Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Искам да направя канална вентилация в апартамент, 4 от 5 етажа, 1960-та строителство.

Прикачам примерен план. Сините тръби са входа и изхода на вентилацията с голям диаметър ф160 до 200, червените са вътрешните вентилационни тръби, които са до ф10, и евентуално могат да бъдат разположени в пода за да се намалят пробивите в носещите греди. Сивият правоъгълник е рекуператора в тавана на коридора. Пунктирите са носещи греди.

Притесняват ме множеството носещи греди през, които трябва да прорежа отвори за да минат тръбите, включително 2-те големи тръби за вход и изход във вентилационната система. Притеснява ме, че толкова много и големи ф200 пробиви може да нарушат конструктивната здравина.

Може ли някой с опит да ми каже мнение, относно тези отвори. Могат ли да се направят, колко на брой, с какви диаметри.

Благодаря за помоща!

Изображение
шоп - майстор
ср сеп 21, 2022 11:56 amtodor_kolef написа:
Могат ли да се направят, колко на брой, с какви диаметри.

Не може. Незаконно, безотговорно и опасно е.
brum - майстор
Не се пробиват греди. Казано ти е защо.

Като прекарвах вентилацията в апартамента бях наредил така нещата, че да се минава само през тухла. На единственото място на което ми пречеше греда тръбите слизаха под нея. От Ф100 минах на правоъгълни въздуховоди само колкото да мина под гредата.

Приказвай с хора които проектират такива системи. Поискай да ти изготвят проект. Това което си измислил има доста забележки.

И не тръгвай с "рекуператора ТРЯБВА да е в коридора". Ако имате тераса може да се окаже по-подходящо място.
lyubohar - майстор
Всякакви разрушаване на носещи конструкции са забранени.
Викате специалист и ако е възможно прави проект.
После с проекта за разрешителни.
А това с излаз на терасата в момента е при мен.
Всичките миризми на манджи от комшията са при нас в холовете и спалните.
Не е редно!

Тема "Пробиване на стоманобетонни греди за поставяне на тръби за вентилация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: