• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
чет мар 02, 2023 11:31 amaleksnp написа:
Да копая изкоп 5 метра и да лея стена от бетон 5 метра, не е ли доста презапасено това?
Най-вероятно да. Ама за да сигурен трябва геодезист и строителен инженер да търсиш.
PIP - майстор
Според мен малко прибързваш с вратата. Най-малкото трябва да знаеш каква ще е оградата и нивото на терена и от там да мислиш как и какво да се прави. При мен оградата е с ивични основи, които естествено минават и между колоните на портата. Това, което споменаваш да бетонираш само двете колони предполага, че цялата ограда ще е на подобен принцип. За временна порта ли става дума или за нещо дългосрочно.
aleksnp - специалист
чет мар 02, 2023 1:39 pmPIP написа:
Според мен малко прибързваш с вратата. Най-малкото трябва да знаеш каква ще е оградата и нивото на терена и от там да мислиш как и какво да се прави. При мен оградата е с ивични основи, които естествено минават и между колоните на портата. Това, което споменаваш да бетонираш само двете колони предполага, че цялата ограда ще е на подобен принцип. За временна порта ли става дума или за нещо дългосрочно.
Според новата ми скица, трябва да си преместя границите на имота към дъното и към улицата. В момента към улицата е оградна мрежа с циментени колове. А подобието на врата е от огъната дебела арматура в два правоъгълника с оградна мрежа и панти към две тръби забити в земята, около 1.5 м висока. Не съм искал да бетонирам две колони а всичките три. Не става дума за временна порта. Оградата ще си е пак циментени колове и мрежа, просто ще ги преместя.

Да купувам ли квадратен профил за трите колони 100/100/3 мм - 9 метра, по един метър за вкопаване и бетониране? От тук ще купувам - https://monolit99.com/bg/products/ - не предлагат квадратен профил.
gogo7777 - майстор
чет мар 02, 2023 9:48 ambigdragon написа:
Дрън, дрън.
Не го прави.
Диагоналите са правилно сложени.
Работят на опън, справка съпромат, фермени конструкции...
Именно работят на опън...т.е. цялата сила се прилага на горната панта т.е. в най-слабата точка. Опората поставена по този начин е не само безполезна, но и вредна.
Диагонала трябва да е вектор с посока от стабилна към нестабилна точка. :wink: .....тъй, че наобратно трябва да е.... :wink:
PIP - майстор
чет мар 02, 2023 4:31 pmaleksnp написа:
Да купувам ли квадратен профил за трите колони 100/100/3 мм - 9 метра, по един метър за вкопаване и бетониране? От тук ще купувам - https://monolit99.com/bg/products/ - не предлагат квадратен профил.
При моята ограда предпочетох по-малко сечение, но по-дебелостеннен профил, заради ръждата в дългосрочен план.
aleksnp - специалист
Да, има логика.

Понеже там, където ще купувам не предлагат квадратен профил, с какъв може да се замени?
Размерите на изкопа, какви трябва да бъдат?
Трябва ли да има арматура?

Изображение

Такива профили стават ли? https://monolit99.com/bg/products/i-beams/
kozl - майстор
чет мар 02, 2023 8:30 pmgogo7777 написа:
чет мар 02, 2023 9:48 ambigdragon написа:
Дрън, дрън.
Не го прави.
Диагоналите са правилно сложени.
Работят на опън, справка съпромат, фермени конструкции...
Именно работят на опън...т.е. цялата сила се прилага на горната панта т.е. в най-слабата точка. Опората поставена по този начин е не само безполезна, но и вредна.
Диагонала трябва да е вектор с посока от стабилна към нестабилна точка. :wink: .....тъй, че наобратно трябва да е.... :wink:
Гога бъзикаш ли се :weedman:
Диагоналите в случая са обтегачи и работят на опън и основната цел е против провисване на крилото. И понеже работят на опън може да са с по-малко сечение от профилите за рамката на крилото.
За натоварването на пантите ами много зависи от това какви са пантите и как ще бъдат монтирани на колоните и в какво положение са крилата. А щом крилото създава момент, с и без диагонал, по статика от собствено тегло момента е един и същ. Горната панта може да се облекчи да не предава вертикален товар и цялата вертикална сила да се поеме от долната панта. Що се касае до момента създаден от тежестта на крилото в точките на пантите, то за горната и долната панта момента е един и същ.
Реално този момент ще натовари пантата шпилка/тръба на срязване еднакво за двете панти :wink:
А натоварнането в контакта на пантите към крилото и към колонота ще е комбинация опън, срязване, натиск в зависимост от начина на монтаж на пантите и положението на крилото.
PIP - майстор
При изпълнение с метал може и да няма значение диагоналите как са сложени, но при дървени конструкции се прави с обратен диагонал, натоварването да е на долните панти. До сега не съм виждал подали долни панти, винаги са горните, които носят най-много, не случайно при по-тежки врати се слагат две в горния край. Средните се слагат по-скоро за да не се криви вратата, а не толкова за тежестта.

aleksnp, може да ползваш каквито искаш материали, но щом не става дума за временни врати не търсиш ли и някаква естетика?
aleksnp - специалист
пет мар 03, 2023 9:02 amPIP написа:
aleksnp, може да ползваш каквито искаш материали, но щом не става дума за временни врати не търсиш ли и някаква естетика?
Да, търся, но трябва да започна от някъде. Първо е основата и колоните нали? Как да ги направя? Там, от където ще купувам желязото, не предлагат квадратни профили. С какви мога да ги заместя?
qrt - специалист
пет мар 03, 2023 6:01 amaleksnp написа:
Да, има логика.

Понеже там, където ще купувам не предлагат квадратен профил, с какъв може да се замени?
Размерите на изкопа, какви трябва да бъдат?
Трябва ли да има арматура?

Изображение

Такива профили стават ли? https://monolit99.com/bg/products/i-beams/
Преди години работих за фирма представител на betafence за България.От този тип врати 5 м. https://www.betafence.com/en/robusta-nylofor-gates за кол заминаваше по 1 кубик бетон, и пак провисваха.Това се регулираше с болтовете на снимка 3.Според мен си направи плъзгаща врата, както са ти предложили по - горе.Ще си спестиш доста ядове.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Тройна дворна врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: