• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте!
Изграждам фотоволтаична централа с хибриден инвертор 5 кВт, вече работи оф-грид. Системата е за собствени нужди, без продажба. Подадох уведомление към ЕРП юг. Два-три въпроса ме мъчат относно защитата. Моля за подсказка!
- Към полученото споразумение за присъединяване има приложение с изисквания към защита по мин и макс напрежение и отклонения в честотата в точката на привързване (ще свързвам след електромера). Инвертора ще бъде привързан по комбинирана схема (мисля така се казва) - с един двупътен превключвател мога да захранвам домакинството през инвертора или директно от мрежата (при повреда, обслужване и т.н на инвертора). По този начин няма възможност за "среща" на L и N от изхода на устройството и тези от мрежата.
Предвиждам в таблата да има арестори на АС и DC линиите, та дори и на изхода на инвертора. Заземителна инсталация на къщата е изградена, правя и един мълниеотвод на панелите в двора. След електромера на ЕВН ще има едно защитно реле, такова
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802ruVoer

Въпроса е относно тези изисквания на ЕВН за какво се отнасят и евентуално с какъв модул може да се осъществят. Макар че според мен това не би трябвало да ме касае.

- вторият въпрос касае акумулаторите. Трябва да направя 48 В и поне 200 Ач, и обмислям да взема обикновени тягови акумулатори (АГМ вероятно). Инвертора има функция за изравняване, но мисля това предполага БМС. Колко е "наложителен" БМС в случая?
hidrazin - майстор
пет яну 13, 2023 12:56 pmlordvlado написа:
Изграждам фотоволтаична централа с хибриден инвертор 5 кВт, вече работи оф-грид. Системата е за собствени нужди, без продажба.
Че като е Off-Grid какви ЕРП-та, какви уведомления, какви 5 лева?
:partyman:
пет яну 13, 2023 4:44 pmhidrazin написа:
пет яну 13, 2023 12:56 pmlordvlado написа:
Изграждам фотоволтаична централа с хибриден инвертор 5 кВт, вече работи оф-грид. Системата е за собствени нужди, без продажба.
Че като е Off-Grid какви ЕРП-та, какви уведомления, какви 5 лева?
:partyman:
Тестово е така за сега. Ще се включва в мрежа, сега сглобявам табла.
hidrazin - майстор
пет яну 13, 2023 6:29 pmlordvlado написа:
Тестово е така за сега. Ще се включва в мрежа, сега сглобявам табла.
Като ще се включва в мрежата трябва да стане On-Grid и ще трябва да го ограничиш да не връща в мрежата.
Я дай какъв в модела на инвертора че нещо май ...
:partyman:
Инвертора е този от линка. Настройката по подразбиране е да не връща. Не съм променял нищо.

https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... Redirect=y
brum - майстор
Това не го прави off grid. Нито инсталацията ти е такава.

Дай точните изисквания дето ЕРП-то е записало в споразумението за присъединяване. Имаш ли проект на инсталацията? Ако да - вътре трябва да ги има нужните неща за да покриеш изискванията на ЕРП-то. Ако не - консултирай се с местен инженер дето проектира такива инсталации и нещата ще ти станат ясни. Има шанс и тук да се обади някой дето знае какво точно има на ум ЕРП-то като споменава тези изисквания.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 13, 2023 11:03 pmbrum написа:
Имаш ли проект на инсталацията?
Като му гледаш въпросите, първото нещо, дето ще си помислиш, е че има проект. Направо ме кефят някои как се хвърлят в дълбокото, без да си имат понятие от основни неща! :-D
brum - майстор
Надявам се да има. Не знам как без проект е стигнал до споразумение за присъединяване...
LazarGanev - "Велик майстор"
До какво присъединяване? Той си е присъединен предварително, има си партида, решава да изгражда ФЕЦ, действа на своя глава без да разбира, четейки оттук-оттам в нета. Как ще даде пари за проект или за изпълнител. Сега обаче се е стреснал, че подлежи на санкции и дай да питаме по форумите :-D
brum - майстор
Ако е такова положението да отива за проект и да види какво трябва да променя после.

И аз съм на тоя хал, ама не могат да ми направят проект, щото съм бил нямал акт 16 за гаража. Поне ми направиха идейната част на проекта с уговорка да се водя по него, пък на по-късен етап да направим официален проект.
  • 1
  • 2

Тема "Включване на ФЕЦ към ЕРП (техн.страна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: