Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kriatian - помощник
На село ще права септична яма, защото там няма канализация.
Процедурата:
Мини багер изкопава 2м на 2м изкоп и копае докато излезне вода. След водата се копаят още 20см дълбочина. Вътре се полагат гуми от трактор (тези, които съм взел са около 160см диаметър) една върху друга, като между всяка гума се оставят 4 тухли единичка за по-добра попиваемост отстрани. Около гумите се слага чакъл (за по-добър дренаж). В най-горната гума се прави отвор за ф110 тръбата, която идва от къщата. Отгоре се слага бетонен какап и се зарива.

Въпросите ми:
Какво мислите за този метод? Мисля, че е най-бюджетен и ефективен.
Колко санта чакъл да изсипя около гумите и каква фракция?
Да пораздупча ли гумите с бургия за по-добър дренаж?
Някой ако се е занимавал с такава яма да ми даде малко съвети за изпълнението и дали е ефективна.
chapara - майстор
Имаш Лично Съобщение😎
djogobg - специалист
Кладенец ли ще правиш или септична яма? Що ти е да стигаш до вода? Ако има кладенци наоколо и им пуснеш фекалии по водния хоризонт всички ще те намразят доста. Ако мине през почвата а не отива директно във водата, би трябвало да се пречисти за около 30 метра водата, ако си директно във водата ще пътува по-далеко мръсотията, ми се чини.
Иначе такива ями е забранено вече да се правят. Ако все пак си 100% сигурен, че искаш да правиш - на дядо ми ямата беше към 3 метра дълбока и за 40 години използване през всички сезони, освен зимата, по 3-4 дни седмично, не е имала нужда от поддръжка. Беше с такава конструкция - гуми, тухли и, мисля една педя чакъл отвън - може би 2-3 сантиметра фракция, ама по-скоро, каквото е имало в района.

Тема "Пумийна яма от тракторни гуми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: