майстор
Това как се скъса? Под собствената си тежест или заседна някъде? И тази арматура защо е там?

Та единственото което ми идва като идея е дълго парче арматура с 10-15см в края обърнати на обратно. Да го набиете във старата тръба и като заклини да го издърпате. Можете да си закачите камерата за арматурата за да ви помогне докато намествате арматурата в старата тръба.
rulом - специалист
Ако диаметъра позволява, надени на сондажната помпа гумени пръстени за защита срещу опиране в арматурата и не се занимавай с ваденене. Ако сондажа е с метални тръби, няма да изкара много, затова ползвай лесното докато може!
"Арматурата" всъщност е стержен, който явно движи сувалката долу в края на тръбите. Тръбата се скъса под собствената си тежест, вадейки я нагоре. Извадихме около 15м тръби, и когато захванахме поредното парче за издърпване, показа се малко над повърхността и се скъса веднага след муфата на тръбите(докъдето явно е стигала водата и е изгнило) и падна надолу.Според комшиите , техните сондажи са на около 30м, което подсказва , че имам да вадя още около 15ина метра от тръбата, която е долу. Това, от което видях с ендоскопа е , че сондажа е с пвц-тръба до около 10м. Оттам надолу е скала и не изглежда да има обсадна тръба. Диаметъра е около 100мм, което не позволява да пусна потопяема помпа покрай заседналата желязна тръба със стержена... Освен да пробвам с метално въже с примка да се опитам да захвана на примката арматурата...
diad40 - напреднал
Колега, давам ти телефона на едно читаво момче от Стара Загора което може да ти даде ценен съвет по отношение на твоя проблем- 0898 655 363 Илиян.
Търся съвет за закупуване на сондажна помпа, тъй като и аз направих сондаж с ф140Ще НДП мм, на 30 метра дълбочина имам 20 метра вода. Търся качествена дълбочинна помпа да вади вода от дълбочина 30 - 40 метра и 2.5 - 3.5 кубика дебит
с напор към 40 до 60 метра и изходяща тръба към 1 цол. Ако някой има препоръки с удоволствие ще ги приема. Благодаря ви предварително.
Проблемът е решен със стоманено въже ф4мм направено на самонатягаща се примка. Гайка и тръбичка за тежести и гладка арматура ф8мм, която накрая е загъната на хоризонтална кука, за да мога да отлепя стержена от стената. После макара за навиване на стоманеното въже, докато тръбите не се показаха на повърхността. После стяги и на ръка, докато не излезе и последния мм желязо.


Тема "Скъсана тръба в сондаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: