Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
martin31hv - специалист
Здравейте, накратко сменям контакти и ключове и стигнах до ключът на бойлера, но се затрудних и за да не объркам нещо моля за съвет.

Спрях предпазителите и демонтирах ключа, които е от по старите с лампичка. Купих си нов ключ на Шнайдер за бойлер, които е с обочначения:

L1 -> 1

L2 -> 2

Имам 3 кабела, като двата са с един размер - 2,5мм2, а другия е около 1,5м2.

Виждам къде е фазата, но по монтажа на предния ключ немога да преценя кой е продължаващия кабел на фазата и кой е на нулата.

По пътя на логиката най-вероятно двата кабела с един размер са фазата, а другия по-малкия е нулата, ама защо е по-малък не ми е ясно.

Някой има ли идея дали мога да замеря с нещо като мултиметър за да разбера кой е нулата, за да не пусна свържа фазата с нулата.

Мислех си да пробвам, но се притеснявам, а ел. техника ми е много зает и ще може чак след седмица.

Та някой ако може да даде някой съвет. :) Поздрави.
Lutchezar - майстор
Кабелите имат и цвят освен диаметър. Не запомни ли кое от къде си свалил? Можеше да снимаш. Ако не знаеш, дори и техник да дойде, пак ще трябва д а отворите бойлера за да видите кое къде е свързано там.
krasi92 - майстор
Даа старите ключове с лампичка са около 23 модела.Твоят точно какъв е не знаем.Предположенията за по дебели фаза а по тънък за нула са добри но дали са верни.Щом знаеш входящата фаза с мултицета виж дали по тънката е нула и си готов
iliya_i - майстор
Още ли не си наясно, че с твоите майсторлъци пак ще те бие тока?
Кой свърза този бойлер и как?
Hoвoceлckи - майстор
Двата дебели би трябвало да са фаза и работна нула. Свързваш ги на L1 и L2. От "1" и "2" => бойлера.
Тънкият проводник вероятно ти е защитен (нула/земя). По него не тече работен ток, а само в случай на авария. При това би трябвало за съвсем кратко време. Та някои си позволяват да го пуснат по-тънък. Та той би трябвало да отиде директно (без прекъсване) на клемата, на която е вързан корпуса на бойлера.Накрая обезателно да провериш с фазомер дали няма напрежение по корпуса, кранчетата ...
Добре би било да ни покажеш снимка с трите проводника и ключа.
Andri01 - майстор
Дано някой не разбере по фаталния начин ,че тока освен да "бие" ,също така и...УБИВА!! Защо никой,неразбиращ от гъби не ходи да събира в гората и после да пита тука,кои стават за ядене / за тъщата стават всички,разбира се/ ?!
Lutchezar - майстор
Да не забравяме че в бойлера фазата се свързва на определено място, нулата на също така определено място. Има схема на капачката и в книжката.

Присъединявам се към мнението че който не знае какво прави, по добре да не го прави.
С тока шега не бива.
Hoвoceлckи - майстор
Не по-малко опасно е да се движите по пътищата, но на кого му пука?!
Чудя се защо изобщо има раздел "електротехника"?! След като е толкова опасно за непрофесионалисти да питат как да си свършат нещо сами, направете петиция да се премахне раздела :!: Пределно ми е ясно, че няма да го направите - как ще се изявявате после като много важни :-D
От друга страна, много добре знаем какви ги творят разни наши колеги. Много пъти съм давал указания на приятели, познати ... как да свършат нещо, с уговорката да видя резултата. В почти всички случаи са се справяли много добре. Сега, то и да обясни разбираемо, не се отдава на всеки :wink:
Писал съм, че във форум за телевизионни ремонти са ме правили разноглед. Намери се колега, все пак, който ми подсказа руски форум. Справих се без проблем :cool:
MamaMy - майстор
Ако случайно попаднете на форум за сапьори, дали ще започнете самоволно да ръчкате противопехотни мини? Знаете ли там колко е елементарно? Няма никаква философия. Съвсем простички неща. Някое болтче да развиеш или да резнеш кабелче или да мушнеш шплент... Пробвай се! Тъкмо по-малко глупости ще се пишат по форумите :)
Hoвoceлckи - майстор
Да не дава Господ, но обезателно бих попитал във форум за сапьори ако се окажа попаднал в минно поле! "Удавник за сламка се хваща" :)

Тема "Свързване на ключ на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: