• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Имам си компресор с малък буфер - 24 литра. Искам да го ползвам за боядисване и там по-голям буфер ще свърши добра работа. Имам и един излишен 50 литров бойлер дето е почти нов и само веднъж е пълнен с вода.

Въпроса е удачно ли е да се ползва ако налягането се ограничи до да кажем 4 бара? Притеснява ме какво ще се случи ако бойлера гръмне. Ако е пълен с вода и се пръсне е едно, ама ако е пълен с въздух и гръмне щетата ще е доста по-голяма. Евентуално мога да го държа на открито докато го ползвам като буфер...
шоп - майстор
Виж на табелката какво пише. По принцип масово са с работно до 8 бара и тестово изпитани на 16 бара.
preslav - майстор
вт мар 07, 2023 6:15 pmbrum написа:
Имам си компресор с малък буфер - 24 литра. Искам да го ползвам за боядисване и там по-голям буфер ще свърши добра работа. Имам и един излишен 50 литров бойлер дето е почти нов и само веднъж е пълнен с вода.

Въпроса е удачно ли е да се ползва ако налягането се ограничи до да кажем 4 бара? Притеснява ме какво ще се случи ако бойлера гръмне. Ако е пълен с вода и се пръсне е едно, ама ако е пълен с въздух и гръмне щетата ще е доста по-голяма. Евентуално мога да го държа на открито докато го ползвам като буфер...
По принцип нищо кой знае какво няма да се случи, но и с другата ти идея няма да се случи кой зне какво. Ако дебитът на компресора е по-малък от разхода на бояджийския пистолет по-големият съд (ресивер), при това на ниско налягане, не може да те компенсира - все едно, в някакъв момент ще трябва да спреш за да може копресорчето да ти нагнети необходимия въздух. Основният проблем е, че буталните компресори не им се нрави да работят без прекъсване (за охлаждане).
Ако се абстрахираш от необходимия престой на компресора (за охлаждане), лесно можеш да си представиш 50 л. бидон, който се пълни с вода с дебит 10 л./ч. а в същото време ти разходваш 25 л./ч. - след 2 часа си изразходвал първоначалните 50 л. и си добавил само 20 л. след по-малко от час си изразходвал и тези 20 л. а си добавил по-мако от 10 л. и т.н. във времето. Към това добавяш необходимия престой на компресора, иначе го скапваш. Със сигурност компресорът ще даде фира преди бойлера. Единствената ти полза (при това не особено голяма) е, че бойлерът ще играе роля на кондензоотделител.
пишман_майстор - майстор
Виж някой газаджия да ти даде излишна бутилка ( на цената на отпадък ) .
Принципно водосъсъдържател от бойлер пак става , но ще е добре да не е от онези с тънките ламарини. Под 6 бара не смъквай пресостат . На 6 да изключва, на 4 да включи .
За дребни детайли ще стане да се боядисва, за големи ...там става малко кофти с нискодебитен компресор . Колегата над мен е описал защо. Но може при необходимост да сложиш в близост един външен вентилатор , да духа към главата на компресора . Какъв да е вентилатор. Така няма се скапе как бъде , дори и ако се наложи по-продължителна работа без прекъсване.
brum - майстор
Компресорите са всъщност два. Ама са като играчки. Единият е 750 вата сух и тих. Другият е 550 вата сух и тих. Уж по 160 и по 110 литра дебит, ама туй са китайски литри. По-скоро двата заедно ще са 160 литра. Пистолета е LVLP и по спецификации му трябват 250 литра в минута дебит. Идеята е да компенсирам до някъде недостига (ако има такъв) с помощта на по-голям буфер.

Иначе съм наясно, че тия компресори не могат да работят без почивка. Наясно съм, че са малки за боядисване. Ама ще се пробва. Ако не става ще сложа и 3ти компресор. Детайлите дето ще боядисвам са сравнително малки и не са критични (дървени плоскости за подпрозоречни вътрешни первази). Та предполагам с 50л допълнителен буфер ще се получат.

И за да съм по-спокоен за налягането в бойлера ще държа на 4-5 бара регулаторите на всеки от компресорите. На пистолета регулатора ще е на 1.5 бара. В най-лошият случай очаквам да достатъчно дебит и буфер, за да мога да пръскам на порции по 40-50 секунди.
PIP - майстор
Съгласен съм с preslav, че от добавянето на допълнителна бутилка няма да има никва полза при положение, че главата и мотора на двата компресора не са съоразмерни с нея и няма да могат да насмогват.
brum - майстор
Ако компресорите имат достатъчно дебит - да. Ама ако нямат бойлера (буфера) ще позволи по-дълги интервали без да падне налягането под нужното за да се поддържа 1.5 бара към пистолета. Или поне така си го мисля.
PIP - майстор
Тия дни боядисвам врати, компресора ми е трифазен 3квт, 270 литра бутилка и въпреки това го изчаквам. Налягането на пистолета е на 2.1 бара, но от компресора излиза на 5-6 бара. Не очаквай налягането в края на маркуча да е това, което излиза от компресора. Сигурно не е това, което искаш да чуеш, но на твое място бих разкарал и двата малки компресора и бих купил нещо поне 2квт/100литра, ако искаш да боядисваш (малки елементи). Имам и малък компресор (1.5квт), който ползвам за монтажи, но никога дори не съм си и мислел да го пробвам за боядисване.
brum - майстор
Наясно съм, че има пад по маркучите. И затова съм предвидил сравнително къс маркуч с прилично сечение (12.7мм) между компресорите и пистолета. На самият пистолет има регулатор на налягането.

Ще пробвам. Ако не става ще търся по-голям компресор. Силно се надявам да не се стигне до там, но подозирам, че ще си остана с надеждите.
preslav - майстор
вт мар 07, 2023 8:19 pmbrum написа:
Компресорите са всъщност два. Ама са като играчки. Единият е 750 вата сух и тих. Другият е 550 вата сух и тих. Уж по 160 и по 110 литра дебит, ама туй са китайски литри. По-скоро двата заедно ще са 160 литра. Пистолета е LVLP и по спецификации му трябват 250 литра в минута дебит. Идеята е да компенсирам до някъде недостига (ако има такъв) с помощта на по-голям буфер.

Иначе съм наясно, че тия компресори не могат да работят без почивка. Наясно съм, че са малки за боядисване. Ама ще се пробва. Ако не става ще сложа и 3ти компресор. Детайлите дето ще боядисвам са сравнително малки и не са критични (дървени плоскости за подпрозоречни вътрешни первази). Та предполагам с 50л допълнителен буфер ще се получат.

И за да съм по-спокоен за налягането в бойлера ще държа на 4-5 бара регулаторите на всеки от компресорите. На пистолета регулатора ще е на 1.5 бара. В най-лошият случай очаквам да достатъчно дебит и буфер, за да мога да пръскам на порции по 40-50 секунди.
Обикновено шикалкавенето в дебитите е с обявяването на входящия дебит, а всеки да си смята (ама никой не го прави) изходящия дебит. За груби разчети умножи дебитите на компресорите си по налягането, на което ще настроиш пресостатите, демек налягането в бойлера - така ориентировъчно ще знаеш за какво време бойлерът ще се напълни от 0 до MAX. С данните за разхода на пистолета си сметни за колко време ще "издухаш" наличното в бойлера до работното налягане на пищова. И без да смятам съм сигурен, че на порции от по 40-50 секунди няма да се получи, да не говорим, че човек се увлича (още малко, още малко и край на компресорите).
Понятието сух компресор е в същност за безмаслен, което още повече усложнява нещата (влошено охлаждане, по-кратък живот, по-скъп компресор).
Не ми обърна внимание за ролята на ресивера като осушител на въздуха, мястото, в което горещият въздух се охлажда и влагата кондензира - ако това е бойлер (с топлоизолация), ефектът и от осушаването на въздуха се свежда до минимум.
В крайна сметка, при налични компресори и бойлер, не ти пречи опитно да се увериш, че системата ще работи с голям компромис т.е. няма да ти върши работа.
Надявам се да пишеш дали съм бил прав за да спестиш усилията на други.
Успех!
  • 1
  • 2

Тема "Удачно ли е да се използва бойлер като буферен съд на компресор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: