Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте!

Извинете ако въпроса ми е отговорен в друга тема, с търсачката не намерих отговор, най-вероятно защото не знам как се казва комина, който всъщност не е комин.

Става въпрос за апартамент в нова жилищна сграда, тухла, 2022г. Има външна изолация и що годе прилична дограма. Изложение югозапад. Последен етаж. Живеем от юли.

Като цяло апартамента е супер топъл и въпреки че сме на морето съм пускал климатици само на охлаждане до момента.
Един приятел има термокамера аматьорски клас и направихме прикачените снимки на колоните, които минават през апартамента:
1. В кухнята-около 40/60см- Ф110 за аспиратор и водопровод.
2. В банята-същия размер-Ф110 за вентилатора в банята и водопровод.

Не знам как се казва тази кутия от гипсокартон но с термокамерата се виждат 4-5 градуса по-ниски температури от нея. Температурата отвън по време на снимките е 11 градуса, а вътре 23-24. Имам достъп до кутиите/комините и мога да махна шапките им от покрива. От долната страна имам толкова достъп колкото мога да бръкна в ревизионния отвор.

Има ли как да топлоизолирам колоната поне от покрива за да не ми влиза студен въздух? През стария апартамент минаваше комин/колона и от печката на съседа отдолу беше топла през цялата зима и стаята имаше нужда от по-малко отопление. Когато ги нямаше се усещаше драстично разликата. Желая да избегна същия, но противоположен по приятност ефект в сегашното жилище.

Към момента идеята ми е да махна шапката(метална, захваната с винтове) отгоре и да напълня с монтажна пяна около тръбите. Ако успея да набутам флакона-същото и от долната част.
Благодаря на отговорилите!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Прикачен файл

FLIR0029-Visual.jpeg
FLIR0029-Visual.jpeg (62.45 KиБ) Видяна 433 пъти

Прикачен файл

FLIR0030.jpg
FLIR0030.jpg (101.1 KиБ) Видяна 433 пъти

Прикачен файл

FLIR0030-Visual.jpeg
FLIR0030-Visual.jpeg (41.92 KиБ) Видяна 433 пъти

Прикачен файл

FLIR0029.jpg

Прикачен файл

386445527_1543966246410453_6391830711751222423_n.jpg
386445527_1543966246410453_6391830711751222423_n.jpg (81.26 KиБ) Видяна 433 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед ное 12, 2023 4:12 amnundu написа:
... да напълня с монтажна пяна около тръбите...
В никакъв случай пяна около тръбите!!!

Проблемът е при теб, нямаш нищо между теб и въздуха в шахтите. Освен картон и плочки, които не са изолатор. Което си е голям ремонт. В едно такова нещо аз натиках минерална вата. Идеално свърши работа. Конденз би трябвало да я е компрометирал с времето, но аз за 5 години не усетих. Може би напъхана в найлон и после в комина, да е решение

п.с. ревизионна шахта, се нарича коминът
Сърдечно благодаря за отговора!
Имам останала вата, ще изрежа стиропор или фибран като капачки под и над ватата, да не падне надолу и да не стои отворена на въздуха.

Тема "Топлоизолация ревизия/комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: