• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
oska - специалист
Здравейте,почнах един проект за намаляване на влагата в мазите.Те са 3,един до друг с дишаща тръба на таваните ф90.купих им по 1 вентилатор с дебит 70куб/час.Мисля да ом сложа таймер и да работят през час.Чуденката ми е въздуха да изкарвам или да вкарвам от вънка?
miliad - майстор
Ми, пусни още една тръба, недишаща, за да ти отпадне дилемата. И почети още малко теория за вентилация, вентилиране, аспирация.
kozl - майстор
пон юли 18, 2022 8:51 amoska написа:
Здравейте,почнах един проект за намаляване на влагата в мазите.Те са 3,един до друг с дишаща тръба на таваните ф90.купих им по 1 вентилатор с дебит 70куб/час.Мисля да ом сложа таймер и да работят през час.Чуденката ми е въздуха да изкарвам или да вкарвам от вънка?
Грешна ти е чуденката. Требва едновременно. От едно място излиза от друго да влиза. Според мен на таваните да изкарва и + "недишаща" тръба поне Ф110 да влиза отвън. И гледай дишащата и недишащата тръба да не са една до друга на входа и изхода към атмосферата и да стане тъй се едно претакаш зелето :-D
infomar
Ako вдигнеш изходящата тръба на достатъчна височина, естествената циркулация ще е достатъчна и няма да има нужда от вентилатор.
There are just three sources of moisture: Liquid water from rain or ground-water.
brum - майстор
Имах подобен проблем в гаража и там също се чудех дали да вкарвам или да изкарвам въздух. Зимно време въздуха от вън има по-малко влага (абсолютна влажност, температура и относителна влажност ще те ориентират защо) отколкото този вътре. Лятно време е според зависи - ту е с по-малко, ту е с повече влага. Примерно лятно време като вали на вън шанса влагата да е повече клони към 100%. При тези условия като влезе вътре ще почне да кондензира влага по студените повърхности на помещението.

Та при мен направих принудително вкарване на въздух от вън. Извеждането е покрай вратата на гаража и към общите помещения. Преди това по стелажите с ХДФ рафтове се образуваше мухъл от долният край. След вентилацията проблема приключи. И въпреки цялата теория и конденза който се очакваше лятно време не се стигна до проблеми.
oska - специалист
Благодаря на всички за идеите.Да поясня че въздух все пак влиза,в коридора пред тях накрая има малък прозерец,но пасивна циркулация не се получава,поне последните 3 години няма.А и вратата към стълбището е отворено,но все пак е влажно.
kozl - майстор
Закъснели пояснения, които правят "недишащата" тръба излишна в случай, че прозореца или вратата са отворени и по вратите на избените помещения има отвори (решетки), за да влазя въздух в помещението та да мое да излазя въздух през тръбата тръбата с вентилаторите.
zz_stefanov - майстор
И една топло изолация по тавана на мазите, че зимата отгоре им ще е студено.
iliya_i - майстор
Сбъркана ти е концепцията.
Вентилация с външен въздух лятото само ще влоши нещата.
Затваряй плътно всички врати и прозорци.

viewtopic.php?f=23&t=56042&hilit=%D0%BC ... 0%B7%D0%B5
  • 1
  • 2

Тема "Влажен въздух в мазите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: