Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
bezimen - помощник
Здравейте,
Виждам, че има няколко теми за сондажи и проблемите свързани с тях, но пиша темата за да попитам има ли някой който реално е качил дебита на сондажа си след изчистване или това са само празни надежди? Питам, понеже имам сондаж на 10-на дни в който пускам помпа всеки ден по 7-8 часа, понеже е на овощна градина и нямам ток и работи само през деня. Проблема е, че дебита е малък за нуждите които имам, а именно 600-700 литра на час при положение, че за една поливка на мен ми трябват над 30 кубика. Както казах от 10-на дни се опитваме да го изчистим, но засега пуска доста ситен пясък и бяла течност, която предполагам, че е от бентонита, който слагаха при копаенето на сондажа. Човека който каза къде да копаем е доста известен в района ми казва, че вода има много, но трябва да се изчисти бентонита, защото сондьорите са сложили голямо количество примесено в вар и дамарите са запушени. Нямам идея дали това е възможно...Направих си и еърлифт който извхърля пясъка от дъното, но след това колкото и време да работи не извлича мръсотии, а почти чиста вода, но след него като вкарам помпата и почва да излиза мръсна вода. Тъпото е, че съм взел една от най-малките помпи, която е 1.8 кубика на час, но дори на 1000 литра да я огранича след час и половина като намалее водата се пълни с пясък и ако не я спра предварително се затлачва.
Надявам се, че съм обяснил подробно проблема и единственото което ме интересува е дали има възможност за вдигане на дебита поне на кубик и нещо на час или да мисля друг вариант за водоснабдяване?
Поздрави!
bigdragon - майстор
Щом изкарва пясък - има надежда...
bezimen - помощник
Пясъка намаля доста, но има мноооого бентонит, който замазва яко вадата, която съм направил за изтичане на водата. Водата от помпата излиза доста мътна и помпата се запушва на всеки час. Вече мисля да отварям магазин за помпи втора употреба:)
hidrazin - майстор
Не си дал нищо за сондажа - дълбочина, диаметър, район...
Като питам за район става дума дали наоколо има подобни сондажи и какъв им е дебита.
От 700-800 литра на час до към 1000 че и малко отгоре е напълно възможно но едва ли ще докараш до кубик и половина.
Но не и за 10 дена... И невъзможно до 30 кубика за поливка на ден от 7-8 часа.
ср яну 04, 2023 11:53 pmbezimen написа:
Човека който каза къде да копаем е доста известен в района ми казва, че вода има много...
Такива хора са известни колкото врачките и познават колкото познават и врачките.
Чиста проба шарлатани вегетиращи благодарение на хорското лековерие и неграмотност.
Толкоз.
:partyman:
kr1100 - майстор
пет яну 06, 2023 10:04 pmhidrazin написа:
...И невъзможно до 30 кубика за поливка на ден от 7-8 часа.
:? Нещо каза ли ??
hidrazin - майстор
пет яну 06, 2023 10:16 pmkr1100 написа:
:? Нещо каза ли ??
Празници са. Простено ти е.
ср яну 04, 2023 11:53 pmbezimen написа:
... за една поливка на мен ми трябват над 30 кубика.
:partyman:
bezimen - помощник
пет яну 06, 2023 10:04 pmhidrazin написа:
Не си дал нищо за сондажа - дълбочина, диаметър, район...
Като питам за район става дума дали наоколо има подобни сондажи и какъв им е дебита.
От 700-800 литра на час до към 1000 че и малко отгоре е напълно възможно но едва ли ще докараш до кубик и половина.
Но не и за 10 дена... И невъзможно до 30 кубика за поливка на ден от 7-8 часа.
ср яну 04, 2023 11:53 pmbezimen написа:
Човека който каза къде да копаем е доста известен в района ми казва, че вода има много...
Такива хора са известни колкото врачките и познават колкото познават и врачките.
Чиста проба шарлатани вегетиращи благодарение на хорското лековерие и неграмотност.
Толкоз.
:partyman:

Сондажа е 30 метра като сондьора каза, че дамарите би трябвало да са на 23 и 26 метра, защото там пропадна при дупченето. Диаметъра е ф140. Района е Калофер, но сондажи в близост няма. Има два сондажа на по 2 километра от моя които имат по 2-3-4 кубика на час. Ама този пич слага бентонит и вар в огромни количества и чисти вече 15 дни. Отделно последните дни се замислям, че единия дамар ми каза, че е на 23-ти метър, а той сложи нарязани тръби първите 6,5метра и реално ако въобще има дамар на 23-ти метър той влиза в цяла тръба, а не в нарязана.
wanderer - специалист
Предполагам, че сондажният отвор е бил 250 - 300мм, и при затръбяване с Ф140 около тях е изпълнено с дрениращ материал, така, че от дамара ти на 23 тия метър водата (ако я има) минава отвън цялата тръбата през дренажа докато стигне нарязания участък и от там безпрепятствено минава в тръбата. Дай подробности каква помпа ползваш? Писал си, че като намалее водата сондажа се затлачва. Фабрично нарязани тръби ли ползвахте?
nikolov333 - майстор
При мен сондираха 48м с фи 250мм и бентонит не помня да слагали, но и почвата му приличаше. Последните 20м сондата зор видя и спряха за да не губят още дни според мен. На 45м пропадна към 50санта рязко. Сега реално вадя от тази дълбочина понеже ми казаха да вдигна помпата 3 м над дъното.. Тръбите бяха по 4м фи 140 дебелостенни.. Първите ги пуснаха 5 тръби фабрично зарязани , т.е.20м.. После главния ги спря и забелязах, че се учудиха и шерпите, че остави една перфорирана за по-плиткото. Наредиха 3 цели, поле 1 перфорирана и още 3 цели. Тоест общо 12 * 4м. Моя сондаж вади мътилка и ситен пясък вече 2 години, особенно след като не се ползва известно време. Помпата ми е многостъпална за излишно голям дебит и регулирам дебита с кран. На пролет има излишно много вода, а на есен пада до 1.5м3 на час в най-лошия случай, но като се има предвид, че около моя има сума ти сухи сондажи приемам, че съм имал късмет. :drinkers:
kr1100 - майстор
пет яну 06, 2023 10:52 pmhidrazin написа:
пет яну 06, 2023 10:16 pmkr1100 написа:
:? Нещо каза ли ??
Празници са. Простено ти е.
ср яну 04, 2023 11:53 pmbezimen написа:
... за една поливка на мен ми трябват над 30 кубика.
:partyman:
Напълно е постижимо.
дебит 1 l/s x 8h / времетраене на поливката .
дебит 1,2 l/s x 8h
Не е писал какво му е помпата / дебита.

Тема "Въпрос за сондаж за вода." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: