Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Четох тук доста за правенето на градинска чешма, но никъде не открих информация как да отведа мръсната вода при липса на канализация! Първо мислех да изкопая една не много голяма дупка, голяма около 30-40см/ 1м. и на дъното й да сложа 2-3 лопати чакъл, увит с геотекстил. Та в тоя чакъл да се опира каналната тръба и да попива по-лесно водата.Почвата е леко глинеста и попиването ще отнеме време. Нямам опит в тия работи и доста се чудя дали ще се получи. А през ранната пролет, когато почвата е доста напоена с вода да не стане обратния ефект-да се събере отдолу дренажната вода и да се качи по тръбата чак до коритото на чешмата? Моля дайте малко полезни съвети, че да не си вкарам някой автогол!
MamaMy - майстор
На едното ми село чешмата се изтича с маркуч в ягодите. Страшни ягоди стават без да ги полива някой :-D
hidrazin - майстор
пет сеп 23, 2022 12:36 amadikt написа:
как да отведа мръсната вода при липса на канализация...
Нещо такова
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет сеп 23, 2022 12:39 amMamaMy написа:
На едното ми село чешмата се изтича с маркуч в ягодите. Страшни ягоди стават без да ги полива някой :-D
Ахм, по нашенско, стандартно до чешмата е асмалъкът с краставиците
Димитър Димов - специалист
А къде отвеждаш водата от чешмите в къщата?
съб сеп 24, 2022 8:33 pmДимитър Димов написа:
А къде отвеждаш водата от чешмите в къщата?
В яма, но тя е доста далече и не става
zz_stefanov - майстор
И аз ще правя външна чешма. И сега ползваме излаза, но съм забранил сапуна в градината. Може би ще направя нещо подобно като това което показва Хидрата за да не се събират мухите ако почистим някоя риба или месо.
Ако кажете, че сапуна не пречи на градината ще го разреша :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб сеп 24, 2022 9:59 pmzz_stefanov написа:
И аз ще правя външна чешма. И сега ползваме излаза, но съм забранил сапуна в градината. Може би ще направя нещо подобно като това което показва Хидрата за да не се събират мухите ако почистим някоя риба или месо.
Ако кажете, че сапуна не пречи на градината ще го разреша :)
За сапуна, първо да мине през пясък
schuldiner - майстор
Нищо му няма на сапуна. Ако много се притесняваш, избирай реномирани марки без оцветител и аромат - вредната химия е в "екстрите" и в ментетата. Повечето миещи средства, дето им викаме сапун за ръце или за съдове, могат да бъдат и слаб инсектицид, т.е. донякъде полезни за растенията. Ама като гледам стотиците червеи в утаителя ми, май не са много агресивни отрови...
Това с гумите работи перфектно за кухненски мивки, щото събира мазнините. Не е лошо да се почиства механично веднъж годишно.
По едно време пробвах да филтрирам с пясък и за около седмица спря напълно да поема. Дали от сапуна, дали от мазнините, но стана лигава непопиваща повърхност.
MamaMy - майстор
На времето баба си пръскаше цветята със сапунена вода против листни въшки. Маркуча от ягодите се пускаше в ямата само когато перяха пътеки с прах за пране. Автоматичната пералня си беше вътре, а на двора лятото ползваха една Еурика, но само с домашен сапун.

Тема "Градинска чешма-отвеждане на мръсната вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: