• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Stefan88 - напреднал
Здравейте колеги , искам да правя пергола с дървена конструкция и плътен поликарбонат, която ще монтирам на тераса на висок етаж , където духа постоянно вятър. Приблизителните размери са 5 на 4 м. Понеже не искам да си закривам напълно гледката нагоре съм решил ребрата на перголата да са през 1м по дългата страната която е 5м. В ребрата ще има издълбани 2 канала с дълбочина 2 см , растоянието между тях ще е няколко сантиметра. РАзположени един под друг. Каналите са 2 с цел поликарбонатните плоскисти да се движат в тях и да мога да ги събирам един под друг , когато искам да остане полуотворена терасата. За да покрия разстоянието от 4 метра по късата страна ще ми трябват две плоскости с размери малко над 2 метра за да се припокрият на 1м (разтоянието между ребрата ). Въпроса ми е колко милиметра трябва да е дебелината на поликарбоната предвид размерите му (метър на 2 и малко). Никъде не успях да открия информация по темата. ПАк повтарям поликарбоната ще е плътен!
ESPACE - майстор
Работил съм с 4 и 5мм. дебелина и това е крайно недостатъчно за целта ти, ще се огъва. По мое скромно мнение ти е необходим поне 10мм да не кажа и 12мм. Отиваш в склада, гледаш, пробваш как е на огъване и така.
kr1100 - майстор
ср апр 19, 2023 11:24 amStefan88 написа:
Здравейте колеги , искам да правя пергола с дървена конструкция и плътен поликарбонат, която ще монтирам на тераса на висок етаж , където духа постоянно вятър. Приблизителните размери са 5 на 4 м. Понеже не искам да си закривам напълно гледката нагоре съм решил ребрата на перголата да са през 1м по дългата страната която е 5м. В ребрата ще има издълбани 2 канала с дълбочина 2 см , растоянието между тях ще е няколко сантиметра. РАзположени един под друг. Каналите са 2 с цел поликарбонатните плоскисти да се движат в тях и да мога да ги събирам един под друг , когато искам да остане полуотворена терасата.
Това са 2 несъвместими неща / червеното/. Силен вятър на висок етаж и плъзгане на поликарбонова плоскост. Ще има платноходен ефект и хвърчене на плоскости.
При силен вятър трябва здраво закрепване и на по-малко разстояние да са крепежните болтове един от друг и големи шайби. Най-добре с ленти по ребрата да е закрепен поликарбона.
Не и самонарезни винтове. Като подхване вятъра плоскоста ще я изтръгне от тези винтове, а и не самотова, при вятър ще има постоянно "надуване" и отслабване и крепежа ще поддаде.

Съвет - не се захващай с нещо, което не разбираш / щомпиташ тука значи не разбираш/. Намери си проектант да ти направи проект и да го съгласуваш в община/кметство. Ако стане фал с това, което си замислил ще те скъсат от претенции за обещетения и глоби.
Lutchezar - майстор
На ужасно ветровит балкон 6 метра на 5ти етаж решението беше две тенти, захванати здраво за задната стена на балкона. Това с пергола и плъзгащи се плоскости може да стане само на място на което никога няма грам полъх на вятъра.
Stefan88 - напреднал
ср апр 19, 2023 12:20 pmESPACE написа:
Работил съм с 4 и 5мм. дебелина и това е крайно недостатъчно за целта ти, ще се огъва. По мое скромно мнение ти е необходим поне 10мм да не кажа и 12мм. Отиваш в склада, гледаш, пробваш как е на огъване и така.
Колега, да не бъркаш със структурен поликарбонат. Плътния на 6 ММ ти давам гаранция че няма как да го огънеш
Stefan88 - напреднал
ср апр 19, 2023 1:09 pmkr1100 написа:
ср апр 19, 2023 11:24 amStefan88 написа:
Здравейте колеги , искам да правя пергола с дървена конструкция и плътен поликарбонат, която ще монтирам на тераса на висок етаж , където духа постоянно вятър. Приблизителните размери са 5 на 4 м. Понеже не искам да си закривам напълно гледката нагоре съм решил ребрата на перголата да са през 1м по дългата страната която е 5м. В ребрата ще има издълбани 2 канала с дълбочина 2 см , растоянието между тях ще е няколко сантиметра. РАзположени един под друг. Каналите са 2 с цел поликарбонатните плоскисти да се движат в тях и да мога да ги събирам един под друг , когато искам да остане полуотворена терасата.
Това са 2 несъвместими неща / червеното/. Силен вятър на висок етаж и плъзгане на поликарбонова плоскост. Ще има платноходен ефект и хвърчене на плоскости.
При силен вятър трябва здраво закрепване и на по-малко разстояние да са крепежните болтове един от друг и големи шайби. Най-добре с ленти по ребрата да е закрепен поликарбона.
Не и самонарезни винтове. Като подхване вятъра плоскоста ще я изтръгне от тези винтове, а и не самотова, при вятър ще има постоянно "надуване" и отслабване и крепежа ще поддаде.

Съвет - не се захващай с нещо, което не разбираш / щомпиташ тука значи не разбираш/. Намери си проектант да ти направи проект и да го съгласуваш в община/кметство. Ако стане фал с това, което си замислил ще те скъсат от претенции за обещетения и глоби.
Колега никъде няма да ползвам закрепване на плоскостите към гредите. За тази цел ще направя канали в гредите в които ще лягат плоскостите.
miliad - майстор
За този проект трябва да помислиш сериозно за защита от дъжд. Водоотвеждане и защита на дървените греди от атмосферното влияние на покрива. Сняг- товароносимост, снегозадържане.
Лист 2/1 как мислиш ще се плъзга в дървен канал, когато поликарбоната почне да се посуква, или в канала се натрупа прах и влага.
ESPACE - майстор
ср апр 19, 2023 11:29 pmStefan88 написа:
ср апр 19, 2023 12:20 pmESPACE написа:
Работил съм с 4 и 5мм. дебелина и това е крайно недостатъчно за целта ти, ще се огъва. По мое скромно мнение ти е необходим поне 10мм да не кажа и 12мм. Отиваш в склада, гледаш, пробваш как е на огъване и така.
Колега, да не бъркаш със структурен поликарбонат. Плътния на 6 ММ ти давам гаранция че няма как да го огънеш
Аха, сигурно е така. Успех с 6 милиметровия.
kr1100 - майстор
ср апр 19, 2023 11:32 pmStefan88 написа:
..Колега никъде няма да ползвам закрепване на плоскостите към гредите. За тази цел ще направя канали в гредите в които ще лягат плоскостите.
Фантасмагории пишеш. Ще утрепеш някого и ще лежиш дълги години. Като надуе вятъра незакрепения поликарбон гледай как хвърчи
ESPACE - майстор
Според мен идеята му е напълно осъществима. В 2см водещи дълбоки канали ако сложи 10мм поликарбонат няма такъв вятър по нашите ширини дето да го огъне и извади от каналите.
  • 1
  • 2

Тема "дебелина на плътен поликарбонат за пергола" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: