• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
искам да сложа нови лунички в пдч. Имам проблем с размера, старите са с монтажен отвор 55мм, новите 70мм. Ако правя нов отвор, ми е ясно какво трябва да направя, но в този случай не мога да центровам накрайника, защото разчита на плътна основа с дупка за свредло.
Обмислям вариант да монтирам още един слой пдч, зад дупката и да го използвам, като основа, но свредлото не стига до него или поне не достатъчно надеждно.
Има ли някакъв по-рационален / лесен начин да се направи?
Благодаря предварително.
lyubohar - майстор
Ами в друго ПДЧ пробиваш дупка с размера,който ти трябва.Тя ще служи за водач.Някой държи ПДЧ-то в/у старата дупка и пробиваш.
zz_stefanov - майстор
Такава дупка, в какъвто и да е материал, когато нямаш централно свредло за короната се започва на ръка. Като изстържеш 1-2 мм, после нямаш проблем и с машина.
miliad - майстор
Слагаш и двата размера боркорони на водача.
Ако позволява модела разбира се.
B0bi - специалист
Държиш машината леко под ъгъл. Вкарваш, да речем десния край на короната в десния край на отвора. Държиш здраво и на ниски обороти правиш зарез, първоначално в десния край, като постепенно се увеличава на ляво до получаване на кръг. След вече оформения водещ канал изправяш машината и смело допробиваш. Може би нещо такова
Прикачен файл:
IMG_20240128_142738.jpg
preslav - майстор
Изрязваш от ПДЧ или друг материал 2 кръгчета по 55 мм., надяваш ги на водещото свредло на короната - второто (надстърчащото) кръгче ще ти е водач. Ако короната е по-дълбока, изрязваш достатъчен брой кръгчета.
Много ви благодаря за съветите, ще ги пробвам на "чернова" и което даде най-добър резултат, ще го ползвам и на практика :)
Lisko - майстор
нед яну 28, 2024 3:56 pmpreslav написа:
Изрязваш от ПДЧ или друг материал 2 кръгчета по 55 мм., надяваш ги на водещото свредло на короната - второто (надстърчащото) кръгче ще ти е водач. Ако короната е по-дълбока, изрязваш достатъчен брой кръгчета.
Добра идея но кръгчетата са с вътрешния диаметър на короната с която е правена първата дупка, а дупката е външния. Малко ще играе. На второ замисляне - това няма значение - важното е голямата корона да захапе, после както писаха, тя сама си върви. :partyman:
preslav - майстор
пон яну 29, 2024 8:21 amLisko написа:
нед яну 28, 2024 3:56 pmpreslav написа:
Изрязваш от ПДЧ или друг материал 2 кръгчета по 55 мм., надяваш ги на водещото свредло на короната - второто (надстърчащото) кръгче ще ти е водач. Ако короната е по-дълбока, изрязваш достатъчен брой кръгчета.
Добра идея но кръгчетата са с вътрешния диаметър на короната с която е правена първата дупка, а дупката е външния. Малко ще играе. На второ замисляне - това няма значение - важното е голямата корона да захапе, после както писаха, тя сама си върви. :partyman:
Прав си, но като се има предвид, че максимално отклонение е дебелината на ножчето т.е. 1-2 мм. - не мисля, че по другите начини ще стане по-точно. Ако някой е толкова голям перфекционист може да си поръча втулка с точни размери, може и сам да си я изработи.
miroki - майстор
Скоро правих същата гимнастика. Първо си направих дупка шаблон, както писа кокегата. После съм го метнал някъде. Наложи ми се отново и друг размер. Успях да го подвена с един тръбен ключ, понеже ме домързя за нов шаблон.
Но може и да ползваш свредло борче. Което се разширява конусно. Те са за метал, но всички бидони пробивам с него. Ще свърши и там работа. После ще имаш ръб да вкараш другото.
  • 1
  • 2

Тема "Как да пробия дупка с по-голям диаметър?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: