Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте. Трябват ми няколко съвета.
Имам кладенец, 12 метра дълбок(1м диаметър) с воден стълб в него-2,5-3,0 метра. Кладенеца пълни доста бързо, последно пред 4-5 години го засичах-изпразнен почти до дъно и след 1 час напълних 1м3 танк. преди 4-5 години сложих една помпа за сонда която ми беше изпаднала ефтино. Вчера спря да работи-извадих я и се оказа че осигурителната проволка се беше скъсала и помпата най-вероятно е полегнала на дъното - едната и страна беше с доста глина. Та явно предаде богу дух. Сега се чудя каква помпа да си взема. Схемата е следната: 12 метров кладенец, тръба на 1-1,5 дълбочина до 1м3 резервоар(на около 15 м от кладенеца). От резервоара друга помпа черпи и подава към напоителната система. Резервоара е с елрктронен поплавък който пуска и спира помпата в кладенеца при промяна на нивото.
Та ми трябва помпа за кладенеца която да ми пълни резервоара - явно че ще е потопяема, но каква-центробежна ли, винтова ли (вибрационните май отпадат), посъветваха ме да е за мръсна вода че все пак дъното на кладенеца е глина и пясък и по даянели тези за мръсна вода. филтри за твърди частици и възвратни клапани-имам исталирани по трасето. Какво бихте предложили - по бюджетно, не ме хвърляйте към Грунфос или Вило за по1000-2000 лв, нещо с добър дебит което да качва на около 20 метра вертикал (смятам че ще е достатъчно-12 метра вертикал в кладенеца+15 метра хоризонтал до резервоара).
Второто ми питане е: имам идея да вкарам водата от кладенеца в къщата (тръбите са заложени при строежа). Та мисля да сложа още една помпа която да дърпа от резервоара и да подава към къщата. Нещо като Скала 2. Тук инсталацията е следната - от бункера с резервоара и помпената площадка (това цялото е вкопано в земята и покрито с метакни капаци) по 10на метрово хоризонтано трасе влиза в къщата, от там вертикален щранг нагоре 8 метра до котелното на третия етаж. там са бойлера и пречиствателната станция и от там вече се разпределя надлу до долните 2 етажа-бани, тоалетни и кухни. Та Скала2 по спецификации ще ми сврши работа, но цената е 1200 лв и въпреки че не тя е определяща - доста оплаквания има от тях в нета и то към края или малко след гаранционния им срок. Та гледам примерно на Райдер има подобна помпа ама за под 300 лв и пак с гаранция 2 па може и с 3 години да е. Мисълта ми е че ако изкарват по 2-3 години, по-добре ще е да давам по 200-300 лв на 2 години за нова а не по 1200-1300 лв, но не съм сигурен дали ще ми свърши работа. За уточнение в къщата има две бани с тоалетни и една кухна,+ пералня,миялна, 4 човека семейство.
Та ако някой може да даде практически съвети по двата въпроса-благодарско.
гледам сега Einhell GC-PP 900 N - дали е надежна и ще ми свърши работа?
чудя се между тази Einhell i Raider RD-WP41. Ценово са еднакви, като дебит Райдера е по слабичка-но напълно достатъчна, като напор Райдера е по добра, но Ейнхел го дават да работи с твърди частици до 2.5мм което пък по ме блазни. Всъшност технически погледнато-каква е разликата между двете?
Живи и здрави.
Slavov99 - специалист
Здравей,

В момента съм в подобна на твоята ситуация. За помпа от резервоара се колебая или за джет помпа- цени около 4-500 лв според зависи производителя и напора на помпата или гледах потопяема помпа Wilo Extract FIRST SE 304 EM/A( подобни са и SB на Грундфос). При мен поради организационни причини клоня към потопяема помпа в резервоара, което ще ми спести втора шахта.

Ако имаш достатъчен дебит на кладенеца защо не подвържеш директно помпата от кладенеца към къщата?

Тема "помпа за кладенец и хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: