Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
schuldiner - майстор
:-D Ти хептен Маугли ме изкара, да се сапунисвам в морето :-D Носехме си вода по палатките, колкото и от далеко да я мъкнехме, все беше абсолютно правило вечер душ със сладка вода. Сега е лесно, почти навсякъде се стига с кола, а в колата носиш кво ли не... Не знам верото дали е калиев сапун. То се пенеше във морска вода /като се чистехме от мазут/.

Ей тва е по-близо до нашия край и най-вече до рецептата на баба ми, доколкото я помня.
https://www.bgfermer.bg/article/11675381 Както казах, "на село нищо не се хвърля" - със солената утайка се перяха подовите черги. Сега, дали се пенеше... ми той и белия домашен не се пенеше особено. Ама и миризливият изпираше добре.
hidrazin - майстор
пон сеп 26, 2022 6:27 pmschuldiner написа:
:-D Ти хептен Маугли ме изкара, да се сапунисвам в морето :-D
... Не знам верото дали е калиев сапун. То се пенеше във морска вода /като се чистехме от мазут/.
Е те за това говоря - в сапуна няма сол.
За едновремешното ВЕРО - едва ли е калиев сапун а по-скоро е синтетично миещо вещество.
Формулата му е получена в германско кафене на салфетка от наш разузнавач и естествено "заплащане".
Демек сме си го краднали от германците. А по това време калиевите сапуни (стават меки или течни) са били добре известни.
Не го знам на верото какъв му беше състава но вършеше прекрасна работа.
:partyman:
нед сеп 25, 2022 11:25 pmhidrazin написа:
нед сеп 25, 2022 10:35 pmadikt написа:
Идеята е добра, но си иска доста копане защото нямаме багер под ръка...
Е ами то с една дупчица колкото кофа за вода няма да стане.7
Пишеш че почвата е леко глинеста - трябва да има обем за да поеме количествата вода и да има време тя да попива.
Пък и не говоря за гуми от трактор/камион - стават стари гуми от лека кола 13" 14" 15"
Не е кой-знае колко копане за 3-4 гуми.
Ако все пак решиш да я правиш с гуми, поне между първите две гуми нареди звездообразно малко, плътни тули.
Не ги реди плътно за да останат и странични отвори за да попива по-добре.
благодаря! =D>
hidrazin - майстор
пон сеп 26, 2022 8:04 pmadikt написа:
благодаря! =D>
Моля! Пак заповядай...
:partyman:

Тема "Градинска чешма-отвеждане на мръсната вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: