• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Искам да направя ремонт в къщата на родителите ми, но да ползвам майстори само за по-сложните неща като смяна на подова настилка, направа на баня и кухня.
Къщата е на два етажа, втория е правен с панели вместо тухли и ремонтът ще се случва там на 2ия етаж. Има голям хол с кухненски бокс, две спални и баня, като аз искам да направя ремонт на хола и двете спални. Стените са на гол панел и са просто боядисани, а в спалните са с тапети, има само външна изолация. Според вас какъв е най-добрият вариант за стените, като се има предвид, че те сигурно са криви - лепене на гипсокартон, гипсокартон на скара? Също това как може да се съчетае с направата на под, който е с плочки, а искам да се смени на ламинат? Таваните са с фибран като не знам отгоре дали трябва директно да се прави шпакловка или какво? Моля за помощ и обяснение като на човек, който има 0 опит с тези неща и тепърва ще се учи, ще съм благодарен за подробни обяснения и ресурси, които да гледам. Благодаря изключително много!

Хубави празници :)
MamaMy - майстор
За съжаление приятелю само желание не стига. Трябва да ти идва от вътре, а ти щом тепърва питаш и не си 6 годишен значи го нямаш. Ще се наложи да си плащаш за всичко като поп. Те занаятите само от страни изглеждат лесни когато ги практикува човек с опит. За да се стане майстор едно време се е чиракувало 5 до 10 години. Ти искаш да придобиеш много професии за малко време. Няма как. Каквото и да направиш ще бъде посредствено до грозно и ще си личи отдалеко. Послушай съвета ми. Работи това което ти се отдава най-много и с изкараните пари си плати на истински майстори, а не на мургави самозванци които са и самоуки на всичкото отгоре. :roll:
Chefo77 - майстор
вт дек 26, 2023 2:44 pmMamaMy написа:
За съжаление приятелю само желание не стига. Трябва да ти идва от вътре, а ти щом тепърва питаш и не си 6 годишен значи го нямаш. Ще се наложи да си плащаш за всичко като поп. Те занаятите само от страни изглеждат лесни когато ги практикува човек с опит. За да се стане майстор едно време се е чиракувало 5 до 10 години. Ти искаш да придобиеш много професии за малко време. Няма как. Каквото и да направиш ще бъде посредствено до грозно и ще си личи отдалеко. Послушай съвета ми. Работи това което ти се отдава най-много и с изкараните пари си плати на истински майстори, а не на мургави самозванци които са и самоуки на всичкото отгоре. :roll:
Аз само ще добавя, че е много вероятно с невъзможността от нулата (като опит) да постигнеш добри резултати, да се наложи впоследствие да платиш много повече, отколкото биха искали първоначално. Никой не е роден научен, разбира се, но само с клипчета не става. Има си тънкости във всичко, които никой правещ клипчета, няма да сподели.
вт дек 26, 2023 2:44 pmMamaMy написа:
За съжаление приятелю само желание не стига. Трябва да ти идва от вътре, а ти щом тепърва питаш и не си 6 годишен значи го нямаш. Ще се наложи да си плащаш за всичко като поп. Те занаятите само от страни изглеждат лесни когато ги практикува човек с опит. За да се стане майстор едно време се е чиракувало 5 до 10 години. Ти искаш да придобиеш много професии за малко време. Няма как. Каквото и да направиш ще бъде посредствено до грозно и ще си личи отдалеко. Послушай съвета ми. Работи това което ти се отдава най-много и с изкараните пари си плати на истински майстори, а не на мургави самозванци които са и самоуки на всичкото отгоре. :roll:
Първо, тук в този форум направи си сам със сигурност има много хора, които не са завършени майстори. Нали това е идеята, да се пита?
Второ, да не съм на 6, на 21 съм и имам време да се уча. Тази къща или ще бъде продадена до 10 години, или съборена или поне този етаж ще бъде съборен и не искам да влагам хиляди левове за нещо, което скоро няма да го има. Със сегашните цени на труда... Страхотна възможност е да се понауча да правя това онова.
Ще се радвам на мнения и съвети :)
ivanovbg - майстор
Не спирайте ищяха на момчето. Малко са такива.

Като за начало дай да видим кое колко квадрата е. Таваните ще ги пипаш ли? Че е добре да се почне отгоре надолу. Да се сметне колко материал ще ти отиде за различните варианти. Какви инструменти ще ти трябват, че с голи ръце не става. После ще решим кое как ще е най добре и най евтино.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт дек 26, 2023 3:23 pmpurplerainn написа:
...
Първо, тук в този форум направи си сам със сигурност има много хора, които не са завършени майстори. Нали това е идеята, да се пита?
Второ, да не съм на 6, на 21 съм и имам време да се уча. Тази къща или ще бъде продадена до 10 години, или съборена или поне този етаж ще бъде съборен и не искам да влагам хиляди левове за нещо, което скоро няма да го има. Със сегашните цени на труда... Страхотна възможност е да се понауча да правя това онова.
Ще се радвам на мнения и съвети :)
Ами... ПОЧВАЙ ДА ЧЕТЕШ ;-) Тук, в този форум, всяка една от нуждите ти е писана, описвана, предъвквана... чети и после питай КОНКРЕТНО
D.Kalchev - специалист
вт дек 26, 2023 3:23 pmpurplerainn написа:

Първо, тук в този форум направи си сам със сигурност има много хора, които не са завършени майстори. Нали това е идеята, да се пита?
Второ, да не съм на 6, на 21 съм и имам време да се уча. Тази къща или ще бъде продадена до 10 години, или съборена или поне този етаж ще бъде съборен и не искам да влагам хиляди левове за нещо, което скоро няма да го има. Със сегашните цени на труда... Страхотна възможност е да се понауча да правя това онова.
Ще се радвам на мнения и съвети :)
Всеки може да се научи, но не става бързо или лесно. Как си представяш, че се осъществява процеса на ученето? Иска време, материали и да работиш или гледаш от хора които разбират или са го правили. Ако си на 21 години, участвал ли си по-активно в поне един домашен ремонт? Това са много и разнообразни дейности. На първо време може да помислиш да се съсредоточиш в няколко близки дейности от които имаш някакви първоначални умения и представи. Не си мисли, че едновременно ще започнеш да мажеш и боядисваш, после да слагаш ВиК и електрически инсталации, а накрая дограми и отопление. Трябват години. Избери си кое най-много ти допада и започвай с дребни опити или да помагаш на някой.
А мнения и съвети ще можеш да получиш с правилни и ясни въпроси, които трябва да зададеш разбираемо.
MamaMy - майстор
вт дек 26, 2023 3:23 pmpurplerainn написа:
Със сегашните цени на труда... Страхотна възможност е да се понауча да правя това онова.
Ще се радвам на мнения и съвети :)
За съжаление и е така и не е. Интернет не е подходяща платформа за практическо обучение. А дори да станеш перфектен в някоя професия (ще си първия) няма кой да ти издаде документ за правоспособност. Ако ти се струват много високи цените на труда, замисли се да инвестираш в себе си. Така твоята работа ще е без пари, но със сигурност ще изкараш и нещо отгоре. При това търсене на майстори...
Виж какви курсове се предлагат покрай бюрата по труда! В Плевен специално в българо-немският център правят страхотни курсове. Не е само отбиване на номера. Имат база и кадърни преподаватели. Има курсове по фаянс, за водопроводчици, за дърводелци, за заварчици и за разни компютърни специалности. Има за фризьори за маникюристи и още каквото се сетиш. Като сметнеш парите които ще дадеш ще установиш, че няма как да са евтини професионалистите инвестирали в себе си. Потърси си и учебници за строителните техникуми, но там е само суха теория! Друго е някой да ти държи ръката и да ти посочва грешките за да не заучиш нещо грешно. Теорията също е много важна. Не я подценявай!
chapara - майстор
Не ми се иска да е така, но и аз съм скептично настроен🤔
vencil - специалист
вт дек 26, 2023 3:23 pmpurplerainn написа:
вт дек 26, 2023 2:44 pmMamaMy написа:
За съжаление приятелю само желание не стига. Трябва да ти идва от вътре, а ти щом тепърва питаш и не си 6 годишен значи го нямаш. Ще се наложи да си плащаш за всичко като поп. Те занаятите само от страни изглеждат лесни когато ги практикува човек с опит. За да се стане майстор едно време се е чиракувало 5 до 10 години. Ти искаш да придобиеш много професии за малко време. Няма как. Каквото и да направиш ще бъде посредствено до грозно и ще си личи отдалеко. Послушай съвета ми. Работи това което ти се отдава най-много и с изкараните пари си плати на истински майстори, а не на мургави самозванци които са и самоуки на всичкото отгоре. :roll:
Първо, тук в този форум направи си сам със сигурност има много хора, които не са завършени майстори. Нали това е идеята, да се пита?
Второ, да не съм на 6, на 21 съм и имам време да се уча. Тази къща или ще бъде продадена до 10 години, или съборена или поне този етаж ще бъде съборен и не искам да влагам хиляди левове за нещо, което скоро няма да го има. Със сегашните цени на труда... Страхотна възможност е да се понауча да правя това онова.
Ще се радвам на мнения и съвети :)
Не ги слушай тия, тук ще ти се обясни колко си зелен, глупав и некадърен само за това че са заковали 5 пирона повече от теб :wink: .

Имаш ли желание и не ти ли е проблем да се изцапаш запрятай ръкавите и не го мисли много, накрая вероятността да си се справил по-добре от повечето "майстори" си е абсолютно реална. Естествено че с опита ще ставаш по-добър ама то с кое не е така.... м/и единствено не трябва да си природно надарен с две леви ръце ама това бързо ще го разбереш и тогава щеш не щеш някой друг ще го прави.

Започни от това което ти се вижда най-лесно (в повечето случаи това е мръсната работа да изкъртиш, разглобиш и т.н.) , общо взето така се става "майстор" :) . Имай на предвид че много хора са били в твоето положение и са се справяли.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Как да направя ремонт от А до Я без опит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: