Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Alfa_D - специалист
След тежки преговори с жената, която не беше съгласна да развалям автентичния вид на къщата, преди време най-накрая отвоювах площ 1.5 м х 2.2 м в единия ъгъл, върху която да направя клетка за банята. Две от стените ще бъдат към каменния зид, ще има старинна дървена врата, а другата стена ще е прикрия с декоративни пано от стари дъски.
Въпросите са следните:
1. Плочата вече е отлята, но да направя ли върху нея някакъв пояс от бетон, напр. 10 – 15 см за да повдигна Итогна или да зидам директно върху плочата? Притеснява ме влагата, въпреки че ще сложа някаква хидро изолация.

2. С какво да запълня пространството между Итонга и кривите каменните стени? Разстоянието е около 20 – 25 см и нали се сещате в една селска къща, с какво ще се напълни вътре. Общият обем е около 1.5 куб. м, а ватата е доста скъпа.

3. С какво да направя тавана на банята? Мисля за два слоя влагозащитен гипсокатрон, но сигурно има и някакви други плоскости тип „сандвич“.

И така, пари няма, отпуската е кратка - какво бихте направили на мое място :-)

Изображение
preslav - майстор
Поясът ще ти е по-скоро необходим върху зида за да няма изненади с катурване.
По принцип не бих зидал с итонг, но явно вече си накупил материалите т.е. КАЧЕСТВЕНА хидроизолация е задължителна.
Таванът може да е и от PVC панели с пълнеж - виждал си ги по вратите на PVC и AL дограмите.
Не виждам защо ще запълваш цялото пространство между стените - сложи му "шапка", другото да си е кухо.
Нищо не споменаваш за вентилация, а в случая ще ти е крайно необходима.
floydogi - специалист
А защо си го оставил това кухото, че си намалил и банята така?
chapara - майстор
чет юни 29, 2023 5:15 pmfloydogi написа:
А защо си го оставил това кухото, че си намалил и банята така?
Да му легне таванчето, то за това е оранжево😁😁😁
Alfa_D - специалист
Първо да кажа, че въпреки че имам някакви бегли умения да режа метали, да заварявам, малко дърводелство и други подобни, понятие си нямам от зидане и направа на бани (освен писанията в интернет) и не знам, какво е „шапка“, освен шапката в комина от Баш майстора :-)

Стената е много крива и трапецовидна. Искам да запълня празното пространство с нещо като вата, за да не се настанят мишки, паяци и други гадини. Мислих, че има някаква, но не на сплъстени плоскости, а по-рехава.

Първо бях решил да направя клетката от профили и гипсокартон, но не бях сигурен, дали стените ще издържат плочките. Много харесвах и варианта да направя дървена клетка – нещо като сауна.

Още не съм купил Итонг – чудя се, дали 12.5 см е достатъчно дебел за стени, които ще са високи около 2.3 м.

Освен това, итонга ще издържи ли тежестта на бойлер 50 литра, или трябва да правя специална колона за него?

Вентилацията не съм я нарисувал, но ще бъде с вентилатор 150 мм.
miliad - майстор
Тая дупка, ако я запълниш с нещо пухкаво и мекичко е гаранция, че ще я заселиш с гадини. По добре празна и да е "магистрала".

12,5 бива, ама като си преставя, че може би ще се копат стени за ВиК и се замислям.
Ще трябва и междинен бетонен пояс, мисля че такива бяха препоръките. Специалистите да кажат на кой метър.
Бойлера ще го издържи, но на монтаж на шпилки през цялата стена.
Lutchezar - майстор
Къде са каналът и водата? Има ли ги вкарани в къщата? Подът ще бъде леден ако е на плоча и тя е на земя. Бойлерът го виждам дори на шпилки през итонга в стената или на външна за банята конструкция в кухината.
chapara - майстор
1. Итонг мин.15см.
2. Зидане махс. до стената и заливане кухината поредово с перлитена замазка.
3. Подово отопление.
4. Кухини <0см.
5. Хидроизолация >100%.
6. Вентилация хоризонтална.
7. Бетонови пояси през метър височина.
8. Бокйлер макс.близо до водочерпенето и закачен на 2ри бетонов пояс.

За сега това.
preslav - майстор
Под шапка съм имал предвид таванът на банята да контактува с каменната зидария - гризачи и други гадини се заселват там където има нещо за ядене.
Не виждам проблем "клетката" да се направи от гипскартон - има достатъчно опции за закрепване и усилване на конструкцията, не виждам и какъв е проблема с лепенето на плочки.
Ако не ти се струва прекалено нестандартно, би могъл да си поръчаш "клетката" от PVC или AL - алуминиевите профили може да пропускат на снадките, но пластмасовите са лепени и не би трябвало да има проблем. Ръководя се за предложението си от изказването ти за липса на време и пари.
Дървото също ми допада като идея, но не знам как стои въпросът с поддържането му.
За бойлера също не виждам проблем ако предварително се заложи конструкцията, на която ще виси/стои.
Ще са интересни снимките по време и след реализирането на проекта.
Alfa_D - специалист
Банята ще се използва само през лятото, тръбите за отпадните води са разделени - от WC 110 мм, а за мивката и душа - 50 мм.
Едната мисля да я прекарам през някакъв елементарен филтър и от там дренирам в градината, а за другата нямам идея. т.к. ямата е на 20 метра от къщата.

За бойлера реших да заваря една рамка, която да стои извън банята.

Дървена клетка тип САУНА, като тази на снимката, ще е добре, но от сауни разбирам още по-малко. С какво трябва да се обработят дъските, за да не се напоят с вода?

За плочките това правилно ли е - първо мажа цялата плоча с някаква хидроизолация (Каква?), слагам хидроизолационни ленти по ъглите и започвам да лепя плочките.

Ще кача снимки в края на месеца, като отида на обекта - тъкмо да се посмеете за лятно настроение :lol:

Прикачен файл

Sauna.jpg
Sauna.jpg (92.32 KиБ) Видяна 1117 пъти

Тема "Селската баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: