• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kozl - майстор
съб апр 22, 2023 5:56 pmceco_net написа:
След малко разчистване около отвора, вече и вариант 3 не знам дали е удачен. Как ви се струва идеята да се изгради със стоманобетон продължение на настоящия щурц така че да си стъпи на зида от страни? Имам три хюнебека, дали ще са достатъчни временно да подпра увисналия щурц докато направя удължението?
От другата страна съществуващия щурц продължава като пояс, отива към ъгъла и продължава на съседната стена.

За подсигуряване си мисля да използвам и метални Г профили за да подсиля вече новия дълъг щурц.

Прилагам снимки, на които се вижда увиснал щурца.
Изображение https://prikachi.net/image/83rEie
Изображение https://prikachi.net/image/83r4fL
Дървена греда подпряна с колона крепи неподпрян увиснал щурц :?
Тази греда в момента е щурца и понеже отвора дълъг 3 метра и гредата с неподходящо сечение и е провиснала и за това е подпряна с колона в средата.
Много въпроси за некъв щурц, който се оказва по-важен от конструкцията на сградата
А какво има над щурца? От снимката ми се струва, че е зидария от плътни тухли :?
Къщата със стоманобетонова плоча ли е и ако стените са носещи има ли стоманобетонов пояс м-у тях и плочата? Аз на снимките не виждам такъв. Вероятно плочата стъпва директно в-у стените :?
Щурца може да се удължи с изчукване на бетона и със заварки на новата арматура към старата и в средата да се анкерира с армировка към плочата, защото много вероятно ще провисне отново.
Ама аз бих избрал вариант "черна каса":
Премахва се зидарията над щурца (дървения щурц :wink: ) заедно със стоманобетоновия щурц до вертикалите на отвора от 3 метра.
Черната каса ще е висяща стоманена к-ция, окачена за таванската плоча и облечана с циментофазер отвън и гипсокартон отвътре и в средата лека изолация.
Така ще се спести товара от плътни тухли като се замести с доста по-лека композитна к-ция.
brick - специалист
n_a написа:
нед апр 23, 2023 12:15 amceco_net написа:
Вярно, кръпки, но хич не ми се искаше да свивам отвора на тоз прозорец. ...
Ми не го свивай. Подпри добре плочата, събори каквото е отлепено, направи свестен щурц, иззидай, сложи си новия прозорец...
Това е "програма-максимум", ако държиш да не намаляваш отвора, но ще трябва сериозно подпиране на плочата с поне 4-5 добре натегнати хюнебека. Какъв е подът отдолу и дали ще издържи такъв товар? При това положение новият щурц за отвор 300 см, трябва да стъпи на зидарията не по 12 см в краищата (колкото за тясна врата), а по 50-75 см (две-три тухли дължина), което значи допълнително да разкъртиш и отслабиш (временно) тази носеща стена - затова е суперважно подпирането.

Докато при горекоментирания вариант 3 товара от щурца ще го поемат допълнителните "колонки" от двете страни на отвора, с които ще образува обща стоманобетонна "рамка", без да къртиш допълнително зидарията.

Проблемът ти с размера на отвора е че си поръчал вече нова дограма ли?


kozl написа:
Щурца може да се удължи с изчукване на бетона и със заварки на новата арматура към старата и в средата да се анкерира с армировка към плочата, защото много вероятно ще провисне отново.
Би било типичен "джипси-стайл":
1. заварки на арматура (компромис), на едно и също място за отделните пръчки (без разминаване по дължина), попадащо почти по средата на натоварения елемент - в най-натоварената зона.
2. сама по себе си недостатъчна армировка (брой пръчки и сечение), защото е от стар щурц, правен за по-тесен отвор. за 3 метра отвор трябват повече и/или по-дебели пръчки.

и като следствие 1 и 2 се налага:

3. анкериране в горната плоча, да виси щурцът на нея, докато по определение трябва той нея да носи.

За можене - може, но човек да постъпва така със собствената си къща...

kozl написа:
Ама аз бих избрал вариант "черна каса":
Премахва се зидарията над щурца (дървения щурц :wink: ) заедно със стоманобетоновия щурц до вертикалите на отвора от 3 метра.
Черната каса ще е висяща стоманена к-ция, окачена за таванската плоча и облечана с циментофазер отвън и гипсокартон отвътре и в средата лека изолация.
Така ще се спести товара от плътни тухли като се замести с доста по-лека композитна к-ция.
Също е вариант, но говорим за носеща стена на 1 етаж, над който има 2-ри, ако правилно съм разбрал.
Черната каса ще трябва да е не просто каса за дограма, а яка рамка с конструктивни функции. Освен това самата каса ще бъде термомост.
fbr - майстор
И аз да дам моите 5 стинки. Стария щурц и зидарията до плочата се махат, като предварително, временно подпираш с достатъчно хюнебеци плочата. Отливаш нов щурц на местото му, с дебели арматури 4-6 бр, 20-тина мм, къдрава, обхванати с бигли, като оставяш 20-тина см. място между кофража и плочата за наливане на бетона. С канчоци съм виждал да го правят. След като стегне бетона и махнеш кофража, иззидваш с 2 реда плътни тухли до плочата, като заклинваш тухлите между щурца и плочата. И накрая махаш хюнебеците.
Здравейте Майстори,

Благодаря отново за всички мнения.

В крайна сметка реших да повикам фирма, която се занимава с такива укрепващи дейности.
Решението което предложиха:
- Метално обшиване на щурца и зида след него с Г образни метални профили и захванати помежду им с метални пластини, стегнати с шпилки една за друга. Показаха ми вече направени подобни укрепвания, дори с по-голям отвор и гарантираха здравина, и дълга издръжливост.

На мен лично също ми изглежда доста стабилно и здраво. От друга страна може би ще бъде и по-леко за конструкцията, вместо изграждането на нов щурц а и ще запазя отвора със същите си размери.

win win ситуация е за мен :supz:

Ако имате интерес ще кача снимки след като го направят хората, но това ще е след някакъв неизвестен период от време.

Като цяло какво ви е мнението за подобен тип крепежи?

Бъдете живи и здрави!
zz_stefanov - майстор
Това е решението. Защото е от голямо значение този панорамен прозорец отгоре нищо да не му тежи.
Дано са ти съвестни изпълнителите.
chapara - майстор
Качи снимки,ще е поучително👍
  • 1
  • 2

Тема "Подсилване отвор за прозорец - 3м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: