Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мраморчетата са си бели и няма как да станат черни. Продават едни черни камъчки за черна мозайка, черни са, но не са мрамор, а забравих какво, още по-крехко. Черният пигмент е черен, но всичко друго като не е черно, се получва оптично и относително черно. Все пак, колкото е по-шлайфано, толкова повече чернее
Не знам какво и как си лял, но е ужасно
Ал_ - специалист
Идея нямам как изобщо ти хрумна, че искам камъните да боядисам, ама карай да върви
hidrazin - майстор
ср апр 03, 2024 6:18 pmАл_ написа:
Това, от което най не съм доволен е оцветяването - ползвах черна боя за цимент, при бъркането всичко беше черно. Изсъхналата плоча - също. Малко шлайфане, и отдолу - светло сиво ...
Напълно очаквано и закономерно. След използването на:
нед мар 31, 2024 5:29 pmАл_ написа:
Грунд имах някакъв на mapei с пясък в него ... Много бързо стяга с лака, ...
и следващо шлайфане НИКОГА няма да получиш черен цвят. Поне не и такъв какъвто е преди шлайфането.
И chapara се опита да го обясни по свой си начин.
ЗАЩО? Елементарно.
Оксидната боя не прониква в частиците на другия мат'риал - цимент и особено пясък.
Боята просто ги покрива/обгръща ... :? Как да го обясня? Стои отгоре на частиците пясък и им придава черен цвят (или какъвто и там да е).
При шлайфане на втвърдената смес се шлайфат и частиците пясък. Демек им се открива повече или по-малко вътрешната структура/цвят.
А тя не е черна. Справка - оксиданята боя не прониква в частиците на сместа.
РЕЗУЛТАТ - всякакви нюанси на черното но никога не и черно.
:partyman:
P.S. Има варианти но не включват шлайфане (поне не и много) но със сигурност не включват материали като пясък.
Не включват пясък, както и материали чиято големина на частиците е по-голяма от тази на оксидната боя.
Успех!
chapara - майстор
С Ал_ сме обсъждали, мисля че в мизайката никога няма пясък, в други теми.
И сега заявявам във мозайка за крайно покритие никога няма място за пясък, нито в подова, нито в мита, нито в бучардисана, имам 7 разряд мозайкаджия, освен всичките си инжинерни образования! Ако някой не си е направил труда да запомни е за негова сметка, не е питал достатъчно!
hidrazin - майстор
чет апр 04, 2024 11:35 pmchapara написа:
С Ал_ сме обсъждали, мисля че в мизайката никога няма пясък, в други теми.
Нямам си на идея но е написал че забъркал останал "mapei с пясък" + лак и втвърдител.
Поне така разбрах от написаното. :?
А мозайката само с цимент ли се бърка?
Мозайката освен за крайно, за какво друго покритие се използва? Леко съм ... озадачен.
Винаги има какво ново да науча и винаги съм благодарен за това.
:partyman:
miliad - майстор
За да се оцветява добре се ползва бял цимент. Оксидната боя оцветява само цимента в мозайката.
Ал_ - специалист
чет апр 04, 2024 11:53 pmhidrazin написа:
че забъркал останал "mapei с пясък" + лак и втвърдител.
Не. Грундът, който съм ползвал е с пясък в него.
Мозаечната смес (мозайка:цимент - 1:1, разбъркана с лак и оцветител) е отделно, след полагане и изсъхване на грунда :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет апр 05, 2024 7:47 amАл_ написа:
...
Мозаечната смес (мозайка:цимент - 1:1, разбъркана с лак и оцветител) е отделно, след полагане и изсъхване на грунда :partyman:

Taka. Ако е вода, (не лак), при полиране до блясък, циментът вече ще ,максимално черен, мозайката, ще си е каквито са и камъчетата.

При всяко четене пропускам лака с потрес :cool:
chapara - майстор
Има ли логика да оцветяваш в черно бял цимент?? Не, категорично! С бял цимент се оцветяват светли тонове и бяло крайно покритие.
С мозайка се отливат плотове, готови стъпала, балюстри, саксии и много други неща, с арматура в тях.

Тема "Мраморна мозайка върху дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: