Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dikidera - помощник
Става въпрос за малко магазинче в малко провинциално село. На месец отиват към 1000квЧ като 90% от енергията е от хладилни витрини за бира и напитки, фризери за сладолед, фризер за месо и т.н. На месец сметката е според борсата за мегаватЧас, която е в зависимост какво се случи по света.

Принципно до <5г(може и 3 да са) най-вероятно магазинчето няма да го има, заради много фактори, единия който е обезлюдяването и в последствие нерентабилността. Та затова искам да попитам дали има смисъл да се прави някаква такава система или възвръщаемостта е в твърде голям хоризонт?

Идеята ми беше постепенно да се добавят панели и гледам в OLX има оферти за втора ръка, макар че няма да мога да побера много заради мястото, но и заради товарите май инверторът ще е много скъп?
ky-kyy - майстор
Ползвай си тока от разпределителното дружество. Не се вкарвай в приключение.
шоп - майстор
Интересен казус.
И за 3 и за 5 години няма да си избиеш инвестицията, но това не означава, че това е лоша инвестиция.

Всичко поскъпва, има и галопираща инфлация.
Няма как да знаеш след 3 или 5 год каква ше е цената на тока, на новите и на панелите 2ра употреба за да направиш точна сметка.

Лично за мен си струва. Аз не държа пари кеш. Всичко вкарвам в суровини и материали.
Досега не съм направил лоша инвестиция и не съм загубил:-)
miroki - майстор
То не е лоша инвестиция, просто е предплащане на тока.
Не съм виждал (и няма опция) никой обаче да предплаща на енергото и то за 10-20 години.
Последна промяна от miroki на съб май 14, 2022 8:25 pm, променено общо 1 път.
infomar
Изключваш ли възможност след време да го пренесеш на друг обект или вкъщи?
dikidera - помощник
съб май 14, 2022 8:08 pminfomar написа:
Изключваш ли възможност след време да го пренесеш на друг обект или вкъщи?
Принципно да, защото не живея в къща в града. А там в селото след време няма да се живее, защото хем е далече от града(33км) хем е от замиращите(вече е под 100 човека).
Чираче - майстор
Има вече повече от 10 г., когато имах подобни притеснения при монтиране на соларен панел за подгряване на водата в бойлера. За парите, които дадох тогава за цялата система не съжалявам. По тогавашните цени инвестицията излезе на НУЛА за около 3 г. При сегашните цени на тока, и мощността на нагревателя, съм на печалба/ т.е. икономия /. Бойлера ми е с две серпентини, за соларния панел и котела. И на ток при нужда.

И аз се замислям дали да не инвестирам във фотоволтаици, и да стана независим от монопола на енергото.

Който играе, пИчели. Който не играе, не пИчели. :? :? :? :lol: :lol: :lol:
miroki - майстор
За бойлер си е на сметка, дори ако ще да е от резервоар на покрив.
Но заради скъпите батерии и всичко останало за сега фотоволтаиците са на сметка в парцели без ток.
dikidera - помощник
Иначе какво става с товарите и инвертора? Говорим за някой друг киловат от тях. Не са като резистивните елементи.
brum - майстор
Хладилните витрини ще харчат най-много ток в жегите през деня. Когато се отварят и затварят често. Точно когато има слънце. Евентуално би имало смисъл. Но без да инвестираш в батерии - директно on-grid инвертор с ограничител и панели според нуждите.

Ако намериш панели втора ръка и заприходиш един инвертор (китайски или втора ръка) и за под 3 години може да си избият инвестицията. А ако затвориш магазина би трябвало да успееш да ги продадеш.

И аз съм на промишлен ток все още. Чакаме си още АКТ 16. Но цените на не-битовият ток не са толкова лоши към момента заради компенсациите. Та виж си консумацията по светло и по тъмно, виж цените на панели 2ра ръка, и започвай да смяташ. Без сметка няма кой да ти даде отговор.

Тема "Има ли смисъл от фотоволтаична система?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: