Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Киррил - специалист
Как да си направя от тънка ламарина замби с диаметър 6-8-10 мм.? Такива обикновено се ползват за отвори в корк и подобни материали. Гледах на Али-то и подобен сет струва около 30 - 60 лева. Продават се замби метални от стомана, но не стават за тази цел за която ми трябват - трябва да са тънкостенни..
Замислих се как мога сам да си ги изработя, но разполагам само с поцинкована стандартна строителна ламарина.
Има ли по-тарикатски начин, вместо да правя дорник с исканият диаметър и после с чука да блъскам, докато изкривя ламарината и после запояване по шева?
Примерно нещо подобно:

Прикачен файл:
00.jpg
00.jpg (87.89 KиБ) Видяна 849 пъти
kr1100 - майстор
пробвай с телескопична антена от стар радиоприемник и без блъскане /от месинг са звената/, а с въртене.
bigdragon - майстор
+1
Пробвай със селфи стик от стомана.
Виждал съм такива, пробвай го с магнит.
Киррил - специалист
Трябва да търся подобни готови тръбички явно. Не си спомням да имам, но ще ровя...
lyubohar - майстор
Антените от радиоприемници са месингови хромирани.
За автомобили са от неръждавейка и по здрави.
Lisko - майстор
В единия край запълваш тръбичката с епоксидна смола и/или метален прът, за да може като стиснеш този край в бормашината, да не се смачква.
hidrazin - майстор
Lisko хубаво, ще я запълни със смола и после като я натъпче с корк, как ще го извади бре?
Първо - онези китайските са скъпи защото за химически устойчиви. И са за гума.
Има и по-евтини комплекти но от най-малкия размер. ЦЪЪЪК
Второ - не казал защо точно тъкностенни и колко дебел корк ще пробива.
Трето за пробиване на корк има по-специални битове. ЦЪЪЪК Използват се и за дърво.





Ето му тук тънкостенни замби 5, 7, 19, 13 и 15 милиметра за под 10 кинта.. ЦЪЪЪК
Китаеца се е объркал и е написал сантиметри. :-D
Ще станат ако корка не е много дебел. Тези заби едва ли са по-дълги от 25-30 милиметра.
Варианти много.
:partyman:
Киррил - специалист
Коркът ще бъде тънък - до 4-6 мм, но искам и тапи да пробивам и това не става със стандартните метални дебелостенни замби. С бургия не става гладко. Явно ще прежаля 35 лева и ще си купя едни китайски вместо да се мъча да си правя.
У нас най-подходящи ми се виждат тези. Може и от тях да си закупя. Няма да мога сам да си ги направя. Ако намеря някоя разтегателна антена може да пробвам, но няма с големи диаметри - около сантим на тръбичките.
Замба Stonfo BOILIE PUNCH
https://ribi.bg/product/zamba-stonfo-boilie-punch
Прикачен файл:
Snap2144131215.jpg
Snap2144131215.jpg (110.39 KиБ) Видяна 634 пъти
hidrazin - майстор
пет фев 16, 2024 11:55 amКиррил написа:
Явно ще прежаля 35 лева и ще си купя едни китайски вместо да се мъча да си правя.
Ако ще е от Китай защо 35 лева? Не водя ли онези под клипа?
Там цената е под 10 лева за целия комплект. За корк 4-6 мм ще са отлични. За такава дебелина на корка ще станат и дебелостенните замби.
За тези рибарските въобще не знаех че съществуват.
Тези жълтите не знам от какво са направени. Дано не е месинг/бронз.
Гледам има и други модели рибарски, на по-висока цена но пък 4 броя - ЦЪЪЪК
:partyman:

Тема "Направи сам замба за корк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: