Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Ал_ - специалист
Аз лично повече от 2 пръста разстояние между дъските, на които ляга тази тънка ламарина, не бих оставил.
За бохемита не знам кой точно предвид имаш, но особено този против дървояд и плесени не е особен разход
съб фев 18, 2023 9:34 pmАл_ написа:
съб фев 18, 2023 8:31 pmpreslav написа:
Смятам е ясно.
При шлебах (която изглежда подобна на показаната от mitkoiphone ламарина) технологията беше плътна обшивка, мембраната се кове на нея и се пуска в улука, а ламарината ляга върху мембраната. Казаха да не се занимавам с двойна скара. Сега не бих ги послушал :)
Какво искаше да кажеш с това "Сега не бих ги послушал" ? Ти как си го направил и какво би променил ако можеше ? Някой даже ми казаха "Слагаш плътна скара или куфражни плоскости, върху тях с горелката битумна хидроизолация и върху него ламарината"
шоп - майстор
Гледам напоследък мембраната се слага ВЪРХУ долният ред скара. Като се замисля е логично, защото се предпазва скарата от загниване.

Други си работят ( включитлно и моя покрив с метални керемиди) дъсчена обшивка -мембрана и ОТГОРЕ кръстосаната скара.
Нямам представа кое е по-добро.

Прикачен файл

remont-na-pokriv-sas-smyana-na-daski-dvojna-letvena-skara.jpg
remont-na-pokriv-sas-smyana-na-daski-dvojna-letvena-skara.jpg (51 KиБ) Видяна 711 пъти

Прикачен файл

4756353_88587429_medium.jpg
4756353_88587429_medium.jpg (27.31 KиБ) Видяна 711 пъти
Ал_ - специалист
нед фев 19, 2023 12:09 ammitkoiphone написа:
Ти как си го направил и какво би променил ако можеше ?
При мен е плътна обшивка върху гредите, мембрана, върху нея шлебах. За себе си сега бих сложил контра летви върху дъските, нова плътна обшивка върху тях, мембрана, шлебах.
Според мен самата ламарина не е подходяща за редене върху дъски с оставено голямо разстояние между тях, както казваш, че смяташ да направиш.
Скоро правих такъв покрив с ламарина на Lindab на мойта къща. По добре да се спази оригиналния детайл- плътна дървена скара, Пародифузна армирана мембрана/водонепропусклива, втора скара с дъски през 5-10см. Ламарината трябва да има проветение отдолу не само заради кондез, но и заради нагряването - на слънце се награвя до ~90°C градуса. Когато се коват контралетвите в/у мембраната е добре да се сложи лента за хидроизолиране, защото при мен не сложиха и при първия дъжд пропусна там където е пробита мембраната(ламарината не беше още положена). Всички майстори спестяват от дребните детайли, които са много важни и могат да ти спестят ремонти за хиляди левове. Всичката дървения беше предварително обработена с химия.

Прикачен файл

20211017_155703_2.jpg

Прикачен файл

20210831_185403_2.jpg

Прикачен файл

dsc_1496.jpg
пон фев 20, 2023 10:24 amfunkys написа:
Скоро правих такъв покрив с ламарина на Lindab на мойта къща. По добре да се спази оригиналния детайл- плътна дървена скара, Пародифузна армирана мембрана/водонепропусклива, втора скара с дъски през 5-10см. Ламарината трябва да има проветение отдолу не само заради кондез, но и заради нагряването - на слънце се награвя до ~90°C градуса. Когато се коват контралетвите в/у мембраната е добре да се сложи лента за хидроизолиране, защото при мен не сложиха и при първия дъжд пропусна там където е пробита мембраната(ламарината не беше още положена). Всички майстори спестяват от дребните детайли, които са много важни и могат да ти спестят ремонти за хиляди левове. Всичката дървения беше предварително обработена с химия.
Благодаря за изчерпателния отговор. Последно да попитам, плътната дървена скара мога ли вместо нея да накова тези кофражни платна и на тях да сложа пародифузионната мембрана и т.н. ? Тези контра летви с какви размери са и дъските върху тях ? Благодаря предварително
пон фев 20, 2023 10:34 ammitkoiphone написа:
Благодаря за изчерпателния отговор. Последно да попитам, плътната дървена скара мога ли вместо нея да накова тези кофражни платна и на тях да сложа пародифузионната мембрана и т.н. ? Тези контра летви с какви размери са и дъските върху тях ? Благодаря предварително
когато правих покрива кофражните платна бяха много скъпи, иначе предполагам може и с тях. Но трябва да проучиш колко добре се захващат винтове за дърво в тях, защото не съм ползвал. Аз ползвах стандартни кофражни дъски - подбирани с еднакъв размер :yawinkle: . а за контра летвите мисля че бяха 5x5см
За да работи този покрив като дишащ трябва да му се осигури вентилация от улуците в твоя случай към билото. на билото се слага шапка с отвори под нея. не ззнам откъде ще поръчваш ламарината но господата представители на фирмата би трябвало да знаят поне някои основни детайли. в някои от техните магаизини има и макет на покрив
пон фев 20, 2023 11:00 amfunkys написа:
пон фев 20, 2023 10:34 ammitkoiphone написа:
Благодаря за изчерпателния отговор. Последно да попитам, плътната дървена скара мога ли вместо нея да накова тези кофражни платна и на тях да сложа пародифузионната мембрана и т.н. ? Тези контра летви с какви размери са и дъските върху тях ? Благодаря предварително
когато правих покрива кофражните платна бяха много скъпи, иначе предполагам може и с тях. Но трябва да проучиш колко добре се захващат винтове за дърво в тях, защото не съм ползвал. Аз ползвах стандартни кофражни дъски - подбирани с еднакъв размер :yawinkle: . а за контра летвите мисля че бяха 5x5см
За да работи този покрив като дишащ трябва да му се осигури вентилация от улуците в твоя случай към билото. на билото се слага шапка с отвори под нея. не ззнам откъде ще поръчваш ламарината но господата представители на фирмата би трябвало да знаят поне някои основни детайли. в някои от техните магаизини има и макет на покрив
Намерих кофражни платна на хубава цена, ако трябва с пирони ще ги закова. А иначе за монтаж и други такива са ми ясни що годе. За това над улука у горе на билото. Поръчвам директно от завода и с представители за България.
fbr - майстор
пон фев 20, 2023 12:19 pmmitkoiphone написа:
ако трябва с пирони ще ги закова.
С пирони не става. Вятъра ги вади лесно. Скоро тук пускаха снимки, как вятъра беше свалил ламарините долу с обшивката барабар.
пон фев 20, 2023 1:23 pmfbr написа:
пон фев 20, 2023 12:19 pmmitkoiphone написа:
ако трябва с пирони ще ги закова.
С пирони не става. Вятъра ги вади лесно. Скоро тук пускаха снимки, как вятъра беше свалил ламарините долу с обшивката барабар.
Стана ми любопитно за тези снимки за които говориш. Иначе ще се интересувам и науча как да захвана платната за гредите. Ако трябва с винтове ще е.

Тема "Полагане на ламарина върху покрив СЪВЕТ ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: