Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте Колеги !

Искам да ви попитам понеже не съм на ясно как се прави постройка и работилница .
Старата работилница ми бе едно таванско помещение. Но сега съм си навил на пръста да си направя една скромна работилница на двора . И тук идва моята дилема. Размерите който съм си наумил са дълга 7м широка 4м на 3м висока мисля че ще е нещо по добре от колкото на малкия таван . Решил съм с дървена конструкция и термопанели но приемам и други идеи ако мога да спестя нещо . Та въпроса ми е бетона който трябва да положа колко сантиметра ще е добре . И ако можете да ме посъветвате за какво да внимавам в процеса и дали съм взел добро решение да е с термо панел или осб . И за какво трябва да внимавам.

Благодаря! :supz:
MamaMy - майстор
Наумил си си да правиш незаконна постройка колкото 2 гаража? По-добре недей. Направи си я законна за да не я правиш 2 пъти.
nikolson - майстор
Строежите, за които не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж, са изброени в чл. 147 от ЗУТ.

https://lex.bg/laws/ldoc/2135163904:

постройките на допълващото застрояване – гаражи, навеси, летни кухни, селскостопански постройки. Инвестиционен проект обаче се изисква за постройки, предназначени за производство, обществено обслужване или търговия;
монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност;
реконструкция или основен ремонт на покриви на сгради, разположени в имоти – частна собственост, отредени за ниско жилищно застрояване, без изграждане на нови стоманобетонни плочи, без промяна на височината и предназначението на подпокривното пространство;
басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;
подпорни стени с височина от 1,20 м до 2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти;
плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключения;
оранжерии с площ от 200 кв. м до 1000 кв. м включително, без съпътстващи производствени инсталации и без помощни (обслужващи) сгради и постройки;
плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9;
изграждане на геотермална система за експлоатация на плитки геотермални ресурси по смисъла на Закона за енергията от възобновяеми източници;
строежите по чл. 55;
монтаж на инсталации за производство на електрическа енергия, топлинна енергия и/или енергия за охлаждане от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 МW включително към съществуващите сгради и постройки, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции и в прилежащите им поземлени имоти. За монтаж на инсталациите върху съществуващите сгради и постройки, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции, разположени извън урбанизираните територии, не се изисква изработване и одобряване на подробен устройствен план;
изграждане на енергиен обект по чл. 25а, ал. 1 от Закона за енергията от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 5 МW;
изграждане на физическа инфраструктура за разполагане на кабелни електронни съобщителни мрежи в сгради, в т.ч. в режим на съсобственост или етажна собственост;
изграждане на физическа инфраструктура за разполагане на кабелни електронни съобщителни мрежи от регулационната линия на имота, в който се изгражда, до входната точка на мрежата в сградата;
оранжерии с площ от 200 кв. м до 1000 кв. м включително, без съпътстващи производствени инсталации и без помощни (обслужващи) сгради и постройки.
preslav - майстор
съб дек 16, 2023 8:17 pmnikolson написа:
Строежите, за които не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж, са изброени в чл. 147 от ЗУТ.

https://lex.bg/laws/ldoc/2135163904:
Въпрос на тълкуване на цитирания текст - аз го разбирам така, не се изисква инвестиционен проект, но разрешение за строеж се изисква.
Момчета аз разбирам ,че има закони но ще е правя от дърво и за хоби (дърводелство) не за профисионален инвестиционен проект . Разбирам имам позволение от комшии всичко. Просто строежа ме притеснява че не съм правил такъв .

Поздрави 🍺
lyubohar - майстор
Навремето за дървена преместваема барака не се искаше разрешение и не се плащаше данък.Сега как е си проверете закона.Аз бих взел писмено разрешение от комшиите.
шоп - майстор
Ако оставим настрана законността и документите.
Каква ще е работилницата? Дърводелска, метали?

Едно е от тавана да свалите ръчните ел. инструменти, а съвсем друго друго е да имате струг, фреза, абкант, гилотина, преса...

Или пък тежки чугунени дървообработващи машини от типа: банциг, абрихт, фреза, многооперационни машини.

От това зависи и якостта на фундамента.

Можете да минете с ивичести основи и армирана плоча с дебелина 10-12 см.

Имайте впредвич, че апетита идва с яденето. След време може да минете на профи машини, които се нуждаят от фундамент. В този случай двойно армирана плоча с дебелина 15-20 см е за предпочитане.
Отдолу задълължително трамбована основа от трошен камък и пясък.

Моя съвет е да не пестите от фундамент. 2-3м3 бетон и 300кг желязо в повече ако са решаващи за бюджета то по-добре е да не почвате.
MamaMy - майстор
Посочените размери рязко контрастират със заглавието на темата. Дори само отливането на плоча вече излиза от определението преместваем обект. Иначе из форума има писано много за който не го мързи да чете. Всички чакат на готово, а така пропускат и други възможности и гледни точки.
Наскоро тук в нашия край изгоря поредния дърводелец с дървена работилница. Все ще се намери някой глупак да му има зъб. Я шум му вдига, я конкуренция или пък недоволен клиент (комшия на който си отказал да му направиш сап за лопатата). При толкова материал за горене на едно място пожарната гаси само съседните сгради и чакат да си изгори.
Киррил - специалист
нед дек 17, 2023 3:51 pmMamaMy написа:
...............Дори само отливането на плоча вече излиза от определението преместваем обект.
Нали си спомняте историята с голямото знаме на 120 метра височина. То също имаше бетонен фундамент и го считаха за преместваем обект.
PIP - майстор
Имай предвид, че ако ползваш машини паянтовата постройка няма никаква шумоизолация и рано или късно ще си имаш проблеми със съседите. За шумни машини зидай с единични тухли и бетон, термопанели и осб не вършат работа за шума. Но за масивна посторйка си трябва документи. За от време на време всичко става, но бетонната плоча си е задължителна.

Тема "Малка работилница" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: