Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mishuk - напреднал
Едно малко неделно проектче, за хора без работа. Батерията е идеална като бек ъп пауър, ако вземе да спре тока, за риболов, къмпинг или когато хванеш гората за няколко дни. Тежи по малко от килограм, но е достатъчно мощна да осигури заряд на телефона или лаптопа, лед лампа за дълго време и дори малък телевизор/радио.Намираха ми се доста литиево полимерни батерии, ползвани за зарядни станции за телефони. Горе долу същата схема може да се ползва и с батерии от стар лаптоп или телефони. Поръчах си онлайн батери мениджмънт платка и евтино 200 ватово инверторче, с 4 юесби изхода, плюс 220 волта. Доста слабичко, но ме привлече като цена а и наличието на волт/ампер метър беше супер удобно
В неделя сутрин се залових за поялника
Изображение
Технологията е следната, направих 3 серии от по две батерии, които после съединих паралелно.
Започването на мениджмента е лесно, има вход/изход, 0v, 4.2v, 8.4v и 12.6v.на условният вход/изход запоих захранването на инверора, както и две кабелчета за заряд/разряд на 12 волта. Използвах кутия от стара видеокасета, където с топло лепило залепих батериите а отгоре инвертора.
Получи се това.
Изображение
Изображение
Днес го тествах с 6 ампера товар на 12 волта, издържа около час, при което губя около волт и полвина. Сигурно може и още, но не исках да издевателствам над батериите. Утре ще го пробвам с 100w крушка на 220 волта, да видим колко ще издържи.
mishuk - напреднал
Тестът на 220 волта показа стабилни 50вата консумация за един час. [*] :supz:
Инвертора захрани и две 100 ватови крушки без проблем, така че напълно отговаря на даденото от производителя. Доволен съм като петел в нов кокошарник. Следва добавянето на поне още 3 батерии, и някакъв соларен панел за зареждане. Някакви предложения? Нещо което да дава поне 20-30 вата на час в слънчево време.
petromaniq66 - специалист
Хвалиш се и се радваш, а не казваш какви параметри имат ползваните от теб модули. Какви предложения чакаш...жички и литиеви батерии сме виждали и наживо.
Lutchezar - майстор
В един руски сайт твоето щеше да бъде описано така:
От еди-къде си купих такъв инвертор - линк, параметри.
Имам такива батерии - снимки, описание, подобни батерии може да се намерят на този линк.
При свързване комбинацията се държи еди как си - следва описание, таблица или графика.

И отдолу се включват всички които знаят нещо по въпроса, задават въпроси, предлагат подобрения, това е начинът да се започне плодотворна дискусия.

Ако допълниш и редактираш първия си пост, най-вероятно и тук ще стане така. Успех.
brum - майстор
Добро начало :) . Мога да ти харизам 2 клетки по 10Ah на 3.7 волта. Ама ще трябва да дойдеш да си ги вземеш само (на ЛС от къде).

Малко отзад напред си тръгнал. Тръгва се от това какво искаш да имаш (инвертор, контролер за зареждането, капацитет на батериите) и после се стига до кутията. В тази кутия сега не можеш да събереш контролер за зареждане, а да мъкнеш една торба с джаджи е силно непрактично (от личен опит).

Моята е с 4 клетки на 3.2 волта и капацитет 105Ah. Има вграден MPPT контролер за зареждане от фотоволтаиците. Инвертор няма, защото всичко за палатките ми е на 12V. Има и външен дисплей да се вижда какво се случва, но него го ползвах само веднъж.

Прикачен файл

battery.jpg
mishuk - напреднал
Малко отзад напред си тръгнал. Тръгва се от това какво искаш да имаш (инвертор, контролер за зареждането, капацитет на батериите) и после се стига до кутията. В тази кутия сега не можеш да събереш контролер за зареждане, а да мъкнеш една торба с джаджи е силно непрактично (от личен опит).

10ah lifepo4 ли е? От такива мислех да си правя автомобилен акумулатор, да видя как ще се държи.
Иначе да, тръгнах от никъде, защото в електротехниката съм така нали, без особени постижения, затова и сигурно толкова се радвам, което дразни професионалите :lol: Един въпрос, ако към подобно чудо, вържеш 20-30w солар панел, задължителен ли е контролера? Шанса да презареди е нулев, а нали имам и bms?
petromaniq66 - специалист
Втория цитат да не е от лични? Поставяйте източника! Пищия не каза нищо от инвертора ли зарежда на 220 или от usb тата му :-D ?
brum - майстор
BMS-а е за аварийни ситуации. Не е редно да се разчита на него да те спасява. Много важно е до какво напрежение е оразмерен BMS-а.

Разни хора изгоряха от директно свързани панели към БМС-а заради изгорял контролер за зареждането. До БМС-а стигат едни 150 волта, MOSFEТ-ите му директно пробиват и после клетки за хиляди левове са за боклука.

С 3.7 волтови клетки е още по-рисково. При презареждане може да се запалят. Още повече тия "pouch cells" дето си ползвал. По-опасни от тях няма. Поне от масовите :) .

Ако въпроса за "10Ah"-овите клетки е към мен - да, LiFePo4 са. Не стават за акумулатор. Нито са предвидени за стартовият ток нужен за стартера, нито понасят горещините и студовете. Под нулата не трябва да се зареждат, на 50 градуса пък деградират със страшни темпове.
mishuk - напреднал
пет ное 04, 2022 6:47 pmpetromaniq66 написа:
Втория цитат да не е от лични? Поставяйте източника! Пищия не каза нищо от инвертора ли зарежда на 220 или от usb тата му :-D ?
Не хващам желанието ти да се заяждаш, всички параметри са или написани или заснети. Който иска, ще ги види. Зареждането става със 15волтово зарядно от лаптоп.
petromaniq66 - специалист
И с колко волтов панел ще зареждаш пак 15 волтов ли? Ватовете са съвкупност от VA. Да не казвам че осветеността не е постоянна. Малко да клекне и нищо няма да зареждаш, един вид ти трябва не само панел Х ватов ами и Х контролер. Може да хвърлиш едно око и колко вата ти е лаптопското преди да си мислиш за 20 W панел искаш и още елементи да трупаш.

Тема "12 волтова литиево-йонна батерия направи си сам." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: