Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
diad40 - напреднал
Уважаеми форумци, дайте съвет за свързване към ВиК системата на къща ,чрез хидрофор, с източник сондажна помпа. Каква марка хидрофор с пресостат, колко литра обем на резервоара и т. н. Къщата е на един етаж, две чешми, една баня с бойлер 80 литра и пералня -един брой. Сондажния тръбопровод е подведен в мазето при вик-системата. Ще трябва и филтър. Благодаря предварително за всяка информация и идея. Може и нагледно чрез блок схема,или принципна схема.
kotarankat - специалист
Здравей!
Нищо не споменаваш за марка и модел на евентуално съществуващата сондажна помпа. Ако има достатъчо дебит и налягане може да се използва и тя. Разбира се с пресостат и по-голям разширителен съд. Материята е обширна, така че още малко информация няма да е излишна.
Иначе другия варианта е с междинен съд, който да се пълни от сондажната помпа, а хидрофора да взима от междинния съд и да захранва къщата. Тук не
трябва да се забравя поне защита на помпата от работа, както и механизъм за пълнене на съда.
Имам едно файлче, в което е описано кое колко литра в минута харчи.
Значи 2 чешми по 9 литра = 18 литра, баня - 12 литра, тоалетна - 6 литра, пералня - 10 литра, т.е. общо 46 литра/мин при всички консуматори пуснати едновременно. Излиза, че помпата трябва да има дебит от поне 3 куб.метра на час при желаното налягане.
На този сайт пък има доста информация и схеми https://aquapump.net/help/hidrofor-rezerwoar-kladenez.
Може би има и вариант с бустерна помпа от рода на Grundfos Scala2, но там някой друг може да изкаже мнение.
yanko78 - специалист
Аз съм със сондаж, помпа на педроло, електронен пресостат Брио танк и захранвам същата конфигурация. Направил съм го с трипътен кран. По принцип ползвам сондажа за поливане, но ако спре водата, завъртам крана да отвори от към сондажа. Никакви филтри нямам. Мога да кажа, че за аварийни ситуации е перфектно, няма много осезаема разлика. Ако пусна бавно да тече чешмата, почти няма разлика в налягането. Ако пусна силно да тече, има едно леко забавяне 1-2 секунди, преди да надуе яко.

Тема "Съвет за монтаж и принцип на свързване на хидрофор към ВИК на къща с източник сондажна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: