• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Привет,

Безопасно ли е да се инсталира USB контакт с ниско напрежение в банята извън душ зоната под плот на мивката където е трудно дори да има пръски от вода. Трябва ми за да мога да си зареждам ел. четка за зъби и един bluetooth speaker. Другият вариант е да са допълнително покрити в шкафчето долу. :? Моля за адекватни и аргументирани съвети.

Благодаря!
Прикачен файл:
Screenshot 2023-01-12 at 11.16.29.png
dimitrovs - напреднал
Мисля, че няма проблем - стига да не се залива с вода.
Има влагозащитени контакти за баня на 220/230 V - трябва да за означени като влагозащита примерно най-малко IP44.
Важното е да няма пряк досег с водата и да е на достатъчно далечно място от батерията.
Но все пак трябва човек да го ползва с едно наум - никога с мокри ръце и т.н.
пет яну 13, 2023 2:22 pmdimitrovs написа:
Мисля, че няма проблем - стига да не се залива с вода.
Благодаря за отговора, за по-безопасно решихме да го преместим над мивката встрани.
пет яну 13, 2023 2:22 pmdimitrovs написа:
Има влагозащитени контакти за баня на 220/230 V - трябва да за означени като влагозащита примерно най-малко IP44.
Търсих на много места USB IP44, но изглежда няма. Намерих един от ЕМАГ и го купих, но като дойде нито на него нито на кутията му не пише IP44. До колкот оразбирам ако няма капак отпред няма как да я има втората четворка, първата е за прахови частици.

Също си мислих да се намали напрежението още горе в тавана и да го пусна надолу към контакта вече с 5V, понеже не ми се струва опасно толкоав ниско напрежение дори нещо да влезне по някакъв необясним начин вода, а все пак бушонът ще изключи.
petromaniq66 - специалист
5V и да го близнеш не е опасно по-важно е откъде се получава(занулено мрежово захранване!). Ако връзките са отдалечени ползвай проводник с по-голямо сечение от стандартните USB кабели.
пет яну 13, 2023 3:06 pmpetromaniq66 написа:
Ако връзките са отдалечени ползвай проводник с по-голямо сечение от стандартните USB кабели.
Ок, благодаря за мнението!

А какво мислите за следния вариант, като безопастност и изпълнение...

Тъй като и четката и колонката ще са с батерии не ми пречи при влизане в банята и натискане на ключа за осветлението токът в USB контакта да спира?
Lutchezar - майстор
Открита USB връзка няма място във влажно помещение. Ще се скапе, съответно и каквото е включено в нея.
Търси подобен вариант на нещо такова, но умален:
Прикачен файл:
b18a7aaad2692363a65cb2ea15365045.jpg
b18a7aaad2692363a65cb2ea15365045.jpg (59.95 KиБ) Видяна 817 пъти
Прикачен файл:
product_large_57803.jpg
product_large_57803.jpg (18.28 KиБ) Видяна 817 пъти
Прикачен файл:
15700019118110.jpg
15700019118110.jpg (79.77 KиБ) Видяна 817 пъти
И го скрий в невидима но достъпна зона.
пет яну 13, 2023 4:32 pmLutchezar написа:
Открита USB връзка няма място във влажно помещение. Ще се скапе, съответно и каквото е включено в нея.
Търси подобен вариант на нещо такова, но умален:
Благодаря за идеята, може нещо като ревизия в стената да се направи дето да са тези включени с устройствата.
krasi92 - майстор
https://vikiwat.com/usb-zaryadno-ustroy ... en-montazh. С 12 волта адаптор го захранваш и си готов.
пет яну 13, 2023 5:58 pmkrasi92 написа:
https://vikiwat.com/usb-zaryadno-ustroy ... en-montazh. С 12 волта адаптор го захранваш и си готов.
Да, туко що разглеждах нещо подобно за лодка :D
Прикачен файл:
Screenshot 2023-01-13 at 18.16.32.png

Това изглежда сякаш дори може да го затвориш и да си стоят включени.

Какво мислите?
yanko78 - специалист
Какви са тия локуми за едно просто юсб в банята? Това да не е трифазен оголен кабел под течащата вода в душ зоната? Масово навсякъде в баните се слагат нормални контакти с нормално напрежение и няма никакви проблеми. Във всяка хотелска баня също има и сешоар към контакта.
Как ще преправяте инсталацията, че да закарате ниско напрежение до въпросния контакт?
Какво пречи да си сложите нормален контакт в който да си зареждате устройствата? Всяко от споменатите устройства си имат собствени захранвания на 220 волта. Ако нямат, винаги може да ползвате от друго устройство.
Какво ви пречи ако се притеснявате от някакви напрежения в банята, да си заредите извън нея устройствата? Заредени, ще карат с месеци.
Много ми е интересно как сами и с помоща от съфорумци, се вкарвате в някакви безумни предложения и “решения”.
  • 1
  • 2

Тема "USB контакт в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: