• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте Майстори,

Първа тема тук, надявам се да не се изложа много. [-o<
Захванал съм се с модернизирането на една къща строена 80-90-та година. 2 етажа със сутерен под тях (има денивелация).
Една от стаите на 1-вия етаж има прозорец в стена 25см дебела, който е от пвц дограма, но нещо не е направена като хората и ще я сменям. По скица, този прозорец трябва да е около 2 метра широк, но в момента дограмата е 3м. Интересното е, че пред дограмата по средата на светлия отвор има една дървена вертикална греда/колона, която много искам да махна.
Поръчвам новата дограма и почвам да разкъртвам около старата за да подготвя отвора, и що да видя - тази греда, подпира друга хоризонтална греда дълга над 3м, дебела около 10см и широка горе долу на половината на зида. :rolleyes: Тя от своя страна "подпира" соманобетонен щурц, който свършва на 1 метър преди края на отвора, а от другата страна влиза в зида. Подпира в кавички, защото между хоризонталната греда и щурца има около 3-5см отвор пълен с фибран, стиропор и тук таме някое дървено пънче стоящо свободно. :supz:

Щурца естествено е тръгнал надолу и е наклонен в края, който виси във въздуха, и почти се е опрял в гредата. :vom:

Според мен, хоризонталната греда в момента нищо не носи, но тъй като е подпряна с вертикалната греда, реших да повикам специалист, който да си даде мнението по този въпрос.
Неговия съвет е, да не махам вертикалната без да се направи подсилване или на хоризонталната греда или на всичко над нея а тя да се махне, тъй като е външна стена на къща и най-вероятно има някаква носеща функция.

Тук идва и моето колебание относно начина на подсилване. Измислих няколко варианта:
1. Изполване на готовите щурцове с напрегната армировка (винебергер). Два един до друг директно под увисналия щурц. - Проблема тука е в размера на отвора, тези щурцове са максимално с дължина 3м а и не ми е известно каква им е якоста. На места четох че се препоръчва да се подпрат по средата при такива дължини. А и трябва да стеснявам отвора, за да може да стъпи на 12см по изискване. Което не ме устройва много.
2. Да се смени дървената греда с метална - Двойно Т например, като се вкопае в зида от двете страни с поне 40-50 см. Надявам се, че тази греда ще бъде достатъчно издръжлива за да поеме някакъв товар дори при този отвор без да се криви. Проблема тук е че не мога да си го представя как да го направя. Надявам се на съвет от ваша страна, но този вариант ми е най-симпатичен тъй като ще запазя ширината на светлия отвор.
3. Да се излее нов стоманобетонен щурц под съществуващия, като отново ще трябва да се стеснява в краищата на светлия отвор. За да стане П образно и по-силно. - Ако другите варианти отпаднат напълно, стесняването на отворите с по 10 см от двете страни дали ще е достатъчно да се излее този щурц без опастност от провисване или пропадане на всичко над прозореца?

Малко дълго стана, но се опитах да съм възможно най-изчерпателен поради липса на снимки. Ще кача такива при първа възможност.
Предварително благодаря! 8-[

Поздрави!
brick - специалист
Не пишеш тази една къща твоя ли е или си само "мастор"?

Основният въпрос е какъв е типът на конструкцията - дали стените са носещи или има стоманобетонна носеща конструкция (колони и шайби). Щом е от 80-те, най-вероятно е първото.
Ако стените са носещи - само вариант 3, като по 10 см за "колони" от двете страни е малко, бих оставил поне по 15 см.
Благодаря за мнението brick.

Къщата си е моя, закупихме я наскоро от собственици, придобили я по наследство без никаква идея, аджеба, къщата как е правена. Сега съм се заел да я стягам и не бих се нарекъл майстор, но имам скромен опит с ремонти. Не чак такива тежки де.

Та откривам все повече неща за къщата и ще си я науча от вътре навън, нали все пак за себе си я правя :).

След малко разчистване около отвора, вече и вариант 3 не знам дали е удачен. Как ви се струва идеята да се изгради със стоманобетон продължение на настоящия щурц така че да си стъпи на зида от страни? Имам три хюнебека, дали ще са достатъчни временно да подпра увисналия щурц докато направя удължението?
От другата страна съществуващия щурц продължава като пояс, отива към ъгъла и продължава на съседната стена.

За подсигуряване си мисля да използвам и метални Г профили за да подсиля вече новия дълъг щурц.

Прилагам снимки, на които се вижда увиснал щурца.
Изображение https://prikachi.net/image/83rEie
Изображение https://prikachi.net/image/83r4fL

Мерси предварително.
brick - специалист
съб апр 22, 2023 5:56 pmceco_net написа:
След малко разчистване около отвора, вече и вариант 3 не знам дали е удачен. Как ви се струва идеята да се изгради със стоманобетон продължение на настоящия щурц така че да си стъпи на зида от страни? Имам три хюнебека, дали ще са достатъчни временно да подпра увисналия щурц докато направя удължението?
От другата страна съществуващия щурц продължава като пояс, отива към ъгъла и продължава на съседната стена.

За подсигуряване си мисля да използвам и метални Г профили за да подсиля вече новия дълъг щурц.
Не става - няма как новото продължение и старият щурц да се слеят в единен конструктивен елемент, който да работи като едно цяло. Задачата на щурца е да удържа товара отгоре, който се опитва да го "счупи". Отделно, че отвор 300 см изисква по-сериозна армировка. Тази на стария щурц, дори навремето да не са я пестили (което е рядък случай), е била предвидена за отвор примерно 160-170 см - колкото е бил оригиналният прозорец.

Единствен вариант за мен си остава вариант 3 - отливане на нов стоманобетонен шурц под стария, с две колонки (също армирани) отстрани по 15 см широки и анкерирани с шишове към зидарията до тях (дано поне тя не е компрометирана).

Временното укрепване си се подразбира.

Накрая, след като свалиш кофража на новия щурц, почистваш добре всички отворени пукнатини и фуги над провисналия стар щурц и в зидарията около него, и ги запълваш с разтвор за зидане.
zz_stefanov - майстор
Това дето ти си го нарекъл, аз не бих го нарекъл щурц. Щурцът трябва да по голям от прозореца и да е стъпил в/на вертикалният зид.
Туй е работа за строителен инженер. Не случайно са го надигали с крик и подпирали.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ей-тъй кат почнете с кръпките...
brick - специалист
съб апр 22, 2023 7:26 pmzz_stefanov написа:
Това дето ти си го нарекъл, аз не бих го нарекъл щурц. Щурцът трябва да по голям от прозореца и да е стъпил в/на вертикалният зид.
Щурц си е, отворът е бил по-тесен оригинално, и тогава си е бил стъпил на зида. После някой умник е разширил отвора, за да има 3 метра прозорец, и е оставил щурца да виси...
zz_stefanov - майстор
Спор няма. Значи вече не е щурц. :)
съб апр 22, 2023 8:34 pmn_a написа:
Ей-тъй кат почнете с кръпките...
Вярно, кръпки, но хич не ми се искаше да свивам отвора на тоз прозорец. Сега, като съм го отворил толкова, е голям кеф и влиза много светлина в стаята. Та за това се надявах на други варианти. Направо не мога да повярвам в какъв филм се вкарах. :lol: Да си го бях оставил така, да си живея спокойно, а не сега да искам да изкъртя всеки прозорец за да проверя дали няма и другаде направени такива щуротии.

Не може да няма някакъв по-малък по размери, но по-силен по издръжливост вариант, но докато го нямеря, ще действам както brick спомена.
Обаче за размерите на новия щурц ще трябва да се допитам до специалист освен ако няма някаква формула по която да се сметне...
Как всъщност става временното укрепване на съществуващия "щурц" докато му се изгражда подпиращия?

Гледах в една друга тема, човекът го беше направил с sika-monotop-612. Отвора му беше за врата обаче. Какво ви е мнението за този материал? Аз до тогава не го бях чувал и който и да съм питал, няма мнение.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед апр 23, 2023 12:15 amceco_net написа:
съб апр 22, 2023 8:34 pmn_a написа:
Ей-тъй кат почнете с кръпките...
Вярно, кръпки, но хич не ми се искаше да свивам отвора на тоз прозорец. ...
Ми не го свивай. Подпри добре плочата, събори каквото е отлепено, направи свестен щурц, иззидай, сложи си новия прозорец...
  • 1
  • 2

Тема "Подсилване отвор за прозорец - 3м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: