• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
ср мар 08, 2023 7:13 ampreslav написа:
Обикновено шикалкавенето в дебитите е с обявяването на входящия дебит, а всеки да си смята (ама никой не го прави) изходящия дебит.
Ъх, туй не го бях съобразил. 250 литра в минута за пистолета са най-вероятно при 1.5 бара налягане. Или входящ въздух на компресорите грубо 380 литра в минута. В бойлера ще имам 150 литра въздух преди да падне от 5 бара на 2 бара (50 литра бойлер). Или при 380 литра в минута това са под 25 секунди...

Или отиваме към компресор за около 1000лв за този LVLP пистолет. Ако беше HVLP щеше да е нагоре...

Със сигурност ще пиша и ще споделя резултатите като стигна до там. Или след около 2 месеца :) .
шоп - майстор
Нищо не ти пречи да добавиш още компресори към ресивъра. Като заваряваш щтуцери предвиди да има в повече.

Прикачен файл

0aff24809110c976196ee66a45fd95b9.jpg
0aff24809110c976196ee66a45fd95b9.jpg (69.91 KиБ) Видяна 898 пъти
brum - майстор
Тъй го мислех. Ама малки компресори 750 вата/24 литра вързани в паралел. Не бях съобразил топлоизолацията на бойлера и конденза. Обаче много се качва цената за експеримента и първи стъпки в боядисване с компресор. Още повече, че ще се ползва изключително рядко.

До сега съм боядисвал с духалка на Бош (пистолет с долно казанче и вентилатор зад него) и става прилично. Ако бях разчел правилно нещата нямаше даже да опитвам да боядисвам с компресор. Ама вече пистолета е наличен, 2ри компресор е заръчан. Ще търся на кой да подарявам/продавам явно...
gogo7777 - майстор
Пробвай с бойлера, мисля, че ще даде желания резултат.
:)
brum - майстор
Задължително. И 30 секунди интервали на пръскане да докарам ще се случи експеримента. После ако качеството с духалката на Бош е същото (силно съмнително) експеримента минава за успешен и приключвам с компресорите.
пишман_майстор - майстор
Картинката става по-сложна , когато се връзват в паралел компресори. Правил съм го, става, но...Проблема е, че тъй като са на отделни пресостати , единия включва винаги по-рано. Нищо, че са нагласени на едни и същи стойности пуск/стоп. И има моменти ( поне при мен ) втория се включва рядко... Т.е. реално работи само единия. Но при теб сто на сто ще се включва и втория.
Твоите са с малки мощности , подходящи за маломощни консуматори , неизискващи дебит. За боядиване ще е зор и с двата.
шоп - майстор
При много компресори вързани на един ресивър може да се мине с един пресостат и контактор.
Така всички компресори работят заедно.
PIP - майстор
ср мар 08, 2023 10:15 ambrum написа:
Задължително. И 30 секунди интервали на пръскане да докарам ще се случи експеримента. После ако качеството с духалката на Бош е същото (силно съмнително) експеримента минава за успешен и приключвам с компресорите.
Компресора отдава 330л/мин (518л/мин на помпата), пистолета ми го дават да е 280л/мин и с 1.8 дюза изкарвам 45секунди преди да се включи и близо толкова да работи, но аз обикновено го изчаквам, освен когато съм започнал по-голям елемент (една страна на врата). Така че 30сек е доста оптимистично, дано стане, не го пиша да те отказвам.
Последна промяна от PIP на ср мар 08, 2023 10:11 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
ср мар 08, 2023 9:27 ambrum написа:
ср мар 08, 2023 7:13 ampreslav написа:
Обикновено шикалкавенето в дебитите е с обявяването на входящия дебит, а всеки да си смята (ама никой не го прави) изходящия дебит.
Ъх, туй не го бях съобразил. 250 литра в минута за пистолета са най-вероятно при 1.5 бара налягане. Или входящ въздух на компресорите грубо 380 литра в минута. В бойлера ще имам 150 литра въздух преди да падне от 5 бара на 2 бара (50 литра бойлер). Или при 380 литра в минута това са под 25 секунди...

Или отиваме към компресор за около 1000лв за този LVLP пистолет. Ако беше HVLP щеше да е нагоре...

Със сигурност ще пиша и ще споделя резултатите като стигна до там. Или след около 2 месеца :) .
Караш ме сега да смятам някакви прогресии, при това всичко е условно. Основният въпрос беше дали няма да има "бум" с бойлера - вероятно, почти 100% сигурно няма да има. Можеш да пробваш замисъла си и да споделиш практическия си опит, че аз всичко това го знам само на хартия, а на хартията пише, че за да стигне, трябва и да остане. Никога не съм се занимавал с боядисване, не знам дали е допустимо да "пръснеш" четвърт квадрат, да изчакаш, да пръснеш още толкова, пак да чакаш и така да боядисаш 2 квадратни метра. Нямам идея и какво качество с какви бои искаш да постигнеш - за един автобояджия беше изключително важно да няма водни пръски в боята защото е на водна основа. Цяла теория е как се постига осушаването на въздуха, но опростено може да се каже, че всеки е виждал как обледенява газова бутилка когато се изпуска интензивно газът от нея - подобно е положеието и при интензивното изпускане на въздуха, на изхода на пистолета си имаш атмосферно налягане, компресираният въздух рязко се охлажда, което води до интензивно кондензиране на "разтворената" във въздуха влага. Не знам как по-просто да го кажа, но на изхода на пистолета имаш мъгла от боя и мъгла от вода/роса, с две думи мазало. Та нещата не са еднозначни, но като за форумни майстори стават (не визирам теб, а онези, които казват "аз мисля, че ще стане"). То преди време имаше един, който мислеше, че от дърт автомобилен двигател ще си направи компресор, беше силен и вилен (дано ме чете в момента, ама надали) - ни вест, ни кост от младежкият му ентусиазъм, а не всички пишат тук с лоши чувства, просто някои са по-лаконични и директно си казват, че с пръдня не се прави боя.
brum - майстор
Стигнах най-накрая до пробване на пистолета. С 24 литров 750 вата компресор става. Има достатъчно въздух да изпръска малък детайл, като се пръска по 20-30 секунди и после се почива. С компресор и пистолет става в пъти по-добре отколкото с електрическият Бош дето е с вентилатор. Боята се разпрашава значително по-добре и повърхността изглежда доста гладка. С Бош-а ставаше леко релефно.

Та ще закача и двата компресора към бойлера като дойде ред. Бойлера на 4 бара ще е достатъчно да изкара по над минута без да падне налягането при пистолета. Преди него си има регулатор нагласен на 2 бара, а маручите са на 3 бара в момента.

За да стане се наложи да сложа по-смислен маркуч обаче. Ползвах един от Лидл дето е 10 метра и е тънък (май 6мм). Смених го на 1/2 маркуч за поливане с дължина 3 метра и разликата беше осезаема.
  • 1
  • 2

Тема "Удачно ли е да се използва бойлер като буферен съд на компресор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: