• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
bleuetoile - специалист
Здравейте,
Бих искала да попитам дали някой има опит с обработката на паркет с масло за дърво?

Четох и говорих с един познат, който е дизайнер на мебели и ми каза, че мога да изцикля паркета /дъбов/ и да го намажа с втвърдител и масло за дърво /осмо/ или някакво друго, щяло да е по-хубаво и да не се търка толкова.

Имам отворена кухня и тежка кръгла маса /орех/ която постоянно дърпане насам натам в трапезарията по между хола и кухнята, от което паркетът много се търка.

Също в две стаи държа цветя, през зимата в едната вкарвам доста от балканите и колкото и да пазя не става без мокрене. Прецакан е паркетът, а майстори казаха да се намаже с полиуретанови лакове. Които май ще се търкат както сегашния лак.

Мога ли да изчистя с течен парафин преди циклене? Ще има ли смисъл и как ще стане ако го правя с втвърдител и масло само?

Благодаря за мненията предварително.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Има раздел дървообработване има и раздел боядисване ...
Като пишеш "търкане" имаш предвид надиране поради търкане? Всяко покритие подлежи на механично увреждане, най-здраво е лаковото. С най-малка поддръжка е лаковото
Едно време паркетите бяха с масла и паркетини. Бабите пищяха при всеки намек за капка
Не знам модерните масла и восъци как са, но при всички случаи ще е едно всекидневно суетене и поддръжка. Не се подвеждай по декинг и масла за декинг. Там дървото е друго и изискванията са други...
Намери си кече, филц или каквото дизайнът в теб иска и върху него си влачи саксиите... За крачетата на мебелите продават всякакви
Изображение
bleuetoile - специалист
Много ти благодаря! За крачетата си мислех да сложа, да за влачене става дума, и изтъркване на лака, няма надигане, просто е зацапано и изтъркано отгоре, и масата, и столовете ми са много тежки и почти всички ги влачим всеки ден. За маслата явно си права, и майсторите казаха, че полиуретановите издържали повече. Помня едно време имаше някакъв реактивен, попитах сега - бил забранен. Ще потърся раздела за дърво. Благодаря ти отново!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср юли 20, 2022 8:57 ambleuetoile написа:
Помня едно време имаше някакъв реактивен, попитах сега - бил забранен.
Не е забранен :-) ха-ха-ха ...Просто няма да намериш кой да ти лакира с такъв. Практически вечен е.
Естествено и него трябва да пазиш от механично увреждане, но е в пъти по-твърд.
bleuetoile - специалист
ср юли 20, 2022 9:10 amn_a написа:
ср юли 20, 2022 8:57 ambleuetoile написа:
Помня едно време имаше някакъв реактивен, попитах сега - бил забранен.
Не е забранен :-) ха-ха-ха ...Просто няма да намериш кой да ти лакира с такъв. Практически вечен е.
Естествено и него трябва да пазиш от механично увреждане, но е в пъти по-твърд.
Аз мога да лакирам? Ако успея да намеря. Благодаря ти;
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср юли 20, 2022 9:29 ambleuetoile написа:

Аз мога да лакирам? Ако успея да намеря. Благодаря ти;
Между ръцете лак се шлайфа. Имай го предвид. Изобщо, изчети всичко за лакиране
И наистина вони ужасно, само с подходящи маски и да се сменят навреме филтрите :-) И месец няма да можеш да ползваш жилището. Но е почти вечен :-) Направиш ли го веднъж, ще ти е доживот. Прецени си, дали си заслужава
bleuetoile - специалист
ср юли 20, 2022 9:34 amn_a написа:
ср юли 20, 2022 9:29 ambleuetoile написа:

Аз мога да лакирам? Ако успея да намеря. Благодаря ти;
Между ръцете лак се шлайфа. Имай го предвид. Изобщо, изчети всичко за лакиране
И наистина вони ужасно, само с подходящи маски и да се сменят навреме филтрите :-) И месец няма да можеш да ползваш жилището. Но е почти вечен :-) Направиш ли го веднъж, ще ти е доживот. Прецени си, дали си заслужава
То едно жилище.... Голямо е много и мога да живея в лявата част/ баня и стаи, докато се прави другата/кухня с трапезария и тоалетна/ то си разделено, все едно 2 жилища с общо антре. Мога и да ида другаде. Цял месец съхне? Много ми се струва. Маски ще намеря, но не знам марка и къде може да се купи. Питах в Практикер и Бриколаж като купувах други неща за боядисване и ми казаха, че вече нямало. Питах и паркетаджиите, казаха, че вече се правело само с полиуретанови. благодаря!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср юли 20, 2022 9:44 ambleuetoile написа:
ало. Питах и ...
Стига писа. Прочети за лакирането и мисли.
В Практикер не продават ли само прахови маски? Химически филтър трябва.
Lutchezar - майстор
Лакирането с реактивен лак по старата технология трябва да се събрани с международна конвенция!
Никакви маски, с противогази се работи, и то на почивки. Поне 3 месеца седя отворено стълбището след като едини съседи се лакираха, и пак трудно се дишаше. Те се изнесоха, всички останали не могат да си помислят да отворят прозорец от наветрената страна. Та ако ти е мил животът, дори да имаш второ жилище, не си го причинява, ще те намрази доживот половината махала.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср юли 20, 2022 10:41 amLutchezar написа:
Лакирането с реактивен лак по старата технология трябва да се събрани с международна конвенция!
Никакви маски, с противогази се работи, и то на почивки. Поне 3 месеца седя отворено стълбището след като едини съседи се лакираха, и пак трудно се дишаше. Те се изнесоха, всички останали не могат да си помислят да отворят прозорец от наветрената страна. Та ако ти е мил животът, дори да имаш второ жилище, не си го причинява, ще те намрази доживот половината махала.

Tова го мислих, но нали тя вече си мрази съседите, та така погледнато, си заслужава, май. Но изобщо не е наясно за какво става дума, да чете, пък...



https://c.tenor.com/LrnVlkgjCdMAAAAM/ep ... dancer.gif
  • 1
  • 2

Тема "Циклене на паркет и обработка с масло за дърво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: